Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Borisz

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30
61
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Czerwca 07, 2017, 09:00:36  »
Obraz Polic mocno nieprawdziwy: "poniemecki kombinat ocalał bez większych zniszczeń" - oczywiście bzdura. Wypalone kamienice w rynku - na pewno przesada, choć stan wielu budynków mógł pozostawiać wiele do życzenia. Most nad torami  drodze do starych Polic - nic takiego nie było (raczej wiadukt z torami nad obecną ul. Piłsudskiego). "Potężne mury liczące sobie parę setek lat" o polickim kościele - raczej pomylone z kaplicą w rynku, a i tutaj opis nie do końca by się zgadzał.

62
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Kwietnia 20, 2017, 14:48:58  »
Póki co odnośnie zdjęcia z albumu na 70-lecie Polic.
-budynek widoczny z prawej strony to na pewno żaden z bloków mieszkalnych zbudowanych na Hauptsiedlung. Ten ma tylko parter i spadzisty dach, a te na Hauptsiedlung są o 1 kondygnację wyższe; żaden z budynków nie stał też tak blisko ulicy.
-perspektywa i odległość zdaje się świadczyć, że jest to ul. Piłsudskiego i, tak jak napisał Pan Grzegorz, na wysokości obecnego pomnika.
-jeśli tak, to budynek widoczny po prawej stronie zdjęcia byłby tym, który Łukasz wskazał na zdjęciu lotniczym. Nie ma tam jednak widocznego na zdjęciu w albumie baraku.

Wciąż pozostaje kwestia kiedy zbudowano rozbierany aktualnie barak po sklepie meblowym (o ile ten widoczny na zdjęciu to ten).

A może to jednak inna ulica? A jeśli tak, to jaka? Bankowa? Też nie, bo wtedy po lewej stronie widoczne byłyby bloki między Bankową a Piłsudskiego. Poza tym, tak jak mówiłem, widoczny na zdj. budynek jest za niski na Hauptsiedlung.

A może bardziej na północ, teren obecnych działek im. Reja? Nie odpowiada rodzaj zabudowy i raczej za blisko starych Polic.

63
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Kwietnia 18, 2017, 11:42:06  »
Dodam, że na przywołanym wcześniej planie z lutego 1943 brakuje kilku budynków stojących do dziś na ul. Bankowej i PCK, stąd wyprowadzam założenie, że w trakcie sporządzania planu mogła trwać ich budowa, dlatego nie zostały umieszczone na planie

Najwyraźniej tak. Albo w trakcie sporządzania planu w ogóle nie były planowane. Widocznie plany budowy osiedla później zrewidowano. Budynki w zachodniej części ul. Bankowej i PCK na zdjęciu z 1943 wydają się nowsze (świeży piasek dookoła?). Choć z drugiej strony między wydaniem planu a wykonaniem zdjęcia nie minęło dużo czasu. Wydaje się też, że Niemcy nie byli aż tak dokładni. Widać to na przykładzie Adressbuchów, gdy porówna się wykazywane ulicy i budynki ze stanem utrwalonym na zdjęciach lotniczych lub planach - także zdarzają się różnice.

Jedyne kształtem przypominające budynek coś, zaznaczyłem strzałką.

Łukasz, to na pewno jest jakiś barak czy szopa z czasów budowy osiedla. Za małe i za niskie na budynek.

Do zdjęcia w albumie odniosę się później, nie wydaje mi się natomiast, by w Policach do lat 60. zbudowano jakikolwiek nowy budynek. Tych niewykorzystanych, poniemieckich, było wystarczająco dużo.

64
Rozrywka i Kultura w regionie / III Historyczny Rajd Rowerowy
« dnia: Kwietnia 12, 2017, 09:04:07  »
W związku z tym, że nie każdy zagląda na historyczną część forum, a wydarzenie jest jak najbardziej bieżące (choć upamiętnia zdarzenia przeszłe), zamieszczam również tutaj:



23 kwietnia odbędzie się trzeci już z kolei Historyczny Rajd Rowerowy szlakiem niemieckich obozów w okresie II wojny światowej.
Start: godz. 11.00, OSiR przy ul. Piaskowej (zbiórka od 10.30)
Meta: ok. godz. 13.30, siedziba Stowarzyszenia "Skarb"
Trasa ok. 15 km
Na trasie przewidziane poszczególne lokalizacje obozów z czasów wojny, Cmentarz Komunalny oraz pomnik w Trzeszczynie.




Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/991295957671333/

65
Historia / [Police] III Historyczny Rajd Rowerowy
« dnia: Kwietnia 12, 2017, 08:33:52  »
23 kwietnia odbędzie się trzeci już z kolei Historyczny Rajd Rowerowy szlakiem niemieckich obozów w okresie II wojny światowej.
Start: godz. 11.00, OSiR przy ul. Piaskowej (zbiórka od 10.30)
Meta: ok. godz. 13.30, siedziba Stowarzyszenia "Skarb"
Trasa ok. 15 km
Na trasie przewidziane poszczególne lokalizacje obozów z czasów wojny, Cmentarz Komunalny oraz pomnik w Trzeszczynie.


Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/991295957671333/

66
Historia / Odp: [Ogólne] Prawda o Żołnierzach Wyklętych
« dnia: Marca 30, 2017, 11:51:24  »
"Pamiętajmy o ponad pięciu tysiącach cywili – mężczyznach, kobietach i dzieciach – zamordowanych przez ludzi, którzy dziś są fetowani w ramach pojemnego pojęcia „żołnierze wyklęci”.

Skąd informacja, że akurat 5 tysięcy? A ile ofiar na sumieniu ma władza komunistyczna, zwłaszcza z okresu stalinowskiego? Nie neguje oczywiście, że do przestępstw czy nawet zbrodni nie dochodziło. Bo takie niestety miały miejsce. Potwierdził to nawet IPN ("Bury" na Podlasiu).

Komuniści tworzyli bandy podszywające się pod wyklętych, które miały za cel zniechęcać ludność do wspierania partyzantki

Owszem. Ponadto oddziały często traciły dowództwo lub były rozbijane, co wraz z coraz bardziej beznadziejną sytuacją i brakiem nadziei na zmianę sytuacji politycznej, mogło je sprowadzać na złą drogę. Ponadto brakowało centralnego kierownictwa jak w okresie Polskiego Państwa Podziemnego.

To były akcje odwetowe za mordowanie Polaków przez UPA.

Większość akcji odwetowych miała miejsce akurat jeszcze w czasie okupacji, czyli w latach 1943-1944. Oczywiście żadna zbrodnia nie usprawiedliwia nowej zbrodni w imię odwetu. Pamiętajmy jednak, że trwała wojna, nie było też możliwości dochodzenia sprawiedliwości czy też ukarania winnych w inny sposób.

Faktem jest, że tworzy się trochę uproszczony i idealistyczny obraz powojennego podziemia, zapominając nieco lub poświęcając mniej miejsca innym walczącym w okresie II wojny światowej (szczególnie "ludowemu" Wojsku Polskiemu) czy chociażby armii z 1920 r. Nikt inny chyba (może poza powstańcami warszawskimi) nie jest też tak jak żołnierze wyklęci obecny w popkulturze (koszulki i inne gadżety, filmy, muzyka). Obchodząc taki dzień jak 1 marca, trzeba przede wszystkim pamiętać o osobach, które nie mają na sumieniu żadnych zbrodni (a jest takich bardzo wiele) i stały się ofiarami nowego ustroju. Brakuje też chyba rzetelnych, naukowych opracowań nt. żołnierzy wyklętych. Mamy albo propagandę z czasów PRL o reakcyjnym podziemiu, albo współczesne uproszczenia.


67
Historia / Odp: [Ogólne] Prawda o Żołnierzach Wyklętych
« dnia: Marca 27, 2017, 15:23:31  »
Bandyci to bandyci, a tzw. żołnierze wyklęci (osobiście wolę określenie "podziemie antykomunistyczne") to wszelkie oddziały, które walczyły z ustrojem wprowadzanym po wojnie siłą w Polsce. Samo określenie odnosi się oczywiście do tego, że przez lata PRL byli przedstawiani jako bandyci i reakcja (czyli osoby mające blokować postępowe zmiany w Polsce Ludowej) albo całkowicie przemilczani.
Prawdą rzeczywiście jest to, że "żołnierze wyklęci" nie byli ani jedną organizacją o jednym dowództwie, ani nie byli jednakowi ideowo, ani nie byli masowym ruchem (poza latami 1944-1945). Do tego określenia wrzuca się ponadto także osoby, które, owszem, były ofiarami represji stalinowskich, ale nie były żołnierzami wyklętymi, bo w ogóle nie walczyły w powojennej partyzantce (np gen. Emil Fieldorf czy ograniczający się do pracy wywiadowczej Witold Pilecki). Poza partyzantka mieliśmy także ponadto legalną (do czasu) opozycję, czyli PSL Mikołajczyka.

68
Historia / Odp: [Szczecin] Dokumenty Pioniera, a SB
« dnia: Marca 27, 2017, 15:12:38  »
Analizując niedawno upublicznione przez IPN akta współpracowników oraz funkcjonariuszy SB znalazłem tę osobę.

Nie upublicznione akta, a jedynie ich dostępną w sieci ewidencję. Po akta trzeba się pofatygować osobiście do IPN, ale z dostępem (zwłaszcza do akt osobowych) nie jest tak łatwo.
Człowiek ten na pewno nie był jednocześnie funkcjonariuszem MO i pracownikiem innych, cywilnych zakładów (co innego, gdyby był w ORMO). Daty podane w bazie to nie daty służby (choć jest to mylące), a daty skrajne (chronologicznie) dokumentacji znajdującej się w teczce. Mógł więc rzeczony funkcjonariusz zwracać się po latach np. o jakieś zaświadczenia potrzebne do emerytury czy renty, i stąd taka późna cezura. Natomiast to, że został zaliczony do funkcjonariuszy SB wynika z tego, że do 1954 r. funkcjonariusze zarówno MO, jak i UB są traktowani na równi i wrzucani niejako do jednego worka (co znów jest mylące). Ale wszelkie wątpliwości rozwiałoby dopiero sięgnięcie do akt.

69
Historia / Odp: [Police] 70-lecie polskich Polic
« dnia: Września 23, 2016, 08:05:07  »
Stowarzyszenie "Skarb" zaprasza na dalszą część obchodów 70-lecia polskich Polic, na sobotę (24 września) od godz. 11.00

https://www.facebook.com/events/176233312784905/

70
Historia / [Police] 70-lecie polskich Polic
« dnia: Września 19, 2016, 21:24:09  »
W dniu 21 września od godz. 13.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbędzie się konferencja z okazji 70-lecia przejęcia Polic przez Polskę. Szczegółowe informacje tutaj: http://mokpolice.pl/konferencja-historyczna-70-lat-polskich-polic-21-09-2016r/

71
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Lipca 01, 2016, 22:00:41  »
Generalnie mogło chodzić o tzw. Ledigenheim zwany też Junggesellenheim - obecnie jest to łamany budynek mieszczący jakąś firmę chemiczną (nie wiem czy funkcjonującą). Wszystko wskazuje na to, że mieszkali tam młodociani przyuczani do zawodu.
Drugi potencjalny obiekt (a w zasadzie bliźiacze obiekty) znajdował się na dzisiejszej ul. Wróblewskiego (budynki widoczne na zdjęciach lotniczych, w kształcie litery T z krótką nóżką). Na planach i w dokumentach były chyba nawet określane jako Behelfschule.
Natomiast na szkołę na terenie Hauptsiedlung (Grzybowa) jest za wcześnie - wykaz jest z 1938 r., wtedy jeszcze Hauptsiedlung nie planowano. Faktem jednak jest, że miała tam powstać szkoła (i kilka innych obiektów użyteczności publicznej).

72
Historia / Odp: [Szczecin] Promocja magazynu "Szczeciner"
« dnia: Czerwca 07, 2016, 21:16:07  »
Taka niespodzianka! Promocja "Szczecinera" po raz pierwszy w Policach! Wśród artykułów co najmniej jeden odnoszący się do rejonu Polic, a ściślej Mścięcina.
Oby to był dobry znak i następna była promocja "Rocznika Historycznego Polic". Okazja doskonała, bo obchodzimy przecież (czy na pewno? jakos tego nie widać) 70-lecie polskich Polic.

73
Historia / Odp: [Police] Dipl.Ing.Herbert Ney
« dnia: Lutego 27, 2016, 22:24:09  »
Zgadza się, Am Stadtwald to ulica Barnima. Nie widnieje jeszcze w AB z 1943 r., więc musiała być nazwana i zasiedlona bliżej końca tego roku (w Adressbuchach wykazywano także ulice jeszcze nie zamieszkane). Było to także osiedle powstałe na potrzeby HWP.

74
Historia / Odp: [Szczecin] Premiera Szczecinera Nr 5
« dnia: Sierpnia 02, 2015, 14:46:55  »
ZenO , witamy w gronie Szczecinerów, Policerów i Nowowarperów.


Jak widać, "Szczeciner" się rozwija, zyskuje nowych autorów, z rocznika stał się już półrocznikiem, a tymczasem o "Roczniku Historycznym Polic" chyba już zapomniano, mimo ogromnego potencjału (autorzy, nieopracowane tematy, ogólne zainteresowanie), mimo że 2 numer był już chyba bliski ukończenia, a z autorami podpisano umowy. Jednocześnie wyszło inne historyczne wydawnictwo Gminy - "Encyklopedia Polic". Czyżby zrezygnowano z dobrej tradycji publicznych promocji i zrobiono książkę tylko dla wybranych?

75
Historia / Odp: [Police] Nordlager - jednak 1939?
« dnia: Czerwca 30, 2015, 21:15:04  »
Ciekawe dlaczego tenże Frankiewicz, który spisał tę relację, podaje później, ze Nordlager istniał (zmieniono nazwę) dopiero od 1942 r.

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30