Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Borisz

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 30
31
Czyli może na Dni Polic będzie skończone, a może nie. A po co tam w ogóle przystanek 106?

32
Historia / Odp: [Mścięcino] Czy istniał Messenthin Lager?
« dnia: Stycznia 15, 2018, 08:24:08  »
Znamy zdjęcia lotnicze z przełomu 1944 i 1945. Gdzie mógł być inny, raczej dość spory obóz?

33
Historia / Odp: [Mścięcino] Czy istniał Messenthin Lager?
« dnia: Stycznia 11, 2018, 21:55:22  »
Jaka tam znowu sensacja? Czas istnienia obozu, wykonywane prace (wyrąb lasu, wyładunek barek) oraz informacja o jednej umywalce na placu idealnie pasują do Aussenlager. Czermiński był wywieziony z Warszawy we wrześniu, najpierw trafił do Tobruklager. Póżniej spokojnie mógl już sie zalapać na Aussenlager w fazie budowy - o czym świadczy podawana liczba dwóch baraków.

Sumując: z relacji byłego powstańca wynika, że przed powstaniem Außenlager w pobliżu jego późniejszego usytuowania był jakiś czas (do października 1943) obóz dla pracowników przymusowych

A niby gdzie? To wspomina Kolasiński, ten powstańcem nie był, w Policach przebywał od 1940 r. (tak jest w artykule Łukasza). Nie wiadomo też, czy wspominany przez niego Messenthin Lager był rzeczywiście w pobliżu późniejszego Aussenlager. Nazwa sugeruje jedynie Mścięcino.

W tym samym obozie (?) (choć nie został nazwany), spędzili jeden dzień T. Władyka i J.B. Koziń- ski

Nie wiem skąd wniosek, że to ten sam obóz.

„w lewo od dworca, ale przed torami kolejowymi, do kilometra od dworca”

Z tego opisu nic nie wynika. Już kiedyś zastanawiałem się, co poeta miał na myśli. Czy patrzył na dworzec od miasta, a może jednak od fabryki? W którym kierunku w lewo? Wzdłuż torów? A może wzdłuż... Tanowskiej? Wtedy ok. 1 km na lewo (zachód) od dworca mamy... Wohnbaracken, lub też nawet Nordlager!


Pierwsze co mi nie pasowało, to swoboda poruszania się po okolicy autora wspomnień

Wydaje mi się, że mial na myśli okres pobytu w Tobruklager.

34
Autobusy powinny być w perspektywie usunięte z samego Placu Chrobrego, a nie ich liczba jeszcze zwiększana.
A zamiast posyłać 107 inną trasą może po prostu zwiększyć częstotliwość 101, przynajmniej dodać kursy z Rynku do Placu Rodła? Albo część 101 puszczać prosto jak 107, a nie objazdem przez Bukowo? Swoja drogą liczba przystanków na tym soiedlu jest na pewno przesadzona.

35
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Grudnia 04, 2017, 11:37:52  »
 "Miejscowość Police i tutejsza przystań, [...] obce wojska opuściły 24 września 1946 roku.
Cztery dni później (28 IX) został podpisany przez strony radziecką i polską akt przekazania fabryki benzyny syntetycznej wraz ze znajdującymi się tam jeszcze urządzeniami, budynkami i terenem."

Opracowanie jest mi oczywiście znane, podobnie jak akta, z których korzystał Techman. Chociaż potwierdzenia opuszczenia Polic 24 IX akurat nie odnalazłem. Nie wiem natomiast skąd pojawia się data 25 IX jako data likwidacji enklawy.

 Samodzielne sołectwo?

Co znaczy samodzielne? Samodzielne od gminy? Na pewno nie. Swoją drogą w aktach z lat 40. jest wiele nieścisłości i błędów jeśli chodzi o przyporządkowanie wsi do gromad i gmin, pojawiają się w wykazach miejscowości, które prawie na pewno nie były po wojnie zasiedlone (np Kołpin, choć z kolei Gunice były, dopiero w latach 60. się wyludniły), a poszczególne wykazy różnią się od siebie (żaden nie jest pełny). O nieścisłościach i błędach w nazewnictwie (niemieckim czy też polskim, kto np. wymyślił "Trzebiesz" albo "Brzuzki"?) już nie wspomnę...

jednostka radziecka opuściła swe koszary dopiero 6 września

Koszary to na pewno zbyt dużo powiedziane. Zwykłe budynki zajmowali i tyle.

36
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Grudnia 01, 2017, 15:18:14  »
Takie orzeczenie oznacza, że Drogoradz był poza enklawą.

Tak wynika z akt. Do Tanowa wcale nie jest bliżej niż do Brzózek. Fakt, że jedyne połączenie po odcięciu Trzebieży (a zakładamy, że przez enklawę nie można było swobodnie przejechać) zostaje tylko drogami leśnymi

Co do istnienia enklawy polickiej podałem datę za wikipedią.

Rzeczywiście gdzieś w przestrzeni taka data funkcjonuje. Ale funkcjonuje też wciąż wiele fałszywych informacji chociażby na temat Hydrierwerke czy obozów.

37
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Grudnia 01, 2017, 08:34:40  »
Niepublikowane opracowanie dr Pawła Guta

Gdzie takowe się znajduje, skoro jest niepublikowane?

Enklawa policka istniała do 25 września 1946 r.

Skąd taka informacja? Akt przekazania fabryki, a także innych "obiektów" (Siedlice, osiedle Waldpark, Tatynia) podpisano 28.09.1946 r.

zapisy nie są jednoznaczne.

Nie bardzo rozumiem gdzie są nieścisłości. Może nie wyraziłem się wcześniej jasno - gmina Jasienica powstała po likwidacji enklawy polickiej, nie gminy Brzózki. Wtedy też do gminy Jasienica włączono Drogoradz.

38
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Listopada 29, 2017, 22:34:12  »
Może coś więcej wyjaśni "borisz".

Drogoradz znajdował się w gminie Brzózki w czasie istnienia enklawy polickiej. Gdy tę zlikwidowano, powstała gmina Jasienica i ona objęła m.in. Drogoradz.

39
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Listopada 29, 2017, 08:18:22  »
Jürgen Dittmann i urodzony w Neuwarp Kurt Brose nic nie wiedzą o miejscu, które miałoby nazywać się Osterberg i nic nie wiedzą o istnieniu takiego obozu.

To mnie akurat nie dziwi. Choć skoro był on na obrzeżach miasta i istniał tylko pod koniec wojny, to może naprawdę nic nie wiedzą?

Proszę o źródło tej konkretnej informacji o obozie.

Póki co to tylko (albo aż) relacje świadków.

40
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Listopada 28, 2017, 10:04:12  »
Trochę dużo jak na taką sprawę. A i tak nie ma pewności czy coś będzie widać. Nie ma jakichś miniaturek, wersji w gorszej jakości za free lub za mniejszą cenę?

41
Kiedy planowany jest koniec prac remontowych na ul. Bogumińskiej? Ogólnie to jakaś porażka, nie pamiętam, by jakikolwiek remont powodował aż takie opóźnienia.

42
Samochody osobowe powinny jeździć w miarę możliwości objazdami.

43
Historia / Odp: [Police] Suedlager Poelitz
« dnia: Listopada 15, 2017, 08:19:01  »
Sensu nie widzę. Przy szosie do Jasienicy był tylko Tobruk. Więc cóż to za prowokacja?
Swoją drogą pisałem kiedyś, że może Frankiewiczowi chodziło o drogę do Tanowa... Nawet w jednym z jego tekstów było napisane, że obóz był w sąsiedztwie fabryki, a to nijak nie pasuje do Siedlickiej.

44
Historia / Odp: [Police] Suedlager Poelitz
« dnia: Listopada 14, 2017, 11:32:29  »
Ślady po Tobruklager i Pommernlager przetrwały do czasu budowy zakładów, a więc co najmniej 20 lat. Chyba, że obóz na Tanowskiej to naprawdę były namioty albo przyczepy kempingowe.

A RAD był tam gdzie MOK, czyli Wullenweverlager. A w sumie dlaczego RAD nie mógł działać dalej w tym samym miejscu, skoro Wullenwever był rzekomo dla robotników zachodnich, czy wręcz Niemców? O innej lokalizacji RAD w Policach nie wiemy.

45
Historia / Odp: [Police] Suedlager Poelitz
« dnia: Listopada 13, 2017, 14:35:29  »
Nie. Cmentarz był (i jest) dokładnie w tym miejscu zaznaczonym na załączonej przez Łukasza mapie w niebieskim prostokącie. Po powiększeniu widać nawet krzyżyki. Bezpośrednio na zachód od dzisiejszej Enei zaznaczony jest Sportplatz. Dziś to chyba będzie ujęcie wody i teren "skałek". Dalej na mapie jest istniejąca do dziś droga i las. Dziś w tym miejscu jest płaski i niezalesiony teren. Na znanych zdjęciach lotniczych nie ma tam chyba nic niepokojącego.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 30