Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - michalfree

Strony: [1]
1
Historia / Odp: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Grudnia 04, 2015, 20:36:28  »
Bardzo ciekawe zdjęcia, podziękować.

Wnoszą kilka ciekawostek, oraz potwierdzają fakt wykonywania w latach wczesnych 60 -ub wieku remontu modernizacyjnego całego obiektu. Ówczesny użytkownik czyli Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ( w właściwie wówczas jeszcze Stołeczna Rada Narodowa) przeprowadziła
remont polegający na :
- montaż pełnego ogrzewania co obiektu ( dwie kotłownie na paliwa stałe , w Pałacu większa,ogrzewała dodatkowo stołówkę i kuchnię) oraz ( druga w Dworku -mniejsza). Obie dodatkowo podawały ciepłą wodę do łażni. Tak-właśnie - do łażni- w obu budynkach mieszkalnych dla kolonistów wykonano łażnie na około 30 osób każda, z uchylnymi natryskami ( ciągnęło się w lewo -ciepłą woda, w prawo zamykanie)Temperatura była ustawiana w przedsionku tzw mieszaczem - plus termometry.Cała armatura był z czystego mosiądzu. baa.

- w budynkach stworzono pełną sieć kanalizacyjną i łazienki na poszczególnych poziomach( do tego czasu były to wc  tzw suche w budynkach zewnętrznych)

- zlikwidowano kuchnię w Dworku- w jej miejsce powstała kotłownia.

- w budynku Dworku i Kuchni( wozowni) zbito stary tynk na wysokość ok 2.5 m i położono nową warstwę tzw lastrico ( zdało egzamin przez te długie lata w tych niesprzyjających warunkach klimatycznych.Zdjęcia Pani Mardochy właśnie to potwierdzają- w obu budankach jest zbity tynk - czysta cegła- oddycha.

- w budynku kuchni ( wozowni ) na szczycie widać nie istniejące już wykończenie -tzw pruski mur ( od wewnątrz było to widoczne-belkowanie i wypełnienie cegła) - idealne wykończenie na dziś/po remoncie by było/

- w budynku  stołówki zrobiono c.o. , wstawiono okna wysokie 6 szt + drzwi tarasowe od strony Zalewu - 6 szt.
Dobudowano od strony Pałacu fragment mieszczący zmywalnię, wydawalnie posiłków , przechowalnie zastawy, pomieszczenie socjalne, a w części poziom +1 biuro ośrodka, radiowęzeł i kameralny taras.
Budynek ten w całości już nie istnieje= widocznie kłócił się z koncepcją nowej organizacji obiektu, ponadto dla nowego właściciela istotnym tematem jest teren,a sama działka ; mająca ok 1 ha, po odjęciu budynków, zadrzewienia, komunikacji kurczy się okrutnie.

- kolejna ciekawostką jest brak postaci lwów ,na schodach Pałącu , od strony Zalewu . Chyba że są a zdjęcia są słabo widoczne.??

- widać też stare drzwi zewnętrzne do pomieszczeń wozowni / też były w latach 60 wymieniane/ te na zdjęciu są fajne bo bramy mają dodatkowe , praktyczne drzwi w drzwiach . ;)

- jest uwidoczniony też ciekawy pojazd -mała furgonetka renault 2.5 t- na dzisiaj też już zabytek.

- kolejną uwidocznioną , jest ta słynna szeroka plaża przy OWK Syrena- która była kiedyś bardzo oblegana. Na dzień dzień  dzisiejszy to wąski pasek piasku tylko.

------------------------------------------------------------

Na spokojnie popatrzę to może coś jeszcze znajdę.

Pozdr dla ak i zeno //

michalfree/ dawniej staryczlek/ hej


2
Historia / [Police] Zdjęcie z fabryki z 1958 roku
« dnia: Lutego 16, 2014, 22:02:32  »
no coments.... przyjemnych snów....

ale tak czy inaczej, ciut to dziwnawe

3
Historia / [Police] Zdjęcie z fabryki z 1958 roku
« dnia: Lutego 16, 2014, 20:43:34  »
hmmm, zdradż zatem w jaki sposób Ty uzyskałeś możność oglądania owych ściśle tajnych zdjęć?? czyżbyś miał klauzulę dostępności państwową??
\Bo nijak to się  nie chce trzymać sensu dla mnie..
Jeśli zaś oglądałeś je jako " nielegał :batman: " to przestępstwo mamy normalnie czyściutkie, a nie tylko My....tzw tutejsi zaglądamy na forum.  :study:
pozdr.

4
Historia / [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« dnia: Lutego 23, 2013, 11:08:38  »
Bravo dla ZenO-

 wreszcie sensowne  wyjaśnienie owego " Horst " - przyrostka  czy tez przedrostka ; używanego po wielokroć ; zarówno przez użytkowników forum ; jak i też w przywoływanych tekstach żródłowych...

Z tego co zdołałem podejrzeć u Berghausa ; już ileś tam latek wstecz - owa smolarnia funkcjonowała bodajże już w XVII w , na odcinku pomiędzy Trzebieżą - a Trzebieradzem;
( umiejscowienie jej na klifie - byłoby najrozsądniejszą decyzją ); i potem wszelkie odnośniki - ( typu Haff Horst np ) są niejako spokojnie wytłumaczalne. Tak jak w naszej kulturze istnieje szereg powiązań / przysiółki, osady, ...itp nawiązujących do istotnego-pierwotnego korzenia ); tak samo mamy i tu...

Proponuję też byśmy poszukując prawdy ; konfrontowali stan na gruncie , z danymi, z mapami, z przekazami ustnymi..itp  / stara to zasada ; acz mam wrażenie że w pewnych fragmentach rozważań ; pewne osoby oddaliły się od niej.

  Np= Błąka się ciągle określenie  : Haff Horst - i próby jego umiejscowienie.. Fakt .
Ale czy ów Haff Horst musiał być portem ?? wystarczył że byłby przystanią dla łodzi turystycznych czy rybackich. A takie miejsce jest -  i widoczne ; i wręcz krzyczy do Nas - trzeba połazić po brzegu zalewu. Znajduje się około 300 m na wschód od Pałacu ; w kierunku Trzebieży. Obejrzeć polecam, wraz z przyległościami + porównać ze zdjęciami lotniczymi tego terenu z okresu II wojny światowej .Reszta sama wychodzi.A uwierzcie mi - w dniach gdy na Zalewie jest tzw cofka w kierunku morza/ odpływ- szczególnie wiosną - wyłażą jeszcze ciekawsze znaleziska.

Budynek potencjalnej Gaushule- jeśliby to miał być budynek tzw Dworku ( ze użyję nomenklatury z czasów gdy istniał jeszcze OWK Syrena) ; to znów podglądając zdjęcia lotnicze oraz łażąc po gruncie + słuchając osób które były tutaj już w latach post 1946...okazuje się że wokół tego budynku było ponad podwójnie większa działka, oraz kilka dużych budynków towarzyszących...


Co do rozdziału czasu powstawania założenia tzw willi / Pałacyku....cóż trudno mi się zgodzić by była aż taka różnica czasowa, sięgająca wręcz kilkudziesięciu lat.
Willa powstała jako obiekt stricte neoklasycystyczny ( Niemcy kochali takie formy w tamtym okresie- wystarczy spojrzeć na szczecińskie Pogodno- tam style są tak zawile pomieszane ; ze odnoszenie się wg tychże do daty powstania budynku byłoby spacerem na linie. A co ze stylami?? od Alp po Tyrol , zahaczając o płd europę....)

Ok wracam do Trzebieradza- willa była budynkiem stricte wypoczynkowym , dla niewielkiej ilości gości / na I pietrze były tylko dwa dużę apartamenty , z wystawą płd i płn., pozostałe pomieszczenia były pomocnice typu szatnia ,garderoba itp.na parterze były pomieszczenia o charakterze wypoczynkowym , zabawowym, itp.było tam 7 sal w amfiladzie z rozsuwanymi podwójnymi drzwiami plus pokój obsługi, plus magazyn zastawy stołowej, pomieszczenie z windą podającą posiłki z kuchni umieszczonej w piwnicy pałacu.Obiekt był uruchamiany głównie w okresie letnim, czasami poza sezonem ( o czym świadczy  fakt posiadania przez nią ogrzewania parowego...chociażby/ przekaz ustny byłych przedwojennych pracowników obsługi/.

Postawiono również hale ujeżdżeniową ( dla 2-4 koni )- były budynek stołówki za czasów OWK Syrena, aktualnie nieszczęsny pomysł basenu krytego .

Budynek obok był li tylko budynkiem techniczno gospodarczym , z funkcją mieszkalną dla obsługi - dozoru obiektu.
W przyziemnej części tzn tzw kuchni ( za czasów OWK Syrena) były boksy stajenne - na dowód czego polecam obejrzeć słupy podporowe stalowe z istniejącymi jeszcze pionowymi szczelinami wpustowymi pozwalającymi na montaż ścianek działowych boksów/ standard istniejący do dzisiaj......ponadto z części strychowej - nad ową stajnią jest zachowany zsyp na siano i słomę..czyli kolejna podpowiedż. Kolejna - to istniejące ślady drzwiczek , pod elewacją - drzwi -luku którym ładowano siano i słomę na strych...U góry poza tym było jedno mieszkanie niewielkie i skromnie urządzone, ogrzewane piecami kaflowymi, za małą piwniczką pod schodami. Pozostała część to były pomieszczenia strychowe, magazynowe.W
przyziemiu były poza stajnią - magazynki, oraz garaż -wozownia -trzy stanowiskowa, również ogrzewana piecem , z posadzką ceglaną, jak większość pomieszczeń w tym budynku.Owszem - zarówno rzut jak i bryła budynku jest stylizowana , plus piękna glazurowana dachówka ( występująca na naszym terenie w bardziej wypasionych przedwojennych obiektach -plus odporność na mech i li,ście- a obiekt stoi w lesie, oraz jest maksymalnie narażony na wilgotne powietrze..

Wszystkie te informacje można wyczytać na tzw gruncie , i stad wyciągać wnioski , porównując je informacjami uzyskanym ( a właściwie strzępkami, bo część jest dziwnie zawirowana).

Nijak byłoby stawiać najpierw stajnię, potem halę ujeżdżeniową, a potem willę......taki zespół powstaje jako całość...


Acha - wypada dodać że musiałem zlikwidować poprzednie konto( komputer odmówił

 współpracy i moje wiedza w tym temacie też poległa/ poprzedni mój nick = staryczlek.

pozdrawiam /

Strony: [1]