Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne
Police i okolice => Historia => Wątek zaczęty przez: Domino w Listopada 02, 2012, 22:52:31
-
Nazwałem to zdjęcie "Kobieta na straży ruin" :D Z tyłu podpisane Police 1958 rok.
Ciekawe wykorzystanie fragmentu żelbetonu do wykonania ławeczki :) Flinta wygląda na myśliwską dwururke.
Jakieś propozycje co do miejsca wykonania zdjęcia?
(http://images37.fotosik.pl/1840/7c0ba90a0cda23a9med.jpg) (http://www.fotosik.pl)
Pozdrawiam
-
Zrobione przy SP4. Te żelbetowe elementy znajdują się przy ulicy, tyle, że teraz ukryte są w krzakach. Z tyłu, za "strażniczką" nasze muzeum obozowe. Po lewej ruiny hali przy wjeżdzie do GM Plast. Po prawej- nieistniejący szkielet budynku, który jest za to dobrze widoczny na zdjęciu w książce S. Marszałka.
(http://img692.imageshack.us/img692/3003/86179053.png)
-
Dzięki :)
Pozdrawiam
-
Jednak się pomyliłem. O 50m na płd-zach należy przesunąć obserwatora.
Zdjęcie z terenu. Niezbyt spektakularne, ale tak to wygląda dziś:(http://imageshack.us/a/img694/9035/imageiyme.jpg)
To co brałem za nieistniejący budynek- stoi dalej, obite blachą.
-
Korzystając z wolnego czasu wyskoczyłem w plener z aparatem i przy okazji zahaczyłem o to miejsce.
(http://img803.imageshack.us/img803/4066/44705807.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/803/44705807.jpg/)
(http://img802.imageshack.us/img802/9231/20100076.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/802/20100076.jpg/)
Pozdrawiam
-
Fotografie z tego samego roku autorstwa Tadeusza Białeckiego. Nie wiem, czy były już prezentowane na forum (wyszukiwarka nic nie wypluła), zatem na wszelki wypadek dzielę się.
(http://i.imgur.com/yoXpfeE.jpg)
(http://i.imgur.com/JBhGmYi.jpg)
(http://i.imgur.com/s7G3Dva.jpg)
(http://i.imgur.com/dHOdOhL.jpg)
(http://i.imgur.com/YRr1ZOT.jpg)
(http://i.imgur.com/Nf3AnHS.jpg)
(http://i.imgur.com/3xxStgG.jpg)
Zdjęcia znalezione na łamach PZP (http://przegladzachodniopomorski.pl/?page_id=174).
-
I teraz istotne pytanie. Jak sfotografowane obiekty wyglądają dziś? - wszyscy wiemy. Między rokiem 1958 (data zdjęcia) a 1995 (koniec statusu bazy LWP), zaszły istotne zmiany. Kto to wszystko zdemolował (i po co)? Wojsko po 1965? Potrzebowało cegieł?
Nikt, nigdy nawet słowem się na ten temat nie zająknął. A informacje są niemal równie ciekawe jak wygląd fabryki przed bombardowaniami. Tym bardziej, że pokolenie dewastatorów żyje. Jak ktoś miał, powiedzmy, 20 lat w roku 1965, to dziś ma 69. A policzanie kończący 20 lat w roku 1958 liczą dziś 76 wiosen. Mało takich? Sporo. I co? Nic nie wiedzą?
-
Obiekty na zdjęciach wyglądają zadziwiająco dobrze,jak na ruiny fabryki.
Nie to co teraz .
Kominy wysadziło wojsko,podobno.
Ale inne budowle raczej nie zostały rozebrane ręcznie,cegła po cegle?
Ciekawe,jakie tajemnice kryje stara fabryka,oprócz tych fizycznych....
-
Tak, zdjęcia Profesora były w którymś numerze Przeglądu zach-pom. Pytanie, czy zrobił takich więcej, a nie wszystkie się znalazły w artykule (są też w nim zresztą zdjęcia z Nowego Warpna i innych części regionu z tego okresu).
Co do cegieł - też mnie to intryguje. Dużo ich ubyło, mimo, że oficjalny demontaż już się zakończył (?). A na dziko dotrzeć tak wysoko i nie spaść razem z tymi cegłami to raczej ciężko. Potrzebny był sprzęt.
-
Nie dalej jak 3 dni temu oglądaliśmy "zdjęcia których nie ma". 1948. Co zapamiętałem.
Fabryka zdemolowana, ale bardzo wiele obiektów mimo to stoi. Zbiorniki przy Jasenitzer (uszkodzone), betonowe fragmenty Kammerstrasse, kominy- są. Z Tobruklager- został jeden barak i widoczny jakiś samochód na terenie obozu. Reszta baraków wypalona (popiół). Obok jeszcze stanowiska flak. Niepoliczalna ilość lejów.
Miasto: można rzec- domy których dziś nie mamy zniszczyły głównie bombardowania: Schill/Schlageterstrasse, Stadt(rand), Hauptsiedlung (Grzybowa, Zamenhofa, Mieszka). Obok Bugenhagen wybuchł chyba Tallboy. Zmiecione skrzydło prawe. Lej 30 metrowy!
Ratusz uszkodzony, bardziej dłuższe skrzydło od Barnim-Allee. Stoją budynki na Hindenburg, vis a vis dzisiejszego pogotowia. Rynek raczej nietknięty. Podobnie Muhlestrasse. Brak śladów po jakimkolwiek obozie w przebiegu Zedlitzfelder. Wullenwever/RAD rozebrany. Wszędzie transzeje lub lokalnie rowy p/panc.
Waldsiedlung nietknięte. Brak odiedla na Ernst-Moritz Arndt, raczej rozebrane.
Skałki wysadzone, szczątki ułożone w krzyż, zapewne eksplozja od
środka. Brak gazowni miejskiej i domów przy Falkenwalderstrasse.
W rejonie Reja/Kadłubka gospodarstwo rolne. Aussenlager niedostępny. W Trzeszczynie trochę lejów. Haegerwelle zrównany z ziemią. Liczne leje.
-
Pytanie, czy zrobił takich więcej, a nie wszystkie się znalazły w artykule (są też w nim zresztą zdjęcia z Nowego Warpna i innych części regionu z tego okresu).
Te i inne zdjęcia można znaleźć w książce "Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego" W publikacji są zamieszczone fotografie z następujących miejscowości:
Barlinek, Cedynia, Chojna, Choszczno, Czelin, Dobra Nowogardzka, Dyszno, Golenice, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołbacz, Kołobrzeg, Kostrzyn, Koszalin, Lipiany, Łobez, Morzyca, Myślibórz, Nowe Warpno, Nowogard, Pęzino, Płoty, Police, Przywodzie, Pyrzyce, Recz, Rosiny, Rościn, Równo, Santok, Stargard, Starogard Łobeski, Szczecin, Świnoujście, Trzcińsko-Zdrój, Trzebiatów, Trzebież, Trzęsacz, Trzygłów, Ulikowo, Wełtyń, Wolin, Żuków.
(http://www.polishhistory.pl/typo3temp/pics/8932c2c986.jpg)
-
Nie dalej jak 3 dni temu oglądaliśmy "zdjęcia których nie ma" 1948.
A gdzie te zdjęcia oglądałeś jeśli można spytać?
-
W bunkrze. Gość przyniósł. Zdjęcia wciąż objęte są klauzulą tajemnicy, dlatego nie są dostępne.
-
Klauzulą jakiej tajemnicy: wojskowej? państwowej? Jak uzasadnianej? I czy istnieje jakiś formalny właściciel (względnie jednostka zwierzchnia), do którego/której można by się zwrócić o odtajnienie materiału?
Nie proszę o odpowiedź wprost (niewskazana), ze względu na okoliczności, ale o teoretyczną możliwość jakichś działań w sprawie. Są, czy nadal ich nie ma i nie będzie?
-
Odtajnić i do kolejnego rocznika historycznego Polic.
Z przyjemnością obejrzymy.
-
Na razie to nierealne. Przykro mi. Ale takie jest Prawo!
-
Chodzi o zdjęcia, które posiada w swoich archiwach CAW czyli Centralne Archiwum Wojskowe.
Pozdrawiam
-
hmmm, zdradż zatem w jaki sposób Ty uzyskałeś możność oglądania owych ściśle tajnych zdjęć?? czyżbyś miał klauzulę dostępności państwową??
\Bo nijak to się nie chce trzymać sensu dla mnie..
Jeśli zaś oglądałeś je jako " nielegał :batman: " to przestępstwo mamy normalnie czyściutkie, a nie tylko My....tzw tutejsi zaglądamy na forum. :study:
pozdr.
-
Przyśniły mi się;)
-
no coments.... przyjemnych snów....
ale tak czy inaczej, ciut to dziwnawe
-
Kto to wszystko zdemolował (i po co)? Wojsko po 1965? Potrzebowało cegieł?
Mnie się wydaje, że cegły zostały rozebrane ze względów bezpieczeństwa. Może słabo się trzymały a każdy wie, że dużo się tam kręci zaintersowanych i nie fajnie by było o wypadek. Ktoś mógłby się oprzeć o ścianę i wypaść z nią lub przy silnym wietrze mogłoby zwalić się na ziemię zabijając np jakiegoś małego robaczka.
Słyszałam, że komin został zniszczony bo ktoś z niego spadł.
-
dodam że zdjęcia są rewelacyjne, ktoś może był na samej górze młynowni? Widziałam tam na jednej ze ścian linę prowadzącą do góry :)
-
http://youtube.com/watch?v=9gfWdDyxksE