Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Turystyka => Wątek zaczęty przez: Domino w Lipiec 23, 2010, 17:44:39

Tytuł: [Szczecin]Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne - Schron
Wiadomość wysłana przez: Domino w Lipiec 23, 2010, 17:44:39
Schron został ukończony przez Niemców w 1941 roku jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Budując go wykorzystano prawdopodobnie stare korytarze jeszcze z końca XIX wieku.
Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit to 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz w lini prostej ma około 100 metrów. Schron to 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej.
Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej.
Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia.

Udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne:
- Trasa "II Wojna Światowa" - schron przeciwlotniczy (LSR - Luftschutz Räume) - przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny światowej, od momentu rozpoczęcia się nalotów, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne. Zwiedzanie ma charakter pokojowy.
Czas przejścia: ok. 1 godzina

- Trasa "Zimna Wojna" - schron przeciwatomowy - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Omawia organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Przenosi w czasy fobii atomowej, porusza kwestie broni jądrowej.
Czas przejścia: ok. 1 godzina

Wszelkie informacje można uzyskać na stronie internetowej:
http://www.schron.szczecin.pl/


(http://img706.imageshack.us/img706/4109/mapkatl.jpg) (http://img706.imageshack.us/i/mapkatl.jpg/)


Pozdrawiam
Tytuł: [Szczecin]Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne - Schron
Wiadomość wysłana przez: KrP w Lipiec 23, 2010, 18:11:30
Nah, wybieram się tam już któryś rok z rzędu i jeszcze mi się nie udało. ;P Warto?