Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Holendrzy w Aussenlager Stutthof  (Przeczytany 3231 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Holendrzy w Aussenlager Stutthof
« dnia: Sierpnia 25, 2017, 22:42:29 »
 
Do przedstawionych poniżej poszukiwań przyczyniła się aukcja nekrologu Holendra, Paulusa Engelbertusa Kramera, który to dokument został wystawiony na ebay'u (mam nadzieję, że już dotarł).
A potem poszło nam z Dominikiem błyskawicznie…

Google reaguje na to nazwisko. W 1946 r. w  tygodniku „De Zwerver”, podziemnej organizacji LO LKP przedstawiono życiorys Kramera. Nauczyciel, oficer, działacz ruchu oporu. Kolportował nielegalną literaturę. Aresztowany przez SD w styczniu 1944 r. Przeszedł przez obozy w  Arnhem, Scheveningen,
Amersfoort i Vught (gdzie indziej Amsterdam, Scheveningen, Haren, Dachau, Oranienburg), by trafić w końcu do Pölitz, gdzie zmarł 10.04.1945 (lub między 21.03 a 15.04.1945).
 

 
Poniżej tablica pamiątkowa poświęcona m.in.Kramerowi, która znajduje się w Bisschoppelijke Kweekschool w Beverwijk.



Kolejnym więźniem KL był Alfred Edgar Hoogendoorn, student, urodzony w Madioen, 25.04.1925. Do obozu trafił przez Sachsenhausen k. Oranienburga. Zmarł w Messenthin 3 dni przed swoimi 20 urodzinami.
 
Trzeci. Joop (Jan) Telling. Przeżył. Zmagał się z syndromem poobozowym. Napisał książkę.
 
Czwarty. T.J. Veerschuur (https://nl.wikipedia.org/wiki/Timotheus_Josephus_Verschuur) były minister pracy, handlu i przemysłu, a później minister gospodarki. Więzień Sachsenhausen i Bergen Belsen. Zginął 26.04.1945 (?) w mścięcińskim rewirze.   
 
Piąty. Gijs Hofland. Członek ruchu oporu. Aresztowany w wyniku zdrady. Sachsenhausen, Bergen Belsen, Messenthin. To tego ostatniego przybywa z Verschuurem.
 
Numery 6, 7 i 8. Jan Dellinger, Wilhelm Heeswyk, Johann Rooy. Wiemy o nich, gdyż przybyli do Barth z Pölitz (widnieją na liście transportowej).
 
Dziewiąty. Henk J. van der Meulen
 
Mieszkał w Doetinchem i pracował w sekretariacie gminy Zelhem. 22 czerwca 1944 r. SD aresztowało sześciu urzędników, w tym Henka van der Meulena, pod zarzutem fałszowania dowodów osobistych.. Zdradzony przez policjanta pracującego dla SD w Ruurlo.
W dniu urodzin Henka rodzina otrzymała od niego list z Arnhem, który był także ostatnim. Przez obóz Vught trafił do  Sachsenhausen, Rathenow, z powrotem do Sachsenhausen, a w lutym 1945 do Bergen Belsen. 16 marca 1945 r. został uznany za zdrowego, przeniesiony do Pölitz, ale po tygodniu powrócił do Bergen Belsen.
Zmarł ok. 15 kwietnia 1945 roku.
 
 
 
 
 
 
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2017, 06:39:25 wysłana przez Domino »
SPZP "Skarb"