USTAWA z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw
Art. 6d. 1. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c, albo przetarg na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.
Art. 6e. Spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy, w przypadku, gdy zostały wybrane w drodze przetargu, o którym mowa w art. 6d ust.1.
Art. 9z
4. Gmina, która nie wykonuje obowiązku, o którym mowa w art. 6d ust. 1 – podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł.
Art. 9zb. 1.
2. Kary pieniężne, o których mowa w art. 9y ust. 1 i 2, art. 9z ust. 1,2 i 4 oraz art. 9za, nakłada, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Art. 9ze. 1. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może złożyć wniosek o zawieszenie
zapłaty kary pieniężnej, o której mowa w art. 9z ust. 1,2 i 4.
2. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska może zawiesić zapłatę kary pieniężnej na okres konieczny do podjęcia działań naprawczych, nie dłuższy jednak niż 5 lat, w przypadku przedstawienia przez gminę udokumentowanego wniosku dotyczącego podjętych
działań naprawczych zmierzających do usunięcia przyczyny nałożenia tej kary.
3. Po usunięciu przyczyn nałożenia kary pieniężnej kara ta podlega umorzeniu; w przypadku nieusunięcia przyczyn kara ta podlega ściągnięciu.
Art. 9zf. Do kar pieniężnych stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony
środowiska
KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Art. 7.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Ustawa wyraźnie nakazuje gminie zrobienie przetargu.
Art 9z nie jest wyjściem awaryjnym i sposobem na nie stosowanie prawa, tylko ewentualną opcją w razie sytuacji, gdyby gmina z jakiegos powodu nie zdołała na czas wykonać przepisu(stąd przepis w art 9ze).
To nie furtka do uchylania się od obowiązku stoswania przepisów.
Gmina nie jest od kombinowania, gmina ma działać i funkcjonowac zgodnie z prawem, to absolutny imperatyw.