2
« dnia: Lutego 16, 2013, 22:42:16 »
Chciałabym dorzucić pare słów do tzw. Kavallierenhaus. Pojawia się ono [gł. w niemieckiej literaturze] na określenie budowli, skrzydła czy oficyny przy pałacu [początkowo królewskiego] w którym urzędował sąd lub administracja albo rezydowali w nich goście. Z czasem jego funkcja sie trochę zmieniła - był to dom dla gości i "obsługi' Użyłam tej nazwy na tzw. "dworek" przy "pałacu" w Brzózkach trochę na wyrost, ale lepiej chyba brzmi niż dom dla służby i stajnie... Tym bardziej, że część od strony aleji to jakby dwa odrębne mieszkania. Powiedziałam na spotkaniu, że pochodzi z tego samego okresu co willa mimo, że byłam tam po raz pierwszy. Moim zdaniem tak - bo materiały i formy architektoniczne są typowe dla tego okresu a poza tym jaką funkcje pełnił by w tym kształcie i w tym miejscu przedtem? Widziałam troche takich założeń i takie było moje pierwsze odczucie - ale nie mam monopolu na wiedzę, więc mogę się mylić - czekam na kontrargumenty.
Rozmawiałam ze znajomą nt. Tangeru - powiedziała mi, że w Wlkp używa się tego określenia regionalnie na określenie miejsca - enklawy w większym kompleksie np. uroczyska w lesie - to by pasowało do znanego nam określenia na park w Brzózkach.
Jeszcze jedno - a propos archiwaliów. Kolega ze Szczecina mówił mi, że w 1945 roku Rosjanie wywieźli akta dot. fabryk i zakładów [pewnie tych co wywieźli] do.. obecnego St. Petersburga - może mimo panującego wówczas bałaganu są tam jeszcze.
Dzięki za różne kontakty i materiały - podążę tymi ścieżkami.