Domy tymczasowe.
Domy tymczasowe stanowią nieopisaną pomoc dla potrzebujących zwierząt. Ciepło domowego ogniska oraz indywidualne traktowanie umożliwiają zwierzęciu skuteczną socjalizację oraz szybką rekonwalescencję. Mimo że ta forma działania na rzecz zwierząt jest w Polsce jeszcze mało popularna, to nierzadko daje ona jedyną szansę zwierzęciu w dramatycznej sytuacji na powrót do normalnego życia. Z tej przyczyny zależy nam na stworzeniu takiej liczby DOMÓW TYMCZASOWYCH, by jak najwięcej zwierząt w potrzebie miało możliwość w nich przebywania. Pozwoli to na uratowanie większej niż dotychczas liczby zwierząt, w szczególności młodych kociąt i szczeniąt.
W związku z tym apelujemy do wszystkich chętnych do stworzenia domu tymczasowego o zgłoszenie się do nas osobiście, dzwoniąc pod nr tel. 888-816-843 lub drogą mailową.
Czego oczekujemy od tej formy wolontariatu?
* Stworzenia warunków umożliwiających dobrą opiekę nad kotem lub psem.
* Przyjęcia zwierzęcia przekazanego przez TOZ do domu tymczasowego.
* Sprawowania właściwej opieki nad powierzonym zwierzęciem (zazwyczaj przez kilka do kilkunastu dni).
* Udzielania informacji na temat zdrowia zwierzęcia, a także jego nawyków i charakteru.
* Postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, szczególnie w przypadku zwierząt chorych.
Co oferujemy w ramach tej formy wolontariatu?
* Karmę, żwirek potrzebne opiekunowi do sprawowania właściwej opieki.
* Użyczenie na czas opieki kuwety, klatki transportowej i innych niezbędnych akcesoriów.
* Bezpłatną opiekę lekarsko-weterynaryjną nad zwierzęciem przebywającym w domu tymczasowym w zakresie leczenia i profilaktyki.
* Upowszechnienie informacji o poszukiwaniu domu dla zwierzęcia przebywającego w domu tymczasowym.
Każdy, kto ma styczność ze zwierzętami w schronisku wie o tym, jak mało czasu trzeba, by zadbane, domowe zwierzę przyniesione do schroniska zmarniało, przestało jeść, bo wpadło w depresję ze stresu, potem by straciło odporność i w efekcie zachorowało na wirusową chorobę… A stamtąd droga jest już jednokierunkowa… Największa śmiertelność w schroniskach dotyka kocięta i szczenięta. Zalewie 24 godziny spędzone w schroniskowej klatce to dla małego zwierzęcia prawie wyrok śmierci. I żadne cuda współczesnej weterynarii już nie pomogą… Żeby temu zapobiec, trzeba bardzo szybko znaleźć im dom, choćby tymczasowy.
Zależy nam ogromnie na opiece nad zwierzętami w warunkach domowych, pełnych serca i ciepła. Takie zadanie spełniają nasze DOMY TYMCZASOWE, w których zwierzę otoczone miłością i dobrocią przygotowujemy do adopcji.
Idea domów tymczasowych dla zwierząt polega na stworzeniu domowych warunków zwierzętom młodym bądź tym skrzywdzonym przez los, potrzebującym opieki i pomocy, do czasu znalezienia im docelowego odpowiedzialnego właściciela. Domy tymczasowe można porównać do „rodziny zastępczej”. Stanowią one alternatywę dla schronisk, pozwalającą na dokładne poznanie zwierzęcia i znalezienie mu docelowego opiekuna, bez narażania go na zagrożenia towarzyszące opiece schroniskowej tj. choroby, dziczenie czy ataki agresji współbraci.
Dlaczego domy tymczasowe są potrzebne?
Dla kociąt i szczeniąt okres młodzieńczy jest szczególny – w tym czasie kształtuje się u nich charakter oraz relacje z otoczeniem, które będą miały wpływ na ich całe dalsze życie. Jeśli taki, niedoświadczony jeszcze zwierzak, będzie miał sporadyczny lub żaden kontakt z człowiekiem, jest wielce prawdopodobne, że wyrośnie w najlepszym przypadku na lękliwego i nieufnego wobec ludzi. A wiadomo przecież, że każdy chce mieć w domu słodkiego pieszczocha zamiast nieokrzesanego dzikusa, co więcej, ten drugi ma właściwie zerowe szanse na adopcję. I tu z ratunkiem przychodzi dom tymczasowy, w którym kocię lub szczenię otrzymuje nie tylko troskliwą opiekę, ale również domowe ciepło i miłość, i co najważniejsze – uczy się, że człowieka nie trzeba się obawiać, że nie jest jego wrogiem. Dzięki tym działaniom, nasz czworonożny przyjaciel ma zwiększone szanse szczęśliwe i zdrowe życie. Lecz trzeba mu tę szansę dać.
Domy tymczasowe są potrzebne przede wszystkim dlatego, że nie każde zwierzę potrafi odnaleźć się w dużym skupisku zwierząt, gdzie jedynym domem jest klatka i gdzie brak jednego, stałego opiekuna. Oprócz tego, schroniska, azyle oraz fundacje są przepełnione i nie są w stanie przyjąć wszystkich zwierząt do siebie. Bywa, że z tej przyczyny z konieczności przeprowadza się eutanazję małych kociąt lub zwierząt chorych lub nie rokujących nadziei na udaną adopcję. Trzeba kalkulować, które zwierzęta są bardziej „adopcyjne” i niestety nie zawsze uwzględnia się ukryty potencjał psów czy kotów, które może otoczone troską i miłością rozkwitłyby, a w warunkach schroniskowych zamykają się w sobie, chorują, stają się agresywne… I tu pojawia się drugi powód, dla którego domy tymczasowe są tak ważne: stworzenie zwierzęciu pozornie nie rokującemu nadziei na adopcję, warunków, w których potrafiłoby ono otworzyć się i zaufać oraz wydobyć na światło dzienne swój prawdziwy charakter. Indywidualne traktowanie i troska powodują, że odbudowuje się więź jaka została kiedyś zerwana oraz stabilizuje się psychika zwierzęcia, co daje mu większe szanse na powrót do zdrowia i normalności. Było już wiele takich przypadków, gdy zwierzak w schronisku nie chciał jeść, chorował, siedział smutny w kącie i tracił nadzieję, a po zabraniu go do domu tymczasowego odzyskiwał i zdrowie, i radość i nadzieję. A takie cechy są kluczowe z perspektywy osoby chcącej zaadoptować zwierzaka.
Czasami zdarzają się też sytuacje nagłe, gdy nie ma gdzie przechować zwierzaka w ciężkim stanie lub takiego, które bytuje w niebezpiecznych dla jego zdrowia i życia warunkach. Wtedy dom tymczasowy to zbawienie.
Podsumowując, dom tymczasowy zwiększa szanse na to, że zwierzakowi uda się znaleźć nowego właściciela. A o to w idei adopcji oraz domów tymczasowych chodzi!
Czy zwierzę będzie oswojone i nauczone czystości?
Z reguły będzie. Trafiają do nas zwierzęta wyrzucane z domów, zagubione, wybitnie nieładzące sobie na wolności. Są zazwyczaj oswojone, przyjaźnie nastawione do człowieka, a jedynie bezradne i zagubione. Początkowo mogą być nieufne, jednak to szybko mija. Czasem, pod wpływem ogromnego stresu, mogą chwilowo zapomnieć, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Należy wówczas pokazać kotu, gdzie stoi kuweta i wsadzić go do niej po przyniesieniu do domu. Koty to bardzo czyste zwierzęta i bardzo szybko rozumieją, o co chodzi.
Jak długo zwierzak pozostanie w domu tymczasowym?
Nie ma reguły, jeśli chodzi o czas pobytu zwierzęcia w domach tymczasowych. Zależy to od wielu czynników, które niełatwo sprecyzować. Niektóre zwierzaki znajdują dom w ciągu trzech dni, inne czekają nawet miesiącami. Biorąc psa lub kota na pobyt tymczasowy, należy liczyć się z tym, że może to trwać dłużej. Oczywiście w szukanie domu stałego zaangażowanych jest wiele osób, które na wszelkie możliwe sposoby starają się przyspieszyć adopcję zwierzaka, np. ogłaszają go w Internecie, rozwieszają ogłoszenia w lecznicach lub sklepach zoologicznych, zamieszczają ogłoszenia w gazetach itp. Tymczasowy opiekun również może włączyć się do tych działań.
Jakie są zalety bycia domem tymczasowym?
Niewątpliwą zaletą jest to, że pomaga się potrzebującemu zwierzęciu. Daje to ogromną satysfakcję. Nie ma nic piękniejszego niż wdzięczność w oczach zwierzaka. Ponadto bycie domem tymczasowym jest niezwykłym doświadczeniem. Rozwija ono empatię, uświadamia jak ważna dla zwierzęcia jest pomoc w zakresie znalezienia domu, na pewno uczy też odpowiedzialności za los całkowicie zależnej od nas istoty. Gdy uda się znaleźć dobry dom docelowy, rodzi się w nas poczucie, że dzięki naszym staraniom, naszej trosce i opiece uszczęśliwiliśmy jedno zwierzę, a tym samym przyczyniliśmy się do zmniejszenia problemu bezdomności zwierząt.