Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG  (Przeczytany 17379 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« dnia: Marca 22, 2012, 15:43:01 »
Wszedłem w posiadanie zestawu zdjęć przedstawiających kompleks obozowy w Policach.Niestety brakuje podpisu o jaki konkretnie obóz może chodzić.Pewne jest, że fotografie wykonane były przez wartownika lub kogoś z administracji.

Oto kilka z nich:

Zdjęcie grupowe oficerów, zapewne z administracji obozowej.


Budka strażnicza przy wejściu do obozu.W oddali kominy Hydrierwerke?


Ogólny widok na obóz.Może po układzie baraków uda się ustalić bliższą lokalizacje - w dalszym kadrze widać las.


Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 22, 2012, 16:48:13 »
Napisane "na gorąco".

Topografią (układ baraków) to się pewnie zajmie Łukasz. Ja tylko rozumuję. Po pierwsze chyba niemożliwa jest taka liczba oficerów w jednym obozie. Rozumiem 3-5-7, ale nie tylu. Na zdjęciu jest 22 oficerów. Sądzę, że jest to jakaś uroczystość (np. urodziny lub awans/odznaczenie komendanta) i zaproszeni goście.

Obóz jest względnie blisko fabryki (kominy). Hägerwelle to nie jest na pewno, za dużo baraków, za słaba ochrona. Las mógł być widoczny jedynie przy Pommernlager i przy Tobruklager. Zdjęcie tego ostatniego powinno jednak pokazać infrastrukturę kolejową. Tu nic takiego nie widać.

Stawiam na Pommernlager.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 22, 2012, 17:45:25 »
Jestem zszokowany zdobycza Dominika. Jak ochlone- odpisze. Na pierwszy rzut oka Pommernlager.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 22, 2012, 20:04:32 »
Ochłonąłem.
Dominik z pewnością przeanalizował dostępne zdjęcia zanim wrzucił pytanie na forum. I doszedł to tego samego wniosku. Coś tu jest nie tak.
1.Widok na bramę (główną).



I moja rekonstrukcja, na podstawie zdjęcia lotniczego:



I rzut 2d:



Ad. zdj 1;
W głębi "pionowe" obiekty. Prawdopodobnie słupy telegraficzne. Pommernlager takie miał, mogły mieć inne obozy. Dziwne jest to, że są rożnej wysokości. Jeśli to kominy- musiałyby być bardzo daleko. I w innej konfiguracji położone.

Przy bramie głównej PL (czerwona strzałka na zdj. nr 3 )znajdowały się 2 małe baraki położone poprzecznie do obserwatora (zdj 2: zielona i czerwona strzałka, Bill będzie pamiętał co tam się mieściło- chyba szpital i biuro komendanta, nie mam pewności). Zdjęcie Domino pokazuje podłużny barak tuż przy wejściu (ja go zrekonstruowałem jako czerwony prostopadłościan), naprzeciw bramy, brak poprzecznych budowli. Podłużny barak jest zbyt blisko bramy porównując ze zdjęciem lotniczym. Z tyłu za bramą, poprzecznie do obserwatora powinna znajdować się kuchnia (zółta strzałka zdjęcie nr 3). Na zdjęciu Dominika taki obiekt jest, nie różni się on jednak od innych. Chyba mimo wszystko powinien być ciut większy. Pommernlager? Mam wątpliwości. W oddali powinno być widać wyraźniej obiekty fabryki- nie ma ich. Więc może obóz i fabryka są w budowie? Wczesne zdjęcia?



Z tyłu widać roślinność (zielone strzałki). Las za PL? A może TL?

Rozpatrzmy więc drugi rzut- widok na płn- zach PL. Wtedy byłoby widać las.

Układ baraków w ogóle nie pasuje.

To może Tobruklager?


Załóżmy, że obserwator robi zdjęcie w miejscu żółtej strzałki- wtedy mógłby objąć wzrokiem 4 rzędy baraków.
1. Baraki na zdjęciu Dominika są krótsze niż te widoczne na fotografii lotniczej.  Sąsiedztwo pomiędzy rzędami zdecydowanie mniejsza niż w PL.
2. Na zdjęciu Dominika dwa rzędy w prawo i w głąb, znajduje się poprzecznie położony barak. Podobny jest i  na zdj. lotniczym, w pobliżu kantyny (ciut poniżej zielonego obszaru).
3. Obserwator stojący w "miejscu żółtej strzałki" widziałby także las.
4. Nie pasuje jednak to, że w głębi po prawej znajduje się więcej baraków, także tych położonych poprzecznie. W 1944 i 45r. to troszkę się zmieniło, jednak widok nie jest 100proc. zgodny. Ale to przeczyłoby wczesnemu pochodzeniu zdjęć.


I moje pytanie na koniec: Skąd nazwa W  poście "Arbeitslager"? Techniczna, nadana przez Ciebie, Dominiku, czy niemiecki  podpis pod zdjęciem?

Reasumując- niech wypowie się  Bill. Był w obu obozach. Dla mnie dziwnie to wygląda.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 22, 2012, 20:48:24 »
A no właśnie, sprawa nie jest taka prosta i oczywista.Stąd rzuciłem temat na forum.

Taki zapis widniał na negatywach tych zdjęć.Data ich wykonania również nie jest mi znana.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 23, 2012, 06:09:16 »
Wiek oficerow. Srednio 50~55. Dosc niezwykle jak na kadre obozowa. I te mundury. Wehrmacht? Straznicy przeciez rekrutowali sie najczesciej z SD czy SS. Rzadziej pojawiaja sie doniesienia o Werkschutz. Zwykle byli to mlodzi, fanatycznie oddani Fuehrerowi  ludzie, a nie rowiesnicy Rommla czy Guderiana, czesto weterani pierwszej wojny. Tu racje ma Validator.
SPZP "Skarb"

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Arbeitslager Hydriewerke
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 23, 2012, 06:38:00 »
Witam,
Oczeta mam kiepskie, ale Pommernlager pamietam dobrze, wiec zaryzykowal bym twierdzenie, ze Pommern to
nie jest. Dlaczego ? W calym obozie nie bylo barakow tej dlugosci, jaka pokazuja zdjecia. Prawie wszystkie
baraki w lagrze byly w tym samym standarcie, z dwoma wejsciami od frontu (na dlugiej scianie)
Lukasz bedzie mogl poierzyc wzglednie dokladnie z modelu obozu w Skarbie.
Tylko kantyna z kuchnia byla w wiekszym baraku, a dwa mniejsze, jak pisze Lukasz, znajdowaly sie po obu stronach
bramy, rownolenie do drogi. Jeden byl "krankensztuba" , drugi administracja obozu, gdzie prawdopodobnie mieszkal
"Slazak".
Validator slusznie wyeliminowal Haegerwelle, wiec z dwoch, w jakich przebywalem, typowal bym Tobruk.
Wtedy i te "cienkie" kominy pasowaly by do odleglosci, a i zieleni  przy Tobruku troche bylo.
Lacze serdeczne pozdrowienia - Bill

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 23, 2012, 08:13:00 »
Wskazówką mogą być światłocienie. Czy taki rozkład jest możliwy w przypadku Tobruklager?

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 23, 2012, 10:02:09 »
Cytat: "lukasz_s"
Wiek oficerow. Srednio 50~55. Dosc niezwykle jak na kadre obozowa. I te mundury. Wehrmacht? Straznicy przeciez rekrutowali sie najczesciej z SD czy SS. Rzadziej pojawiaja sie doniesienia o Werkschutz. Zwykle byli to mlodzi, fanatycznie oddani Fuehrerowi  ludzie, a nie rowiesnicy Rommla czy Guderiana, czesto weterani pierwszej wojny. Tu racje ma Validator.


Zgodze się, ale tylko w przypadku strażników z obozów KL, którzy rzeczywiście rekrutowani byli z członków Waffen SS.
Zupełnie inna sytuacja panowała w obozach pracy oraz jenieckich, gdzie kadre strażników rekrutowano głównie z jednostek Landesschützu czyli tzw. jednostek strzelców krajowych, a byli to już ludzie starsi po 40.Bataliony strzelców krajowych podlegały Kommandeur der Kriegsgefangenen Wehrkreis czyli dowództwu obozów jenieckich w okręgach wojskowych, w naszym przypadku był to II okręg wojskowy.
I jeszcze takie wyjaśnienie - Wehrmacht odnosi się do całych sił zbrojnych III Rzeszy - lotnictwo, piechota i marynarka wojenna.Mówimy teraz o jednostkach Heer (piechoty).

Mam pytanie do Billa - czy były przypadki, iż w obozie Tobruklager "robotnicy", zwłaszcza Rosjanie chodzili w chodakach?  

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 23, 2012, 17:07:04 »
Nie pytaj, tylko wrzuć te zdjęcia, które jeszcze ukrywasz  :devil: Jak byli Rosjanie to pewno w końcowej fazie istnienia obozu.

@jakub_m: Jesli to TL zdjęcia zostały wykonane w godz. porannych.
SPZP "Skarb"

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Arbeitslager Hydriewerke...
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 23, 2012, 17:08:41 »
Hello Domino.
W Tobruku takiego "obuwia" nigdy nie zauwazylem. W Haegerwelle bylo spotykane czesto, sam takie nosilem, jak mi buty zakosili. Tortura !
Inn sprawa, ze nawet nie wiedzialem, iz w Tobruku byli rowniez Rosjanie. Wiekszosc przesiedlonych z Pommern,
Niemcy umiescili w zachodniej czesci obozu, gdzie mielismy glownie kontakt z Francuzami.
Pozdrawiam - Bill

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 23, 2012, 18:28:29 »
Dziękuje za odpowiedż Bilu.Pytanie o Rosjan w Tobruku było oczywiście tylko teoretyczne, gdyż nawet ciężko byłoby określić ewentualną narodowość z samych zdjęć.Ale jak sam mówisz taka możliwość była - np. w przypadku kradzieży obuwia.

Kolejne pytanie do Ciebie - Czy pamiętasz, aby w Tobruku istniał prowizoryczny, niewielki "tartak", w którym zatrudnieni do tego "robotnicy" wyrabiali deski na potrzeby obozu?
Oto kolejne zdjęcie:



Proszę zwrócić uwage na "obuwie" dwóch z "robotników".

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 23, 2012, 20:05:56 »
Tartak był chyba poza obozem- zwróćcie uwagę na kształt i kierunek zwrotu słupów ogrodzenia;  baraki wydaja się być położone wewnątrz (chyba że istniały sektory obozu). Warsztat ten mógł być więc dostępny tylko dla niektórych "zakwaterowanych". Po południowo-wschodniej stronie TL był las. Na niektórych zdjęciach alianckich ten las wydaje się być trzebiony- ubywa go:

 



Może więc tartak w tej okolicy?
SPZP "Skarb"

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 24, 2012, 01:02:33 »
Sorry Dominik, ale nic takiego w Tobruku nie bylo. Zreszta zauwazylem to samo, co Lukasz. Ale w tym zdjeciu
wiele detali jest dziwnych.
Ci robotnicy stojacy ( w sapogach !) przy tych rozrzuconych, brzozowych pniaczkach (galeziach?), wyraznie nie
wiele maja wspolnego z tymi sztaplami tarcicy, na drugim tle.
Prowizoryczna wiata nasuwala by przypuszczenie, ze ktos korzystal tutaj z przywileju zacienienia, wzglednie
nieco cienia potyrzebne bylo przy produkcji ? Bo na pewno nie dla odpoczynku zatrudnionych !
Ale najbardziej mnie fascynuja te ogrodowe mebelki  (pod wiata, za robotnikami).
Strzele z kolana, ale bardzo mi to wygladsa na "fuche" jakiegos Niemca, ktory przyprowadzil trzech ruskich, zeby
mu robili oryginalne, ogrodowe meble z brzozy. W poblize tartaku, gdzie mogli uzywac lokalnych narzedzi.
To tlumaczylo by tez czesciowo owe sapogi.
To mogla byc prywatka, albo "zamowienie" dla jakiegos zwierzchnika. Takie praktyki byly wsrod Niemcow bardzo
popularne. Zreszta wszyscy znamy fakty, ze Zydzi w obozach szlifowali diamenty, wyrabiali bizuterje i wszelkie
dobra, wiec jezeli jacys ruscy wiezniowie ( moze nawet z innego , polickiego obozu), wygadali sie, ze umieja robic
takie lawki i foteliki - jakis Niemiec wpadl na pomysl ich wykorzystania.
Po wojnie prowadzilem tartak prez jakis czas, wiec wiem, ze z tych brzozowych patykow nie mozna by bylo
zrobic nawet klepek podlogowych. Z drugiej strony, jest to typowy material na takie wlasnie ogrodowe meble, no
i ....partyzanckie krzyze na mogilach.
Ale zagadek przybywa.
Pozdrowienia - Bill

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia z Arbeitslager Hydrierwerke AG
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 24, 2012, 19:55:03 »
Zakładając że:  1. Wysokie obiekty w tle zdjęcia Dominika  to kominy. 2. Jedna z bram wejściowych do TL znajdowała się przy ul.  Jasienickiej. 3. Zdjęcia zostały zrobione już w 1945r (wyeliminowałem południowy komin elektrowni #1). 4. Sketchup prawidłowo odwzorowuje odległości obiektów i stosunek między nimi. 5. Wysokości kominów w wizualizacji są proporcjonalne do tych w rzeczywistości.

Widok od Jasienickiej wyglądałby tak:



I tak nie pasuje...

Taki obrazek z kolei,  widoczny byłby mniej więcej z gazowni:




@Bill: z tej brzozy robiono słupy ogrodzenia. Widać to na innych zdjęciach.
SPZP "Skarb"