Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1  (Przeczytany 15391 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 23, 2014, 23:27:27 »
Dziękuję Panu.
Przypomniał mi Pan o jednej drobnej sprawie-uwadze, bardziej adresowanej do edytora, niż autora tekstu.
Umieszczanie przypisów na końcu artykułu jest bardzo niewygodne dla czytelnika. Pewnie jest to zgodne z jakąś sztuką, metodologią albo czymś podobnym, jednak z punktu widzenia czytelnika( w tym wypadku mnie) jest uciążliwe, bo zmusza do ciągłego "latania" po kartkach, a w finale do rezygnacji z sięgania do przypisów, co Pan mi słusznie wytknął :)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 23, 2014, 23:52:41 »
Aby zmieścić się z  ogromem treści i zdjęć, przy ograniczonej liczbie maksymalnej stron rocznika, wybrano zadruk całej strony, bez marginesów. Wymusiło to wyrzucenie przypisów na koniec. Pierwotnie były na dole strony.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 24, 2014, 02:37:29 »
Czcigodny Panie Grzegorzu!
Jeśli chodzi o umieszczanie przypisów - szkoły są różne, podobnie jak i przypisy. Bo zwykle należy rozróżnić przypisy od objaśnień. Czasem nawet stosuje się wspólny tytuł: "Przypisy i objaśnienia".
O ile objaśnienia rzeczywiście wygodniej czytać pod tekstem, do którego się odnoszą, to już przypisy - odsyłacze do źródeł - niekoniecznie. Jeśli ktoś jest zainteresowany skąd dany autor czerpie jakąś wiedzę - zajrzy do przypisów i na końcu tekstu, nie musi na każdej stronie widzieć "ibidem, item" etc. Widziałem też pozycje tak nieznośnie opatrzone przypisami i objaśnieniami, że zajmując pół strony konkurowały z tekstem zasadniczym i nie było wiadome, który tekst jest ważniejszy.

"Rocznik" pierwotnie planowany był jako czasopismo, dziś raczej widzę go jako serię wydawniczą, dlatego w kolejnych zeszytach (mam nadzieję, że będą) pewnie przypisy wrócą na strony, tak, jak Pan postuluje.

To są teoretyczne dywagacje edytorskie, a o usytuowaniu przypisów w tym konkretnym wydaniu zadecydowały względy prozaiczne. Kasa, czyli środki finansowe. Były bardzo (naprawdę bardzo) ograniczone. Przypisy umiejscowione pod tekstem wymagają znacznie większej ilości papieru. Bo niedopuszczalne jest, czasem stosowane rozwiązanie, że przypis do odsyłacza np. na stronie 3, znajduje się na szóstej itd. dzieje się tak kiedy w składzie przyjmuje się stałą przestrzeń na przypisy pod tekstem, a one po prostu się nie mieszczą na stronie. Wszak raz jest ich więcej, raz mniej.
Prawidłowy skład różnicuje wysokość przypisów, tak, aby tekst i przypisy na każdej stronie były zharmonizowane. To jednak, jak wspomniałem, powoduje zużycie znacznie większej ilości papieru.

Z papierem też był kłopot, pierwotna objętość "Rocznika" zakładała 96 stron. Wyszło 112, a tak naprawdę, gdyby przypisy były na dole stron, to powinno być ich ok. 130. Niektóre artykuły i ilustracje zmieniały się już w toku składu, kiedy zostały uzgodnione koszty druku. Nie chcąc ograniczać autorów trzeba było maksymalnie wykorzystać tzw. światło kolumny. Tyle o poruszanej sprawie od strony "kuchni redakcyjnej".

Jeśli chodzi o przyszłość - w zasadzie gotowy jest konspekt "Rocznika" nr 2. Czy taki w tym roku wyjdzie? A to adres do Pana, jako radnego. W budżecie 2014, decyzją P.T. radnych drastycznie okrojono i tak niewielkie środki finansowe przeznaczone na ochronę zabytków i promocję dziedzictwa kulturowego, do poziomu 26% kwot otrzymywanych corocznie w latach 2010-2013. Jeśli nie zostaną uzupełnione - "I Rocznik Historyczny Polic" będzie w tej kadencji zarazem ostatnim. Wydział Oświaty i Kultury wystąpi o zwiększenie finansowania, jednak to od Rady Miasta zależy spełnienie tej prośby. Co Panu przedkładam pod rozwagę.
Serdecznie pozdrawiam - J. A.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 27, 2014, 18:41:05 »
"Rocznik" już można kupić! W księgarni "Orszula" w "Kindze" (I piętro) i w czytelni Biblioteki, też I piętro. Cena 25 zł.

Offline Torney

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
    • https://www.facebook.com/szczeciner
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 29, 2014, 13:52:41 »
Czy temat spotkania promocyjnego jest aktualny?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 29, 2014, 16:43:46 »
Prawdopodobnie w marcu, przy okazji "Polic" wydanych przez CzPT. Szczegóły- Validator.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 29, 2014, 18:27:10 »
Witaj Torney dawno się nie objawiałeś! Promocję "Rocznika" zbito z dwiema innymi książkami. Z pozycją "Kępnica", autorstwa Jana Matury, który napisał monografię rodzinnej miejscowości (powiat Nysa) i - z tego, co wiem - wydał ją własnym sumptem oraz z książką: "Police", pod red. Andrzeja Łazowskiego, seria "Czas, Przestrzeń, Tożsamość".
Znów relata refero: ponoć jest to praca zbiorowa, artykuły napisali m.in. Marek Łuczak i Jan Matura. Ten ostatni podobno o Policach po 1945 r. To właśnie ta praca wstrzymuje promocję "Rocznika".
Niemniej dla mnie najważniejsze było pojawienie się zeszytu na rynku. To już załatwione, dziś rozesłałem egzemplarze obowiązkowe do wszystkich bibliotek, chciałbym pozycję zareklamować również na "Sedinie" oraz w Instytucie Historii US. Fajnie gdyby pomógł i IPN.
Jeśli chcesz, ze względu na to kim Jesteś, zostawię Ci jeden egzemplarz w Wydziale Oświaty, albo, jak podasz na privie adres - wyślę pocztą. Zależy mi na tym, a jeszcze bardziej Autorom, aby ta bardzo dobra pozycja została szeroko nagłośniona. Nikt jeszcze nigdy nie zgromadził tylu, stricte naukowych, materiałów na temat dziejów Hydrierwerke w jednej pracy. I to wg najnowszych źródeł międzynarodowych (niemieckie, angielskie, amerykańskie i inne, wcześniej nikomu nieznane).
Sumując: pisz na priv, dzwoń na 600 044 737, albo pisz na redaktor@az.pl.
Serdecznie pozdrawiam
Jan Antoni Kłys

Offline Torney

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
    • https://www.facebook.com/szczeciner
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 29, 2014, 19:06:25 »
Czekam zatem na marzec i trzymam kciuki za kolejny numer.

Od początku informowałem o roczniku na fejsbukowym profilu "Szczecinera" - mam tylko nadzieję, że Police wciąż będą obecne także na naszych łamach ;).

IPN pewnie nie pomoże w kwestiach promocyjnych, bo to nie medium, a na fanpejdżu promowane są tylko wydarzenia i publikacje własne. Zresztą zasięg wspomnianego "Szczecinera" jest większy ;).

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 02, 2014, 21:15:12 »
Cytat: "Torney"
mam tylko nadzieję, że Police wciąż będą obecne także na naszych łamach  .


Będą :)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 02, 2014, 21:20:46 »
Dzięki Borisz. Działaj, ja spróbuję znaleźć kasę.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 02, 2014, 22:17:22 »
@Borisz a co tam piszesz nowego?;))
SPZP "Skarb"

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #26 dnia: Października 10, 2019, 20:42:56 »
Polecam każdemu lekture tego rocznika, jest dostępny w bibliotece.         
Bardzo ciekawy niemiecki artykuł o 25 rocznicy powstania fabryki benzyny syntetycznej w Policach i o osiedlach roborniczych dla pracowników tej nowoczesnej ówcześnie fabryki. (pierwsze osiedle to obecnie ulica Słowiańska i Nowopol).


Naprawdę zdziwiło mnie gdy przeczytałem że w 1940 roku  w fabryce sztucznej benzyny Hydrerwerke w Policach w procesie technologicznym tzw krakeringu uzyskiwano ciśnienie robocze aż 700  atmosfer!!
Mam pytanie - jakie obecnie najwyższe ciśnienie robocze uzyskuje się w Grupie Azoty Police S. A.?
Nawet  na dzisiejsze czasy 700 atmosfer to olbrzymie ciśnienie. Suponuję, iż ogromne zbiorniki z produktem poddanym takiemu ciśnieniu musiały znajdowć się (ze względów bezpieczeństwa) pod ziemią.?? Ale nie wiem, poproszę o fachową - merytoryczną odpowiedź.



Dominik Dolnoślązak

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Gmina Police] Rocznik Historyczny Polic nr 1
« Odpowiedź #27 dnia: Października 14, 2019, 12:41:10 »
700 atm. uzyskiwano dzięki kompresorom, ale takiego ciśnienia nie było w zbiornikach i nie należy mylić tych dwóch rzeczy. Zbiorniki były przysypywane ziemią (nie wszystkie, tylko oleju średniego) i to prawdopodobnie tylko ze względu na ich łatwopalność, a nie dodatkową osłonę przed wysokim ciśnieniem wewnątrz.
SPZP "Skarb"