Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Turystyka => Wątek zaczęty przez: wiking w Sierpnia 18, 2011, 00:12:25

Tytuł: [Ogólne] Kajakowy sierpień w Szczecinie - zapraszamy na wyda
Wiadomość wysłana przez: wiking w Sierpnia 18, 2011, 00:12:25
Drugi miesiąc wakacji obfituje w kajakowe wycieczki i imprezy. Praktycznie co weekend rzesze wycieczkowiczów pływają na kajakach i coraz częściej widzimy je pływające po Odrze, Regalicy, kanałach Międzyodrza i jeziorze Dąbie. A nawet zdarza się, że po tej samej trasie płyną dwie różne wycieczki. W sierpniu ruszyły kajakowe spacerki wzdłuż bulwarów, czwartkowe kajakowanie z wyspy Jaskółczej i wiele innych ciekawych inicjatyw. Również Wiking Szczecin przygotował, zrealizował lub realizuje trzy akcje kajakowe - Weekend z Wiosłem, Wtorek z Wiosłem, Kajakiem po Odrze. To wycieczki, małe spływy i kajakowe rajdy na orientację, pozwalają mieszkańcom Szczecina, Polski a nawet Europy poznać Szczecin z kajaka. Aktywny wypoczynek połączony z poznawaniem akwenów wodnych i zdobyciem często nieznanych miejsc, jest wspaniałą przygodą i co najważniejsze dla każdego. Uczestniczyć może chętna osoba zarówno płynąca pierwszy raz jak i mająca już troszkę obycia kajakowego. Wiele działań kajakowych Wikinga Szczecin w tak atrakcyjnej cenie dla uczestników, możliwe jest dzięki dofinansowaniu przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Szczecinie. Zapełnione miejsca często już tydzień przed planowana imprezą ukazują potrzebę organizacji imprez kajakowych. Każdorazowo uczestniczyło od 15 do 30 Szczecinian i gości z poza miasta.

Było - minęło, czyli Weekend z Wiosłem.
13 sierpnia ruszyliśmy do Żelewa nad jeziorem Miedwie. Na ulicy Sambora wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas w pobliże miejsca wodowania - jaz na Płoni. Pogoda nam ciutkę nie sprzyjała. Niska podstawa chmur i leciutka mżawka, przygotowywała uczestników na mokry dzień. Jednak po 2 godzinach wyszło słonce, zaś wycieczka była przyjemna i rekreacyjna. Połączyliśmy ją z poznawaniem walorów turystycznych, zabierając w Kołbaczu całą grupę, na zwiedzenie zespołu pocysterskiego pod opieką państwowego przewodnika - pilota całości wycieczki. Całość zakończyliśmy w Jezierzycach. Na szczęście nasz ratownik WOPR był bezrobotny. Kolejna udana wycieczka z cyklu Weekend z Wiosłem, a następne już 20 sierpnia i 3 września. Niestety już skompletowane i zapisujemy tylko na listy rezerwowe, gdyby ktoś zrezygnował.

Zaczęliśmy ... miejskie wycieczki kajakowe
Obserwując tłumne zgłoszenia rozpoczęliśmy cykl niedzielnych wycieczek kajakowych pod hasłem "Szczecińska Wenecja". W każdą niedzielę sierpnia i września ruszamy o godzinie 12:00 na 3 godzinną trasę po Odrze i naszym Szczecinie. Wycieczka startuje obok parkingu przy ulicy Heyki na przeciw Bazy Szczecińskiego WOPR. Prowadzi po Odrze, Przekopie Parnickim i szczecińskiej Wenecji. Trasa promuje walory wodne miasta Szczecin. Przebiega praktycznie po geograficznym centrum miasta. Tutaj możemy podziwiać nasze miasto z wody. Wypływamy z Kanału Zielonego Przekopem Parnickim, dopływamy do Wyspy Zielonej, którą okrążamy. Płyniemy Odrą w kierunku naszej "Szczecińskiej Wenecji". Trzymamy się brzegu płynąc w kierunku wyspy Jaskółczej, a przed nami powoli wyłania się zza drzew Szczecin. Mijamy wieżę ruinę gazowni a na prawo zobaczymy stocznię rzeczną z zabytkowym slipem dla wodowanych tutaj barek.
No i wpływamy w rejon zabudowy fabrycznej Szczecina. Ściany kamienic i budynków manufaktur schodzą prosto do rzeki niczym w Wenecji. Szkoda że ten bardzo malowniczy, nadodrzanski zakątek Szczecina jest tak zaniedbany. Stanowiłby niewątpliwie ciekawą atrakcję miasta. Przepływamy wzdłuż brzegów wyspy Jaskółczej i dopływamy do Dworca PKP (zabytek). Od tej chwili moc ciekawych obiektów zabytkowych; kościół św. Jana Ewangelisty, Zamek Książąt Pomorski, Baszta Siedmiu Płaszczy i Wały Chrobrego. Mijamy most Długi, Trasę Zamkową i kierujemy się ku wyspie Grodzkiej. Okrążamy ją podziwiając z wody Wały Chrobrego oraz stocznię i nabrzeża portowe. Na wyspie oczywiście planowany jest dłuższy odpoczynek na plaży lub nabrzeży na przeciw Wałów Chrobrego - Muzeum Narodowe, Akademia Morska i Urząd Wojewódzki. Ponownie płyniemy Odrą w kierunku Kanału Zielonego. Wpływamy w niego mijając bazę WOPR. Na kanale warto na chwilę się zatrzymać i zerknąć na nadwodną panoramę miasta. To właśnie tutaj widać że Szczecin naprawdę jest nad wodą :). Kończymy naszą wycieczkę za mostem - ul. Heyki i stąd udajemy się na przystanek autobusowy linii 76 i wracamy do domku. I tak w każdą niedzielę 28 sierpnia, 4 września, 11 września 2011 roku.

Wtorek z Wiosłem ???
Mówią, że w tygodniu nie można pływać w Szczecinie kajakiem. Łamiemy stereotypy i zapraszamy wszystkich łaknących wyciszenia i aktywnego wypoczynku po pracy na Miejską Wycieczkę Kajakową "Szczecińska Wenecja" pod hasłem "Wtorek z wiosłem". Start 17:00 zaś wycieczka trwa do 19:00 - 19:30. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Szczecina kajakiem. Trasa jest nieco skrócona w porównaniu do wyżej podanej, ale nie opuszcza żadnego z ciekawych miejsc. Na razie tylko 23 sierpnia 2011 roku pierwsza edycja. A czy będą kolejne zobaczymy i warto śledzić mój blog lub stronę internetową.

Kajakiem po Odrze, czyli mapa, kompas i kajakowanie
Już od trzech lat zapraszamy do udziału w kajakowych rajdach na orientację. 27 sierpnia odbędzie się II Kajakowy Rajd na Orientację "Kajakiem po Odrze". Rajd jest jednocześnie klasyfikowany do amatorskiej i dodatkowej rywalizacji pod nazwą Puchar Odry. Jest to rywalizacja dla wszystkich uczestników naszych kajakowych imprez na orientację, bez względu na ilość startów, stopień zaawansowania i wyniki. Impreza odbędzie się na terenach wodnych Regalicy i Międzyodrza. Punktem głównym jest koniec ul. Jarzębinowej w Zdrojach, gdzie umiejscowimy nasz start i metę. Czwarta i ostatnia już impreza na orientację to II Kajakowy Rajd na Orientację "DĄBSKI AZYMUT" - 10 września 2011 rok. Tym razem startujemy z Harcerskiego Ośrodka Morskiego przy ulicy Żaglowej 2 na akweny jeziora Dąbie. Uczestnicy startują na przygotowanej trasie kajakowej, oznaczonej w terenie biało-czerwonymi lampionami za pomocą mapy, przyrządów do pracy na mapie i kompasu. Starty odbywają się w jedno i dwu osobowych zespołach z podziałem na cztery kategorie. Każdy zespół na podstawie mapy, samodzielnie określa trasę przepłynięcia oraz wariantowość potwierdzania punktów kontrolnych. Oceniane jest potwierdzenie punktów kontrolnych, ich prawidłowość jak i czas pokonania trasy, w przypadku tej samej uzyskanej liczbie punków karnych. W imprezie może wziąć udział każda chętna osoba od zaawansowanych do uczestników startujących po raz pierwszy. Może to i brzmi strasznie. lecz generalnie jest to dość łatwa zabawa kajakowa. A co najważniejsze nie jest to typowy wyścig, lecz impreza rekreacyjno-turystyczna. Zachęcamy do udziału wszystkich, szczególnie zaś początkujących, dla których przygotowaliśmy odpowiednią trasę. Dla bardziej zaawansowanych czeka TS i ELITA, zaś miłośników indywidualnego pływania T1. Jak widać każdy może coś znaleźć dla siebie i właśnie na tej imprezie odbyć swój chrzest kajakowy.

Informacje

Szczegółowe informacje o imprezach kajakowych odnajdziecie nawww.kajaki.szczecin.pl (http://www.kajaki.szczecin.pl)  . Tutaj można również wydrukować sobie opis i mapkę z naszych wycieczek i samodzielnie udać się na eksplorację kajakową Szczecina i okolic. Więc zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z naszych pomysłów lub przygotuj własną trasę i rusz kajakiem na turystyczne łowy. Jeśli masz kłopot lub zapytanie, na pewno Ci pomożemy Do zobaczenia na szlaku.