Ponad 10 lat temu zupełnie przez przypadek wszedłem w posiadanie dokumentów pioniera Szczecina, który przybył do miasta w lipcu 1945 roku. Z papierów wynikało, że był funkcjonariuszem MO w stopniu kaprala pracującym oficjalnie jako referent Sekcji Personalnej. W 1946 roku otrzymał m.in. "Dyplom za wierną służbę ładu i bezpieczeństwa demokratycznej Polski" oraz zaświadczenie, że brał udział w walce z reakcyjnym podziemiem. Co ciekawe mimo nienagannej opinii i wymienionych, licznych awansów w połowie 1947 roku na własną prośbę zostaje zwolniony - dokument wydany przez Komendę MO w Szczecinie - Sekcja Specjalna. Następnie pracuje w różnych Przedsiębiorstwach Państwowych oraz Spółdzielniach Pracy - tak do 1976 roku, kiedy to przechodzi na rentę. Następnie dorabia na pół etatu do 1979 roku.
Analizując niedawno upublicznione przez IPN akta współpracowników oraz funkcjonariuszy SB znalazłem tę osobę. Widnieje w nich jako funkcjonariusz SB - data założenia teczki 1945, data końcowa 1981 rok.
Zastanawiam się czy jest możliwe, aby osoba będąca funkcjonariuszem SB była zatrudniona jeszcze w innych zakładach pracy. Skoro oficjalnie odszedł z MO w 1947 roku, a z bazy IPN wynika, że był funkcjonariuszem - musiał więc do niej w późniejszym czasie wrócić (?). SB powstało w 1956 roku. Może jest osoba, która bardziej orientuje się w strukturze działania owej instytucji.