Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - ZenO

Strony: [1] 2 3 ... 12
1
Historia / Odp: [Jasienica] Pfarrer aus Jasenitz
« dnia: Stycznia 13, 2018, 18:18:47  »


"Kiek in de Mark" nr 1-2 1991 r.  Autor wpisu: Kurt Jordan.

2
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Grudnia 04, 2017, 12:11:38  »
Numeryczny Model terenu ISOK - Cieniowanie.   www.geoportal.gov.pl

poz. 4 - w terenie pokrytym lasem nic nie znalazłem, ale nie posiadam sprzętu by zajrzeć głębiej.
poz. 5 - "coś" do weryfikacji.



3
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Grudnia 02, 2017, 19:19:40  »
Jeszcze w sprawie  cytowania za wikipedią dot. daty likwidacji enklawy polickiej. Autor hasła z wikipedii podaje źródło: "Encyklopedia Szczecina" wyd. 1999.

Może ten błąd wynika z tego, że Rosjanie wyszli, a kwity podpisano później:
 "Miejscowość Police i tutejsza przystań, gdzie polska administracja przejęła dwie lodzie rybackie w budowie, obce wojska opuściły 24 września 1946 roku.
Cztery dni później (28 IX) został podpisany przez strony radziecką i polską akt przekazania fabryki benzyny syntetycznej wraz ze znajdującymi się tam jeszcze urządzeniami, budynkami i terenem."
  R. Techman - Enklawa policka..."  Przegląd Zachodniopomorski 2002 -1

Tamże:

 "Od zachodu polską część  powiatu szczecińskiego oddzielały od enklawy polickiej gromady: Drogoradz, Karpino i Nowa Jasienica, dla których ustanowiony został w maju 1946 roku wspólny sołtys. Funkcje te pełnił Karol Lorenc, poprzednio sekretarz peresylnogo punkta przy radzieckiej Komendanturze Wojennej w Policach."

 Samodzielne sołectwo?

Tamże:

 "Trzebież, o którą tak usilnie walczyła administracja rybacka, przeszła w ręce polskie 26 sierpnia 1946 roku, chociaż stacjonująca tu jednostka radziecka opuściła swe koszary dopiero 6 września."

W tamtym czasie, w miejscowościach enklawy polickiej i miejscowościach sąsiednich nic nie było pewne i jednoznaczne.
 



4
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Grudnia 01, 2017, 10:48:59  »
Opracowanie dr Guta było przygotowane do książki o Nowym Warpnie, ale ostatecznie tam się nie znalazło.

Co do istnienia enklawy polickiej podałem datę za wikipedią.  Proszę o wybaczenie.




5
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Listopada 30, 2017, 21:29:40  »
W miejscu wskazywanym pierwotnie jako lokalizacja obozu w latach 50. nie było żadnych śladów po jakichkolwiek budowlach.  Pojawia się natomiast nowa lokalizacja, gdzie były widziane fundamenty, pozostałości po co najmniej dwóch budowlach, gdzie mogły być usytuowane np. baraki.
1 - pierwotna lokalizacja obozu,
2 - miejsce wskazane przez świadka, gdzie w latach 50. były widoczne fundamenty,
3 - przebieg linii kolejowej Randower Kleinbahn.

 

6
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Listopada 30, 2017, 16:05:31  »
Niepublikowane opracowanie dr Pawła Guta podaje, że:

 " Początkowo wieś Brzózki została siedzibą gminy, w której skład wchodziły jeszcze miejscowości i osiedla Trzebieradz, Popielewo, Mszczuje, Warnołęka, Karpino, Kukulice. Później, w 1947 lub 1948 roku do gminy włączono również osady Myślibórz Wielki i Myślibórz Mały." - źródło:  AP Szczecin, SPS, sygn. 44; tamże, ZMiMRN Nowe Warpno, sygn. 1 (opis gmin powiatu Wieleckiego z 10 października 1945 roku).
Ponadto:
 "W tym też czasie siedziba gminy została przeniesiona do Jasienicy, a w 1949 roku gminę Brzózki połączono z gminą Jasienica." - źródło: AP Szczecin, SPS, sygn. 33, 224.

Enklawa policka istniała do 25 września 1946 r.

Może trzeba sprawdzić źródła, bo zapisy nie są jednoznaczne.

7
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Listopada 29, 2017, 10:05:55  »

  To coś nowego. Słyszałem dotychczas o jednym świadku. Stąd moje, mniej lub bardziej udane, próby weryfikacji tej informacji. Podaję rzetelnie swoje źródła. O ich wiarygodności się nie wypowiadam, ale nie mam podstaw by je kwestionować.

Przy okazji świadkowie przekazują wiele innych informacji, które mogą wzbogacić wiedzę o wydarzeniach z przeszłości.
 

8
Historia / Odp: [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Listopada 28, 2017, 11:30:38  »
Jeżeli to ma być zgodne z wcześniejszymi opisami lokalizacji obozu to wystarczy zdjęcie nr 3056.

Odbyłem właśnie rozmowę  z p. Adamem Kunze - synem Brunona Kunze 1. burmistrza Nowego Warpna.  Pan Adam Kunze miał 10 lat jak wyjechali z Nowego Warpna.  Niestety nie pamięta czy taki obóz lub jego pozostałości mogły być w Nowym Warpnie. Nie ma też żadnych dokumentów z tego czasu po ojcu.

Można i należy dodać, że Brunon Kunze mieszkał w Nowym Warpnie w obecnym budynku przedszkola, wtedy Koenigstrasse 191a  w mieszkaniu dr Ernsta Busacka.  Zamieszkiwali wspólnie do czasu wysiedlenia Niemców  w 1947 r.  Wyjechali z Nowego Warpna w 1952 r. Brunon Kunze był burmistrzem do maja 1947 r.  kiedy to został aresztowany pod zarzutem zbrodni popełnionych w czasie wojny w Mielcu. Proces sądowy (oczywiście w Mielcu) nie wykazał winy Brunona Kunze. Nie było żadnych świadków rzekomych przestępstw. Sprawa została umorzona.
Wszystko wskazuje na to, że rzeczywistym powodem aresztowania Brunona Kunze było przejęcie bogatego wyposażenia willi dr Busacka. Niezwłocznie po aresztowaniu Brunona Kunze pojawiły się samochody UB i dosłownie wszystko co było w domu Kunze  zostało z Nowego Warpna wywiezione i oczywiście nigdy nie zwrócone. Ten sposób postępowania UB był zdaje się rutynowy. Dokładnie tak samo oczyszczono z wyposażenia piekarnię Trzaskowskich.
 

Post Merge: Listopada 28, 2017, 21:02:03
Kolejne ustalenia związane są z zapytaniem o ten temat Niemców. Przywoływany już tutaj Jürgen Dittmann i urodzony w Neuwarp Kurt Brose nic nie wiedzą o miejscu, które miałoby nazywać się Osterberg i nic nie wiedzą o istnieniu takiego obozu.

W pobliżu miejsca wskazanego jako lokalizacja obozu,  przed II wś były miejsca określane jako"Schützenberg"
i "Hexenberg".

 Schützenberg to była strzelnica Berga, a Hexenberg  to  Góra Czarownic, teraz przez miejscowych nazywana Łysą Górą.

Proszę o źródło tej konkretnej informacji o obozie. To nadal jest, w tej sytuacji,  informacja niezweryfikowana.

9
Historia / Odp: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Listopada 23, 2017, 20:15:39  »
Gmina Brzózki istniała do 1948 r. W 1949 r. siedziba gminy została przeniesiona do Jasienicy. Drogoradz nie należał do gminy Brzózki, ale Karpin owszem.

Wykazy robiono dla powiatu wieleckiego i w wielu dokumentach z tamtego czasu sąsiedztwo miejscowości jest trochę przypadkowe.

Nie zaszkodzi przypomnieć źródła informacji z Archiwum Państwowego w Szczecinie:
  http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArchPublic/details/nrap/65/nrzesp/339/seria/5/sygnatura/8

10
Historia / Odp: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« dnia: Listopada 22, 2017, 10:34:22  »
Wapiennik w Nowym Warpnie powstał przed 1899 r. Zarys budowli został pokazany na pocztówce z pozdrowieniami z Altwarp.  Kopalnia wapienia w Czarnogłowach powstała w 1902 r.  Stąd należy zakładać, że źródłem surowca dla wapiennika w Nowym Warpnie przed tą datą było inne miejsce. Po 1902 r.  kamień wapienny mógł oczywiście pochodzić z kopalni w Czarnogłowach. Wapiennik w Nowym Warpnie został rozebrany przed 1913 r., bo na zdjęciu z powodzi w 1913 r. w Nowym Warpnie wapiennika nie ma.


11
Historia / Odp: [Police] Kolej żelazna w regionie
« dnia: Listopada 03, 2017, 22:30:08  »
Otrzymałem  e-mail z pierwszymi rozkładami jazdy z 1946 r.
Zgodnie z prośbą udostępniam na forum.

 https://www.dropbox.com/s/sy2wobixdqh7mc5/rozk%C5%82ad%20jazdy270.JPG?dl=0
 https://www.dropbox.com/s/x6flmszb3rplwcb/rozk%C5%82ad%20jazdy%20270%281%29.jpg?dl=0


12
Historia / Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« dnia: Października 23, 2017, 22:47:39  »

Pewnie dlatego źe Wieleci to Słowianie Połabscy, którzy w VI i VII wieku źyli nad Odrą, czyli nazwa Wieleci jest mniej  bardziej szczegółowa, niź nazwa Słowianie.

To też wiem. A kim byli Welleci (Welletowie)? Obecna nazwa ulicy nie ma żadnego związku z jakąkolwiek nazwą historyczną.

Post Merge: Października 23, 2017, 23:11:32
Znam  przekaz o grodzisku słowiańskim w Nowym Warpnie (Karsznie), ale jest to informacja o domniemanym grodzisku ponieważ nie znalazły się dotychczas środki by zweryfikować to domniemane ustalenie.
Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że na północ od obecnego Podgrodzia znajdowało się grodzisko słowiańskie, które mogło zostać zabrane przez wody zalewu po jakimś ciężkim sztormie.
Mieszkam tu ponad 30 lat i podchodziłem do tego poglądu sceptycznie, ale  w 2009 r.  widziałem osobiście jak po sztormie ubyło na głębokość około 6-8 metrów linii brzegowej w  Miroszewie. Mam stosowną dokumentacje fotograficzną dla niedowiarków.
Jestem teraz przekonany, że wszelkie informacje dotyczące Wendische Berg są rzeczywistym przekazem o słowiańskim grodzisku w tamtym miejscu. Naturalnym biegiem historii jest w tamtej sytuacji lokowanie miasta w nowym, bezpieczniejszym miejscu. Stąd lokowanie ok. 1295 r.  Neuwarp na ówczesnej wyspie, która jest  teraz półwyspem i stąd mamy (w pewnym uproszczeniu) Nowe Warpno.


13
Historia / Odp: [Police] Kolej żelazna w regionie
« dnia: Października 23, 2017, 22:41:51  »
Trochę nie po kolei, bo tu mowa o początkach, ale właśnie trafiłem na dokument o rozbiórce torów z 1945 r. podpisany przez Józefa Stalina jako przewodniczącego Państwowego Komitetu Obrony. Decyzja nr 8732 wymienia w załączniku przeznaczone do rozbiórki m.in. tory ze Szczecina do Trzebieży i ze Stobna do Nowego Warpna.
 http://rr.aroundspb.ru/gko/GKO-8732.pdf

14
Historia / Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« dnia: Lutego 03, 2017, 12:17:16  »
 Neuwarp Wendenstrasse - czyli ul. Słowiańska.  Niestety, nie wiadomo dlaczego po 1945 r.  w polskim Nowym Warpnie została  nadana nazwa ul. Welletów.

15
Historia / Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« dnia: Maja 31, 2016, 11:05:20  »
ak -  sensacyjna wiadomość!  Dokumenty na stół. 
 Może słyszałeś o przedłużeniu połączenia  kolejki randowskiej z Rieth do Ueckermünde, bo takie było rzeczywiście planowane?
 Czekam na dementi.

Strony: [1] 2 3 ... 12