Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne

Police i okolice => Turystyka => Wątek zaczęty przez: DominikDolnoślązak w Grudzień 15, 2019, 00:27:43

Tytuł: [Święta] Niedoceniana wieś vis-a-vis Polic
Wiadomość wysłana przez: DominikDolnoślązak w Grudzień 15, 2019, 00:27:43
Święta -
wioska w gminie Goleniów, ale leżąca tak naprawde 1100 metrów od Rynku w Policach (dokładnie od nowo wyremontowanej pętli autobusów 101, 102, 103, 109,  110 i 111).
Wieś o której słyszymy tylko z okazji planowanej przeprawy promowej lub tunelowej (sic!) lub przy okazji problemów z jakością wody pitnej (często woda do picia i kąpieli jest dowożona do Świętej beczkowozami.)

A przeciez wioska ta ma ogromny potencjał turystyczny:
Mało kto wie że teren tej wioski to druga w Polsce depresja : po Żuławach Wiślanych na drugim miejscu plasuje sie Święta, której grunty leżą aż 40 - 50 cm pod poziomem morza.
Przez to położenie depresyjne tereny wokół wioski i wioska tworzą urokliwe, trudno dostępne zabagnione miejsca.
Obok wioski utworzono rezerwat przyrody: "Uroczysko Święta im prof. Mieczysława Jasnowskiego." Profesor Jasnowski to wybitny powojenny badacz torfowisk szczecinskich, wieloletni szef Katedry Botaniki na Wydziale Rolniczym A. R. Szczecin. Urokliwe zabagnione lasy i torfowiska są prawdziwym skarbem tych ziem.

W wikipedii napisano że Święta powstała w XVIII wieku, ale w niedawno wydanej książce "Pogańskie tajemnice Pomorza" autor pisze (nie podając żródła) że nazwa wsi wywodzi się z czasów pogańskich  - gdy tereny wsi były świętym miejscem, w którym odbywał sie kult pomorskiego bóstwa.
Wg mnie autor może mieć racje: trudno dostępne zabagnione lasy przy ujściu Odry mogły być takim świętym dla pogan miejscem. Raczej nie stała tam pogańska świątynia (gontyna, kącina), ale mogło tam być jakieś "święte bagno", lub "święty gaj".


W Świetej w czasie II wojny światowej stacjonowała niemiecka artyleria, której zadaniem była obrona Hydrerverke AG Politz.


Czy my policzanie zwiedzać będziemy urokliwe depresyjne tereny Świetej dopiero gdy powstanie przeprawa drogowa, lub tunelowa? A może promowa? Czyli za kilkadziesiąt lat?!Police i Święta powinny zawiązać stowarzyszenie budowy przeprawy promowej czy drogowej. Można to zrobić na szczeblu gminnym.


Tak naprawdę na przeprawie skorzystają najbardziej mieszkańcy Świętej, którzy będą mogli pracować w Azotach Police (na Zakłady mają ze Świetej 2 km, a na Mijanke 200 metrów.)
Rozwiną się też gastronomia i usługi, a także powstaną gospodarstwa agroturystyczne.
To w Policach - a nie w Goleniowie mieszkańcy Świętej będą robić większe zakupy.


Może do Świetej bedzie kursowała linia MZK, SPPK, na przyklad linia 110 z Siedlic przez Osiedle Chemik na Rynek w Policach - przedłuży trase do Świętej - po drodze zatrzymując sie na ul Goleniowskiej i Mijance?
Tytuł: Odp: Święta - niedoceniana wieś vis-a-vis Polic
Wiadomość wysłana przez: Ważniak w Grudzień 15, 2019, 22:07:32
Czy my policzanie zwiedzać będziemy urokliwe depresyjne tereny Świetej dopiero gdy powstanie przeprawa drogowa, lub tunelowa? A może promowa? Czyli za kilkadziesiąt lat?!
Tunelowa przeprawa i nie za kilkadziesiąt lat, a do 2028 roku jeśli nie będzie opóźnień. Prace (projektowe i geodezyjne) już trwają.
Tytuł: Odp: Święta - niedoceniana wieś vis-a-vis Polic
Wiadomość wysłana przez: parian w Grudzień 15, 2019, 22:29:42
@DominikDolnoślązak, ciekawe informacje nt. tej miejscowości, chociaż odległość od rynku to raczej 3,5km (ale dalej blisko). Zdałem sobie sprawę, że nigdy tam nie byłem, a wiele razy wracało się znad morza przez Stepnicę. Następnym razem skręcę do Świętej, chociażby po to żeby zobaczyć Police z drugiego brzegu Odry.
Tytuł: Odp: [Święta] Niedoceniana wieś vis-a-vis Polic
Wiadomość wysłana przez: janekmroz w Styczeń 13, 2022, 15:25:54
Bardzo przydatne i ciekawe informacje na temat tej miejscowości muszę poszerzyć swoją wiedzę na ten temat :)