I oto chodzi, policji mogły by nie interesować rozgrywki polityczne i służebność Polickim włodarzą
Przekaże tę opinie moim dyspozytorom(to oni przeciez wzywaja słuzby do pomocy).
Kolejny raz powiela sie tu mit o rzekomej służebności SM wobec władz gminy. Rzecz, moim zdaniem ,zupełne nieprawdziwa. Ale idąc tropem wypowiedzi samo zło - czy szybkość reakcji SM na wezwanie dyspozytora SPPK o konieczności interwencji z powodu szarpaniny w autobusie jest dowodem na to, że SM reaguje szybciej bo radny pracuje w SPPK?, czy też dlatego, że jest zadyma,a SM jest powołana do reagowania w takich sytuacjach?
Czy szybka i zdecydowana reakcja SM na zgłoszenie, ze jakiś "bohaterski kierowca osobówki" zablokował autobusom przejazd wokół Kingi i powstaje tam korek jest dowodem na to o czym wspomniałem wyżej?
Podkreslam, teza, że Straż Miejska jest służalcza i podporządkowana(poza relacjami formalnymi rzecz jasna) władzom gminy to mit, który nie ma, moim zdaniem, odniesienia w rzeczywistości ale za to buduje negatywny obraz Straży i samej gminy.
Uważam, że lepszym pomysłem było by dofinansowanie Polickiej Policji (uruchomienie) wakatów posterunkowych i puszczenie ich na ulice, tak jak to było około 15-cie lat temu
Rozumiem, że pomysł polega na tym, że likwidujemy SM, a zaoszczędzone pieniądze przekazujemy policji?
Taki pomysł już padł na tym forum. Oceniam go negatywnie. Jest to wyręczanie państwa w jego zadaniach. Bo to przecież nie jest burmistrza czy polickiego komendanta policji wina, że jest za mało kasy na policję. To rząd rozdziela pieniądze budżetowe i ma obowiązek tak finansować, wyposażać i organizowac służbę policyjną, aby ta wykonywała swoje obowiązki w wystarczający sposób.
Dla takiego pomysłu podam kontrpomysł. Niech wojewoda(ktory jest przedstawicielem rządu w terenie), zrezygnuje z aut służbowych w swoim urzędzie i przekaże te środki na wakaty w polickiej komendzie. Dlaczego nie iść tym tropem?
Dbałość o bezpieczeństwo i porządek jest zadaniem państwa. Policja jest formacją powołaną i odpowiedzialną przed władzami państwowymi, a nie samorządowymi. Nieudolne próby "przesunięcia" policji do powiatów skonczyły się klęską 15 lat temu. Gminy też mają w swoim zakresie dbanie o porządek publiczny i bezpieczeństwo. Ale, że maja do tego wątłe instrumenty, powinny prowadzić działalność wspomagającą policję, poprzez tworzenie straży miejskich, budowę infrastruktury wzmacniającej bezpieczeństwo(monitoring).