Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - M14

Strony: 1 2 [3] 4 5 6
31
Historia / Odp: [Police] Firma Maskow & Maass
« dnia: Stycznia 16, 2015, 22:32:42  »
Zdjęcie dołączone do postu z dn 14 01 2015 pokazuje i jednocześnie rozwiewa wątpliwości gdzie znajdowała się stocznia firmy Maskow &Maass i jak wspomniałem wcześniej  pochodzi ze zbiorów potomków właścicieli firmy.
Samo zdjęcie /podobno oryginał/ jest kilkukrotnie większe od zwykłej widokówki i zostało przesłane przez członka rodziny dr. historii sztuki
więc możemy zakładać że jest w stanie odróżnić zdjęcie od reprodukcji,widokówki lub pocztówki.

32
Historia / Odp: [Police] Firma Maskow & Maass
« dnia: Stycznia 16, 2015, 14:29:31  »
To widokówka. Reprodukowana m.in w "Stettin- Pölitz...". K. Maronn.

Może w/w książce Pani  K Maronn jest informacja odnośnie zamieszczonej reprodukcji, kto jest autorem oryginalnego zdjęcia lub "skąd pochodzi"?

33
Historia / Odp: [Police] Firma Maskow & Maass
« dnia: Stycznia 14, 2015, 16:38:07  »
Zdjęcie z rodzinnego albumu spadkobierców firmy Maskow&Maass wykonane z terenu stoczni.

https://app.box.com/s/62avuhw0vlj89t5be94p

34
Historia / Odp: [Police] Wystawa "Pölitz i Police ... "
« dnia: Stycznia 12, 2015, 22:47:16  »


Proszę o dodatkową informacje w temacie wystawy.
Czy wystawa jest jednorazowa,jednodniowa czy też w innej formule?

35
Historia / Odp: [Mścięcino] Likwidacja cmentarza i skradziony krzyż
« dnia: Stycznia 11, 2015, 14:48:52  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!

"Podziwiam" Pana wiedzę o niemal wszystkim i wszystkich ale uprzejmie proszę o stawianie i publikowanie swoich subiektywnych diagnoz w sprawie rzekomej flustracji w dziale "tematy różne" bo tam są poruszane sprawy z problemami zdrowia i o medycynie.
Przykład spalonego obiektu-zabytku przy ulicy Przęsocinskiej w Policach dobrze moim zdaniem ilustruje sposób oceny ludzi,faktów i zdarzeń w korelacji z upływającym czasem.
Istnieje duże prawdopodobieństwo że kiedyś za wiele lat jakiś "historyk" tropiąc "białe plamy" stwierdzi że przy Waldhalle był budynek a teraz go nie ma /może jakiś szczątki/ więc może wysnuć tezę podobną jak w przypadku kościoła i cmentarza przy ulicy Cisowej a zawartą w cytacie załączonym do opinii.
Kogo za kilkadziesiąt lat będzie interesowało kto komu sprzedał spalony obiekt-zabytek,kto był jego właścicielem,dlaczego wybuchł pożar i jakie ówczesne przepisy uniemożliwiły jego odbudowę.
Przeciętny mieszkaniec Mscięcina a także Polic ma obecnie bardzo małe możliwości wpływania na odbudowę jakichkolwiek obiektów zabytkowych a w okresie powojennym możliwości te były jeszcze mniejsze bo zdecydowanie ważniejsze były sprawy codziennego życia /wręcz przetrwania/ niż zabytki co w przystępny sposób opisuje Pan S Marszałem w książce "Oni byli pierwsi'.

Post Merge: Stycznia 11, 2015, 16:32:06
Chodzi oczywiście o Pana Stefana Marszałka i książkę "Oni Byli pierwsi".

36
Historia / Odp: [Mścięcino] Likwidacja cmentarza i skradziony krzyż
« dnia: Stycznia 09, 2015, 21:17:20  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!

Powyższe słowa są jednoznacznym bezpodstawnym oskarżeniem bez nawet próby uzasadnienia faktami.
W Mścięcinie żyją naoczni świadkowie pamiętający i znający losy kościoła i cmentarza.
Kościół został uszkodzony pod koniec wojny przez alianckie lotnictwo a następnie w latach pięćdziesiątych na mocy decyzji władz kościelnych i przy braku sprzeciwu władz administracji państwowej rozebrany.
Cmentarza przy kościele po wojnie już nie było/nagrobki,pomniki itp/.
Zdecydowanie łatwiej jest oskarżać i krytykować np próbować skutecznie ratować to co jeszcze zostało.
Przykładem tu i teraz jest  obiekt-zabytek też w Mścięcinie przy ulicy Przęsocińskiej w obrębie byłego obozy hitlerowskiego,który uległ częściowemu spaleniu we wrześniu 2012 roku.
Aktualnie w trzecim roku po pożarze obiekt obrazują poniższe zdjęcia /pomijam sprawy własnościowe,zmiany administracyjne i inne/.
https://app.box.com/s/dsglnr50w4a1gwrs403b
https://app.box.com/s/re1x915ocr6tfikh0e15

37
Historia / Odp: [Mścięcino] Likwidacja cmentarza i skradziony krzyż
« dnia: Grudnia 20, 2014, 20:47:36  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!

W 2013 roku mieszkańcy Mścięcina razem z Radą Osiedla przy akceptacji i wsparciu Pana Burmistrza /opłacenie napisu na kamieniu/ zagospodarowali część miejsca przy ulicy Cisowej w Policach gdzie wcześniej znajdował się kościół oraz cmentarz.
Wszystkie prace obejmujące uzyskanie niezbędnych pozwoleń, wykonanie projektu, prace geodezyjne, pozyskanie wszystkich materiałów, prace budowlane i montażowe wykonali mieszkańcy Mścięcina społecznie.
Poniżej trzy zdjęcia obrazujące opisane miejsce.
https://app.box.com/s/33eifckdj2ouvdpzyyf7
https://app.box.com/s/lsh0evk91i8bi7c9oi02
https://app.box.com/s/xdx8aaj8t7yp8wccyq4f

Dla przykładu i porównania dwa zdjęcia obrazujące prace wykonane /lub zlecone/ przez dział ochrony zabytków Urzędu Miejskiego w Policach na przedwojennym cmentarzu w Siedlicach.
Proszę o sprostowanie jeśli coś pomiąłem lub zmieniłem oraz zamieszczenie lepszych zdjęć tego miejsca /jak ktoś ma/.
https://app.box.com/s/agz6wi8h694751zuh0g4
https://app.box.com/s/h9qzeuznfph98urqqawm

W sprawie zaginionego lub skradzionego krzyża z Lapidarium brak jakichkolwiek wieści dlatego dobrze by było aby efektem dyskusji w tym temacie było chociażby  zaktualizowania informacji w "internetowej encyklopedii" o Lapidarium w Policach.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lapidarium_Polickie

38
Historia / Odp: [Mścięcino] Likwidacja cmentarza i skradziony krzyż
« dnia: Grudnia 19, 2014, 00:06:51  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!

Mieszkam w Mścięcinie i tego nie ukrywam, ale też nie mam nic wspólnego ze zdewastowaniem i unicestwieniem kościoła oraz cmentarzy o co Pan pomawia wszystkich MŚCIĘCINIAN a historia i współczesność tego miejsca jest mi bliska. Oczekiwałem że przedstawi Pan dowody na swoje zarzuty ale teraz wiem że Pan ich nie posiada a do pomyłki trzeba umieć się przyznać.

Staram się czytać ze zrozumieniem ale nie będę tego uzasadniał i udowadniał bo nie wypada być "sędzią we własnej sprawie" dlatego pozostawię czytelnikom forum ocenę kto tu przedstawia fakty a kto mity.

Forum umożliwia przedstawienie swoich opinii,w których nikogo nie obrażałem i nie obrażam a wręcz przeciwnie. Powtarzam że
W POLSCE NIE MA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBIOROWEJ a indywidualne zarzuty muszą być oparte o możliwe do zweryfikowania dowody.

Gminne służby ochrony zabytków po moim pytaniu skurczyły się do działu ochrony zabytków,ale obawiam się że mogą się niebawem "sfilcować" do jednego "krzesła".

39
Historia / Odp: [Mscięcino] Likwidacja cmentarza
« dnia: Grudnia 17, 2014, 18:19:30  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!

Kościół w Mścięcinie faktycznie istniał ale podczas bombardowań pod koniec wojny został poważnie uszkodzony. Po wojnie Mścięcino do 1954 roku znajdowało się w powiecie szczecińskim a kościół należał do parafii w Skolwinie. Po 1954 roku Mścięcino włączono do Polic a kościół znalazł się "na stanie" parafii staromiejskiej. Powstał konflikt między parafią w Skolwinie a parafią w Policach kto ma uszkodzony kościół w Mścięcinie utrzymywać i remontować dlatego władze kościelne "zdecydowały" o jego rozbiórce a władze państwowe na to przystały.Cmentarza przy kościele po wojnie nie było,przynajmniej w formie widocznych nagrobków ale mogły się zachować gdzieś w ziemi resztki z wcześniejszych pochówków. Przy przebudowie ulicy Cisowej za kadencji Pana Burmistrza Szymaszka prowadzono prace ziemne w bezpośrednim sąsiedztwie terenu gdzie był kościół i cmentarz ale żadnych dowodów nie znaleziono przynajmniej oficjalnie. W Mścięcinie żyją naoczni świadkowie którzy znają i pamiętają losy kościoła i cmentarza i tak jak powyżej to opisują.
Czy znając historyczne fakty i zachowując obiektywizm można mówić i oskarżać wszystkich bez wyjątku mieszkańców Mścięcina o zdewastowanie i unicestwienie kościoła i cmentarzy bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów?
Oczekuję że przedstawi Pan w końcu dowody na potwierdzenie postawionych zarzutów lub dla ratowania resztek reputacji po prostu przeprosi bez szukania winy w cudach,kosmitach i innej słownej żonglerce.
W Policach był duży przedwojenny cmentarz a obecnie go nie ma, choć wiadomo że elementy płyt nagrobnych były w schodach przy ulicy Rycerskiej oraz murku przy polickiej Sedinie,ale czy na podstawie tych faktów można postawić wszystkim bez wyjątku mieszkańcom Polic zarzut zdewastowania i unicestwienia cmentarza. Oczywiście nie, bo nie ma na to dowodów ani odpowiedzialności zbiorowej w naszym kraju.
Podobna sytuacja jest w Trzebieży gdzie był cmentarz poniemiecki a aktualnie pozostały po nim smutne szczątki i czy z tego faktu można wyciągnąć wniosek że wszyscy mieszkańcy go zdewastowali i unicestwili a jeśli tak to chyba jako były lub obecny mieszkaniec Trzebieży czy ma Pan w tym swój udział. Można także o to zapytać obecnie urzędującego Pana Burmistrza długoletniego mieszkańca Trzebieży.
Zdecydowanie łatwiej znaleźć źdźbło w oku bliźniego niż belkę w swoim. Dla przykrycia niedbałości w opiece nad zabytkami w Lapidarium zarówno ze strony pracownika ZGKiM w Policach jak i Gminnych Służb Ochrony Zabytków związanych z zaginięciem krzyża woli Pan szukać "haków" w Mścięcinie.
Nie jest moim celem straszenie Pana ani kogokolwiek a wręcz przeciwnie szanuję zasady tego forum oraz jego uczestników z Pana osobą i opiniami włącznie co nie znaczy że nie przedstawię swojego punktu widzenia wobec oczywistych pomówień związanych z kościołem i cmentarzami w stosunku do wszystkich mieszkańców Mścięcina.
Wspomniał Pan w jednej z ostatnich swoich opinii o Gminnych Służbach Ochrony Zabytków więc przy okazji zapytam Pana lub innych uczestników forum mających taką wiedzę czy i gdzie w strukturach Urzędu Miejskiego w Policach istnieje w ogóle twór o takiej nazwie, ile jest takich służb, jakie mają kompetencje, czy są jawne, jak liczny jest stan etatowy, jaki mają dokonania i ile rocznie kosztują podatników.

40
Historia / Odp: [Mscięcino] Likwidacja cmentarza
« dnia: Grudnia 15, 2014, 20:08:14  »
Cmentarzy w Mścięcinie nie zniszczyły krasnoludki (tego wokół kościoła z kościołem samym i tego przy Klonowej). Zdewastowali je, unicestwili: MŚCIĘCINIANIE!  Podobnie jak krasnoludki nie założyły na terenie dawnego obozu koncentracyjnego tuczarni świń! Tylko kto? No właśnie, to jest pytanie. Choć, prywatnie, znana jest odpowiedź. Generalnie: to nie było tak, że byli świątobliwi mieszkańcy i jacyś źli "komuniści". Większość mieszkańców zgadzała się na rozwiązania urzędowe. Tym bardziej że część urzędników to byli oni sami.

Trudno poważnie ocenić osobę powołującą się na rozmowę telefoniczną w publicznej dyskusji /bez sprawdzenia/ a dotyczącej Lapidarium z przewodniczącą RO 1, która według niej nie miała miejsca ,ale myślę że jak do Pana zadzwoni w sprawie Lapidarium inna niewiasta i powie że nazywa się Jennifer Lopez to Pan sprawdzi to przed upublicznieniem zanim się na tą osobę powoła.

Jedno proste pytanie o brakujący /może skradziony/ krzyż z Lapidarium jest bez odpowiedzi ale spowodowało pomówienia i oskarżenia mieszkańców Mścięcina o zdewastowanie i unicestwienie kościoła i dwóch cmentarzy.

W okresie przedwojennym w Policach i w większości okolicznych miejscowości /Przęsocin,Siedlice,Trzebież i innych/ istniały niemieckie cmentarze, które są obecnie stale monitorowane przez gminne służby ochrony zabytków, nie zostały po wojnie zdewastowane a wręcz przeciwnie są pięknie utrzymane i tylko w Mścięcinie doszło do kataklizmu co Pan może potwierdzić jako fachowiec.

Pomawiając i oskarżając wszystkich bez wyjątku mieszkańców Mścięcina występuje Pan jako urzędnik Urzędu Miejskiego w Policach z upoważnieniami nadanymi przez Pana Burmistrza w zakresie ochrony zabytków.

Rozumiem że jest Pan w stanie każdemu z osobna mieszkańcowi Mścięcina przedstawić prawnie akceptowalne dowody że zdewastował i unicestwił kościół i dwa cmentarze oraz skonsultował pan to i uzyskał zgodę Pana Burmistrza Polic.

Oczywistym w tej sytuacji jest że każdy pomówiony i oskarżony mieszkaniec Mścięcina, który nie ma nic wspólnego z Pana zarzutami bo nie dewastował i nie unicestwiał ani kościoła ani cmentarzy może dochodzić od Urzędu Miejskiego w Policach reprezentowanego przez Pana Burmistrza przeprosin a także wystąpić na drogę prawną.

41
Historia / Odp: [Mscięcino] Likwidacja cmentarza
« dnia: Grudnia 12, 2014, 13:21:53  »
Wielce Szanowny Respondencie!
Nie wiem, jakim cudem Pani Barecka nie wie o telefonie do mnie, jakieś dziwy się dzieją. Ja jestem lekko zszokowany nagłą troską mścięcinian dotyczącą zwykłego, żeliwnego krzyża cmentarnego. Jest to, oczywiście zabytek, ale bez przesady. Znaj proporcję, mocium panie! A co mnie szokuje? Jednomyślność mieszkańców osiedla odnośnie idei likwidacji cmentarza przy ulicy Klonowej. Broniłem go ile sił, ale przegrałem. Nec Hercules contra plures. Powiedziałem Panu Burmistrzowi, że nie będę się kopał z koniem. Chcieli, mają, dopięli swego. Cmentarza już nie ma. A teraz płaczą, bo zaginął jeden żeliwny krzyż. Nie znoszę hipokrytów!

Szanuję Pana osobę oraz opinie ale pozwolę sobie mieć troszeczkę odmienne zdanie na niektóre sprawy.
Powoływanie się na rozmowę z przewodniczącą RO 1 która według niej nie miała miejsca jest mało interesującym tematem na forum i najlepiej wyjaśnić to np. telefonicznie z zainteresowaną osobą bez szukania pierwiastka cudu.
lapidarium jest własnością miasta Police i mieszkańcy Mścięcina,Jasienicy i pozostałych dzielnic są równoprawni w korzystaniu z tego miejsca jak również nie widzę podstaw do nawet "lekkiego szoku" że ktoś zapyta na forum o brakujący element w tym wypadku krzyż który być może został skradziony ale nie wie o tym zarządca terenu.
Skoro wrzucił Pan wątek cmentarza przy ul Klonowej to wiadomo że temat był już wcześniej omawiany na tym forum ale dodam kilka dodatkowych wyjaśnień. Teren ten od kilkudziesięciu lat nie jest  wykorzystywany na pochówki i stał się miejscem skrajnie zaniedbanym,zakrzaczonym, z połamanymi drzewami, z resztkami porozbijanych nagrobków,ze stertami śmieci ogrodzony betonowym rozpadającym  się płotem. Mieszkańcy Mścięcina razem z Radą Osiedla "wychodzili" u Pana Burmistrz podjęcie prac porządkowych które w tym roku doprowadziły do sprzątnięcia terenu a w przyszłym roku planowane jest zakończenie inwestycji.
Nie wiem przed kim bronił Pan cmentarza ani z jakim koniem nie chciał się kopać w tej sprawie ale zamiast tego osobistego heroizmu wystarczyło skutecznie zabiegać o jego uporządkowanie jak to zrobili mieszkańcy Mścięcina.
Wywołania przez Pana hipokryzja kojarzy mi się z ze starym przysłowiem ze stołem i nożycami.
Poniżej parę zdjęć terenu cmentarza przed pracami porządkowymi.
https://app.box.com/s/2o805385wlpqly5dqakr
https://app.box.com/s/gx7v22aljcdv2e2smo7y
https://app.box.com/s/264gp1hm900o5mzzocl0
https://app.box.com/s/r23qtm763tuifkof277s

42
Historia / Odp: [Mscięcino] Likwidacja cmentarza
« dnia: Grudnia 11, 2014, 12:28:03  »
Troszkę spóźniona reakcja. Dziś miałem telefon w tej sprawie od Przewodniczącej RO nr 1. Problem w tym, że wg mojej dokumentacji fotograficznej, prowadzonej (b. szczegółowo) od roku 2009, owego krzyża - nie ma. Pierwotnie mniemałem, że został skradziony "na zamówienie". Dziś, kiedy znam już postać obiektu, sądzę, że rację ma "ak". Inna rzecz, że z punktu widzenia wartości zabytkowej, ów krzyż, jakichś nadzwyczajnych walorów nie posiadał. Podobnych artefaktów w gminnych zasobach jest sporo.     

"Troszkę" inny punkt widzenia.
W dn 10 12 2014 zarządca terenu z lapidarium czyli ZGKiM w Policach nic nie wiedział o braku wspomnianego krzyża. Można oczekiwać że ZGKiM ma zinwentaryzowane obiekty także w lapidarium i będzie odpowiednio reagować na kradzieże bo za to jest opłacany.
Na godz 20,00 dn 10 12 2014 Przewodnicząca RO 1 nic nie wiedziała na temat kontaktu telefonicznego z Panem /ktoś się "troszeczkę" pomylił/. Na temat wartości zabytkowej lub nie krzyża najlepiej jak by się wypowiedziała osoba kompetentna np. konserwator zabytków.
Dodatkowo zakładając że krzyż nie posiada wartości zabytkowej to należy uwzględnić jego wartość historyczną i sentymentalną w stosunku do potomków przedwojennych mieszkańców Polic którzy to miejsce znają, odwiedzają i sądzę że nie wypada marginalizować lub nie reagować na kradzieże także z cmentarzy.

43
Historia / [Mścięcino] Likwidacja cmentarza i skradziony krzyż
« dnia: Grudnia 10, 2014, 14:27:53  »
Wśród różnych przedwojennych elementów nagrobnych w Polickim Lapidarium znajdował się metalowy krzyż.
Aktualnie krzyża w lapidarium nie ma. Może ktoś ma wiedzę czy krzyż został gdzieś przeniesiony,oddany do
konserwacji lub zna inny powód zniknięcia krzyża.


https://app.box.com/s/mqwtpbtlyptul0fl6d8s

44
Historia / Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« dnia: Grudnia 04, 2014, 20:49:39  »
Tak wygląda "Mścięciński dzwon" w niemieckiej publikacji.
Autorzy nie podają daty wykonania zdjęcia.


https://app.box.com/s/bje39havthg8kopjcpg5

45
Historia / Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« dnia: Listopada 30, 2014, 22:56:38  »
 Czy to realne, aby powstała wolnostojąca dzwonnica- w końcu dzwony są zabytkowe i mają swojego właściciela- staropolicką parafię.

Temat dotyczy jednego starego pękniętego dzwony który nie nadaje się już do użytkowania /dzwonienia/.
Dzwon jest z rozebranego w latach 50 kościoła w Mścięcinie skąd został przewieziony i zabezpieczony /wtedy sprawny/ do "staropolickiego"kościoła co chyba nie jest jednoznaczne z przejęciem na własność.

Strony: 1 2 [3] 4 5 6