Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II  (Przeczytany 49836 razy)

Mija

  • Gość
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« dnia: Września 19, 2011, 19:34:21 »
Witam wszystkich rodzicow co myslicie na temat oplat za przedszkole bo moim zdaniem to jest totalny absurd próbuja nas wykonczyc, miesieczna oplata wynosi 340zl moja kolezanka wozi dziecko do przedszkola dla dzieci z autyzmem i  placi 380zl za specjalistow którzy zajmuja sie dzieckiem indywidualnie. Zamierzam pisac petycje do burmistrza i pana Stefanskiego,  jak myslicie czy  da to cos?

Yacek

  • Gość
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #1 dnia: Września 19, 2011, 20:15:40 »
Patrząc na przykłady z innych miejscowości może coś dać. A najlepiej spróbowac u jakiegoś kandydata na posła (jako wsparcie) będzie mógł się wykazać. Ewentualnie skrzyknąć się z rodzicami z przedszkola.

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #2 dnia: Września 19, 2011, 21:46:19 »
340 złotych - co wchodzi w tę kwotę? Według moich obliczeń kwota maksymalna powinna wynosić 264 złote za wrzesień.

Offline konDonek

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 202
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #3 dnia: Września 19, 2011, 22:36:02 »
W głowach wam się poprzewracało najlepiej jak by za darmo wam dzieciaki karmili i się nimi zajmowali. Jak wam za drogo to opiekunki sobie zatrudnijcie, wtedy zobaczycie ile kosztuje opieka.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #4 dnia: Września 20, 2011, 06:38:57 »
konDonek, ile masz dzieci?

Yacek

  • Gość
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #5 dnia: Września 20, 2011, 07:45:15 »
Cytat: "konDonek"
W głowach wam się poprzewracało najlepiej jak by za darmo wam dzieciaki karmili i się nimi zajmowali.

podrośniesz, zestarzejesz się i pójdziesz na łaskę ZUSu i będziesz martwił się kto zapracuje na twoje leki, pampersy ;-)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #6 dnia: Września 20, 2011, 08:41:51 »
Chciałbym przedstawić kilka wyjasnień w tej sprawie.

Obowiązek zmian w sposobie pobierania opłat za przedszkola( nie wliczając w to kosztów wyzywienia) nałożyła na gminy zmiana ustawy o systemie oświaty oraz zalecenia Najwyższej Izby Kontroli.
Ustawa okresliła, że realizacja podstawy programowej w przedszkolach w ciągu jednego dnia trwa 5 godzin i za ten czas nie mozna pobierac opłat. Opłaty można pobierac za pozostały czas, w którym dziecko przebywa w przedszkolu.
Taki zapis spowodował, ze nie można było ustalic (jak dotąd) ryczałtowej, dziennej stawki za pobyt dziecka w przedszkolu, a trzeba było "kombinować" z wycenami godzin pobytu dziecka.

Do tej pory przedszkola w Policach utrzymywane były z dwóch źródeł: dopłat do przedszkoli z budżetu gminy i opłat od rodziców. Relacja udziału w utrzymania dziecka przedstawia się tak: średni koszt miesięczny utrzymania dziecka w przedszkolu - 900 zł, z tego 750 zł z budżetu gminy, ok. 150 zł z opłat od rodziców.

Przy tworzeniu nowych zasad odpłatności za przedszkola brano pod uwagę następujące warunki:
-zgodność zapisów z nowelizacja ustawy
-utrzymanie dotychczasowych relacji udziału w kosztach(czyli ok 85% budżet, 15% rodzice)

Utworzony mechanizm przewiduje nastepujące zasady:
- podstawa programowa(5 godzin) - od 10.00 do 15.00 - bezpłatnie
- pobyt dzieci w godzinach 6.00-8.00 i 15.00-17.00 - 1 złoty za godzinę
- pobyt dzieci w godzinach 800-10.00 - 4 zł za godzinę

Za dzień nieobecności dziecka w przedszkolu - opłata NIE JEST pobierana.
Przedszkola zawierają z rodzicami umowy, w których ustalane sa godziny uczęszczania dziecka do przedszkola.

Gdyby przyjąć, że dziecko jest w przedszkolu od 6.00 do 17.00 - opłata wyniesie 12 zł dziennie x 21 dni = 252 zł(zatem to o 105 zł więcej niz w poprzednim sposobie pobierania opłat). Jest to podwyzka ale pozorna, bo jak wspominałem wcześniej, za dzień nieobecności opłata nie jest pobierana. Według informacji za ubiegły rok średnia absencja dziecka wynosi 35% czasu. Zatem założenie było takie, że rodzice średnio zapłacą 65% tej maksymnalnej stawki(252 zł x 65% = 163 zł).

Po analizie umów zawartych we wrzesniu pomiędzy przedszkolami,a rodzicami okazało się, ze rodzice posyłaja dzieci do przedszkoli aż w 16 różnych wariantach czasowych. Spora częśc rodziców zdecydowała sie posyłać dzieci do przedszkoli w godzinach od 10.00 do 15.00.

W paxdzierniku w polickich przedszkolach zostana zamontowane systemy elektroniczne ewidencji obecności(zresztą na wniosek rodziców).

Tak wygląda obecny stan.

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline draculka

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 387
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #7 dnia: Września 20, 2011, 10:19:41 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
W paxdzierniku w polickich przedszkolach zostana zamontowane systemy elektroniczne ewidencji obecności(zresztą na wniosek rodziców).


Całe szczęście, bo "biedne" panie w przedszkolu nie są w stanie prawidłowo naliczyć obecności, czy nieobecności każdego dziecka.
Ale to całe szczęście jest niepełne, bo tzw. RCP będą zaokrąglać godziny na niekorzyść rodzica, a nie naliczać FAKTYCZNE godziny.
Przyprowadzę dziecko 6:59 i odbiorę o 15:01 to zapłacę za czas od 6 do 16, a nie za faktyczne 8h2min. Może i to trudno wyliczyć dla rejestratora elektronicznego, ale wszystko jest kwestią dobrej woli i ustaleń np. średniej stawki za godziny z wyłączeniem godzin bezpłatnych.

Nie mam uwag do opłat, choć wcale mnie one nie cieszą - w tym wymiarze w jakim są obecnie.
Wkurza mnie fakt, że pracując w różnym wymiarze godzin w tygodniu nie mogę wybrać konkretnych dni z konkretnymi godzinami tylko muszę z góry deklarować cały miesiąc pobytu dziecka od 6 do 17, gdzie w praktyce 2 razy w tygodniu dziecko jest od 6:40 do 15:20, a w pozostałe dni od 7:20 do 16:20. Jestem w plecy o średnio 2 złote dziennie.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Spora częśc rodziców zdecydowała sie posyłać dzieci do przedszkoli w godzinach od 10.00 do 15.00.

Ciekawa jestem ile gmin w Polsce będzie miało nadszarpnięty budżet z tego powodu.
Sporo rodziców pokombinuje i uruchomi wszystkie babcie, ciocie itp. by dziecko korzystało z przedszkola w bezpłatnym wymiarze godzinowym. Co za tym idzie koszty utrzymania jednostkowego przedszkola z pewnością wzrosną, bo przestanie napływać nawet 15% założonego kosztu utrzymania przedszkola, finansowanego przez rodziców.

Wyliczenia dotyczące absencji są piękne - ale mocno teoretyczne. Proszę zauważyć, że rodzice dotąd nie negowali faktu, że płacą część opłaty stałej nawet jeśli dziecko jest nieobecne. Mieli tylko zwracaną stawkę żywieniową. Teoretycznie płacili więcej, ale głosów sprzeciwu nie było.  


Mnie jako rodzica złości aktualnie jedno:
-opłata za przedszkole na jedno konto,
-opłata za radę rodziców na drugie konto,
- opłata za zajęcia dodatkowe - w sekretariacie czynnym 7 (przyjmującym od 8) do 15 vs. godziny pracy rodziców = niewykonalne!
- opłata za wyprawkę u pań na sali,
-opłata za ubezpieczenie dziecka ... przyznam się - już zgubiłam się komu, bo kociokwiku można dostać od tej różnorodności odbiorców :|
Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #8 dnia: Września 20, 2011, 10:59:19 »
Cytat: "draculka"
Wkurza mnie fakt, że pracując w różnym wymiarze godzin w tygodniu nie mogę wybrać konkretnych dni z konkretnymi godzinami tylko muszę z góry deklarować cały miesiąc pobytu dziecka od 6 do 17, gdzie w praktyce 2 razy w tygodniu dziecko jest od 6:40 do 15:20, a w pozostałe dni od 7:20 do 16:20. Jestem w plecy o średnio 2 złote dziennie.


Nie mamy wpływu na organizacje pracy w przedszkolu. Decyzje w takich przypadkach nalezą do dyrektora placówki. byc może jednak po wprowadzeniu rejestratorów, będzie mozliwe takie przyprwadzanie dziecka do przedszkola.

Cytat: "draculka"
Wyliczenia dotyczące absencji są piękne - ale mocno teoretyczne.

Cytat: "draculka"
Ciekawa jestem ile gmin w Polsce będzie miało nadszarpnięty budżet z tego powodu.


Gdy przygotowywałem sie do podjęcia decyzji w sprawie tej uchwały zadzwoniłem do kilku gmin w Polsce. Dwie z nich(Jaworzno i jeszcze jedna ale nie pamiętam nazwy) wprowadziły zmiany w odpłatnościach od początku 2011 roku. Po pierwszym kwartale wyliczyli, że wpływy z opłaty rodziców, w porównaniu do roku 2010 spadły im aż o 70%

Cytat: "draculka"
Mnie jako rodzica złości aktualnie jedno:
-opłata za przedszkole na jedno konto,
-opłata za radę rodziców na drugie konto,
- opłata za zajęcia dodatkowe - w sekretariacie czynnym 7 (przyjmującym od 8) do 15 vs. godziny pracy rodziców = niewykonalne!
- opłata za wyprawkę u pań na sali,
-opłata za ubezpieczenie dziecka ... przyznam się - już zgubiłam się komu, bo kociokwiku można dostać od tej różnorodności odbiorców :|


Ja(a własciwie moja żona) opłacamy wszystko przez internet, w domu przy kawie;)
Tylko, ze nasza córcia jest jeszcze w żłobku.

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline draculka

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 387
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #9 dnia: Września 20, 2011, 11:08:54 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Ja(a własciwie moja żona) opłacamy wszystko przez internet, w domu przy kawie;)
Tylko, ze nasza córcia jest jeszcze w żłobku.


Mam syna w żłobku. Bez porównania - tam wszystko jest super. No i nie tak wszystko opłacaMY przez internet - wyprawka: paniom na grupach, tak samo ubezpieczenie :P
Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował.

Offline draculka

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 387
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #10 dnia: Września 20, 2011, 11:09:51 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Po pierwszym kwartale wyliczyli, że wpływy z opłaty rodziców, w porównaniu do roku 2010 spadły im aż o 70%


Policom też to grozi. Dość poważnie, z uwagi na ilość placówek przedszkolnych.
Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował.

Mija

  • Gość
Re: oplaty za przedszkole
« Odpowiedź #11 dnia: Września 20, 2011, 11:23:44 »
Mam jedno dziecko i kredyt żeby miała gdzie mieszkać.A ta kwota jest razem z jedzeniem i rytmiką i uważam ze poprzedni system opłat był bardziej jasny.

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #12 dnia: Września 20, 2011, 11:50:00 »
panie Grzegorzu z tego co pamiętam z doniesień medialnych, NIK stwierdził że opłata za rytmikę też jest niezgodna z prawem, gdyż wynika to z podstawy programowej, to tak jakby pobierać  opłatę za w-f w szkole
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Re: oplaty za przedszkole
« Odpowiedź #13 dnia: Września 20, 2011, 11:50:24 »
Cytat: "Mija"
Mam jedno dziecko i kredyt żeby miała gdzie mieszkać.A ta kwota jest razem z jedzeniem i rytmiką i uważam ze poprzedni system opłat był bardziej jasny.


Ja tez uważam, ze poprzedni system opłat był lepszy i bardziej czytelny.
Kłopot w tym, ze zmiana systemu została WYMUSZONA na gminach złym prawem uchwalonym przez Sejm.
W ubiegłym tygodniu wszyscy politycy od PO, przez PiS po SLD grzmieli i przepraszali, że uchwalili takie prawo.
Ale jak zwykle konsekwencje tego prawa dotykaja samorzady i jego mieszkańców.

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

PS - ta kwota jest bez jedzenia, tu nic się nie zmieniło, 5 zł za dzień
ponadto, ta opłata jest za podstawę programową, do której decyzja burmistrza włączono rytmike i logopedę

Offline draculka

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 387
    • Zobacz profil
Polickie przedszkola (kluby, klubiki) - cz. II
« Odpowiedź #14 dnia: Września 20, 2011, 12:08:34 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
ponadto, ta opłata jest za podstawę programową, do której decyzja burmistrza włączono rytmike i logopedę


Podstawa programowa może i jest, ale dodatkowo odpłatna.
W PP w Tanowie rytmika 16zł/mies, logopeda -30zł/miesięcznie.
Angielski - jest bezpłatny.
Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował.