Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Domino

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
61
Sprawy bieżące / [Police] WOŚP 2013
« dnia: Stycznia 11, 2013, 00:15:57  »


Po 20 latach działalności sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w bezpośredniej bliskości służby zdrowia zauważalna jest ogromna potrzeba niesienia pomocy seniorom. Ten Finał, w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku chorym na choroby przewlekłe, ma mieć również wymiar symboliczny. W tym roku WOŚP pragnie zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane, z jakością opieki medycznej, a także i niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku.

Pieniądze zebrane w 21. Finale będą w połowie wykorzystane na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, zaś w połowie na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Pomoc trafi do kilku wybranych placówek w każdym województwie.

Police, jak co roku włączą się aktywnie do powszechnej zbiórki. Startujemy w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 12.00 z różnorodnym programem artystycznym w wykonaniu dzieci, młodzieży z polickiego MOK- u, szkół oraz przedszkoli. Jak co roku w program sceniczny zaangażują się reprezentanci Gminy Police tworząc artystyczny blok „VIP – ów”.

Gościnnie wystąpią także Tea Time Boogie finaliści pierwszej edycji programu Must Be the Music oraz szczeciński hip-hopowy zespół Łona i Webber.

Zrealizowany zostanie także nieodłączny i niesłychanie ważny element imprezy, czyli licytacje. Tradycyjnie na scenie MOK -u, aukcjom poddane zostaną różnorodne przedmioty, pamiątki, gadżety o zróżnicowanej cenie wywoławczej tak, aby każdy miał szansę wylicytować coś dla siebie lub kogoś bliskiego. Do licytacji przekazane zostały m.in. Finałowe złote serduszko WOŚP oraz koszulki, kalendarze, kubki i wiele innych.

Na zakończenie imprezy w ramach akcji „światełko do nieba”, odbędzie się pokaz pirotechniczny.

Serdecznie zapraszamy!

13 stycznia 2013r.
godz. 12.00

sala widowiskowa
Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach
ul. Siedlecka 1a
wstęp wolny

http://mok.police.pl/

"...Będzie mi miło po raz kolejny prowadzić aukcję wszelakich przedmiotów na scenie. Mamy już w darach wiele gadżetów, pamiątek. Prezentuję jedną z nich. To widokówka z lat 20. XX w. przedstawiająca stację kolejową w Mścięcinie - Bahnof Messenthin. Kartka pokazuje niewielki, ładny budynek stacji wciśnięty w zbocze pobliskiego wzgórza, stylowe lampy, estetyczny płot oraz stojącą na torze„ciuchcię”. Widnieją osoby oczekujące na odjazd w kierunku Szczecina. Wykonana w sepii kartka ma na odwrocie krótki tekst korespondencji pisanej modną wówczas kursywą. Widokówka została wysłana do Berlina.

Ofiarodawcą pamiątki jest znany i szanowany pasjonat historii Ziemi Polickiej ze szczególnym uwzględnieniem Trzebieży Andrzej Kowalik. Cena wywoławcza widokówki zaledwie - 30 złotych. Mam nadzieję, że Ansichtskarte zostanie sprzedana za dużo wyższą kwotę, która zasili szczytny cel ratowania zdrowia, życia milusińskich i naszych seniorów!

Do zobaczenia w niedzielę!"

http://www.police750.blogspot.com/

Pozdrawiam

62
Historia / [Police] Dzwony kościelne na przetop
« dnia: Stycznia 05, 2013, 21:30:05  »
Wpadł mi ostatnio taki dokument, jak widać kopiowany i wysyłany do poszczególnych gmin kościelnych na Pomorzu - ten konkretny przesłany do Kirchengemeinde in Schivelbein czyli gminy kościelnej w Świdwinie.



Z treści wynika, że wydano zarządzenie w ramach planu czteroletniego, o zbiórce wszystkich dzwonów kościelnych z brązu do przetopu na cele militarne.

W póżniejszym czasie akcje rozszerzono również o m.in. pomniki - wiadomo Niemcom zaczeło brakować metali kolorowych do wyrobu uzbrojenia czy amunicji.

Czy akcja taka nie omineła również kościołów w Policach i w okolicznych miejscowościach? Wiadomo cokolwiek na ten temat?

Pozdrawiam

63
Historia / [Police] Arbeitsbuch z Hydrierwerke
« dnia: Grudnia 28, 2012, 09:28:17  »
Książeczka pracy (Arbeitsbuch).

Pracownik zatrudniony od 11 czerwca 1940 roku do 3 grudnia 1940 roku w Hydrierwerke Pölitz jako Hilfsarbeiter (pomocnik robotnika). Pieczątka Lohnabteilung czyli działu płac.





Pozdrawiam

64
Historia / [Police] X - lecie powstania SPZP "SKARB"
« dnia: Listopada 09, 2012, 02:14:30  »
Burmistrz Polic informuje, że w dniu 10 listopada o godz.15:00 przy krzyżu brzozowym, obok siedziby Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB”, odbędzie się nabożeństwo modlitewne w intencji ofiar II wojny światowej poległych na terenie Hydrierwerke Pölitz. Nabożeństwo poprowadzone zostanie pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

Nabożeństwo będzie połączone z obchodami X-lecia Stowarzyszenia „SKARB”.

Program:
10 LISTOPADA 2012
GODZ. 15:00
POLICE, UL. SPÓLDZIELCZA 31
- Nabożeństwo modlitewne w intencji ofiar II wojny światowej poległych na terenie Pölitz pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ks. Abp. Andrzeja Dzięgi
- Rekonstrukcja historyczna przygotowana przez GRH Borujsko i SPZP „Skarb”
- Odsłonięcie tablicy oraz nadanie ścieżce turystyczno-dydaktycznej ruin starej fabryki imienia Andrzeja Marcinkowskiego
- Udostępnienie i poświęcenie kolejnego schronu przeznaczonego na ekspozycje muzealne
- Prelekcje historyczne, które poprowadzą: dr Grzegorz Ciechanowski, mgr Bartosz Sitarz oraz Dominik Wołyński.


http://www.police.pl/pcms.aspx?cid=1530

Pozdrawiam

65
Historia / [Ogólne] Nieznana historia Dywizjonu 303
« dnia: Listopada 06, 2012, 19:22:43  »
Zachęcam do obejrzenia mało znanego, ale arcy ciekawego filmu na temat historii polskiego dywizjonu 303 i roli jaką odegrał podczas bitwy o Anglie w 1940 roku. Przykre, że dotąd w WB nie doceniono wysiłku Polaków, który włożyli w obrone kraju.

Miłego oglądania:


Pozdrawiam

66
Historia / [Police] Zdjęcie z fabryki z 1958 roku
« dnia: Listopada 02, 2012, 22:52:31  »
Nazwałem to zdjęcie "Kobieta na straży ruin" :D Z tyłu podpisane Police 1958 rok.

Ciekawe wykorzystanie fragmentu żelbetonu do wykonania ławeczki :) Flinta wygląda na myśliwską dwururke.
Jakieś propozycje co do miejsca wykonania zdjęcia?



Pozdrawiam

67
Historia / [Szczecin] Korespondencja Gestapo
« dnia: Października 21, 2012, 14:04:52  »
Wprawdzie walor szczeciński, ale bardzo ciekawy i rzadki.

Fragment korespondencji z pieczęcią kierowniczej placówki Gestapo w Szczecinie (Geheime Staatspolizei - Staatspolizeileitstelle Stettin)
Na dole informacja o zwolnieniu przesyłki z opłaty pocztowej.



Pozdrawiam

68
Historia / [Skolwin] Żarówka z Feldmühle
« dnia: Października 04, 2012, 12:58:53  »
Przez przypadek w ręce wpadła mi taka stara żarówka. Niby nic, ale gdy obejrzałem ją pod światło ukazały się napisy w otoku Feldmühle Odermünde.
Czyżby firmowa żarówka z papierni ? :) Ciekawe czy robili podobne dla Hydrierwerke :)

Słabo widoczne, ale nic więcej nie wykrzesam.Niemniej ciekawostka.





Pozdrawiam

69
Historia / [Gmina Police] Zdjęcie z Węgornika
« dnia: Września 27, 2012, 18:13:55  »
Trafiło do mnie kilka fotek, wśród nich ta.

Z tyłu podpisana:

Am Aalgraben bei Günnitz
Mai 41



Chciałem się zapytać co to może być za obiekt - paśnik dla zwierząt? A te dwa małe w oddali?



Pozdrawiam

70
Historia / [Ogólne] Dokument Vogelsang Kreis Ueckermünde
« dnia: Września 17, 2012, 11:03:10  »
Dobrze sądze, że chodzi o Vogelsang w Vorpommern-Greifswald? Na pierwszy rzut oka skojarzyło mi się z Goślicami koło Warszewa, ale wpisy są z lat 1948 - 1951, a przecież Goślice pozostały po wojnie niezamieszkane.





Pozdrawiam

71
Historia / [Police] Harmonogram z ZCH "Police"
« dnia: Września 13, 2012, 20:26:33  »
Czy ktoś ze starych pracowników ZCH "Police" pamięta takie harmonogramy? :) Zgadujcie z którego roku :)



Pozdrawiam

72
Historia / [Police] Niezwykłe odkrycie SPZP SKARB
« dnia: Września 12, 2012, 10:19:21  »
Na początku maja SPZP SKARB dokonała bardzo ciekawego odkrycia.W jednym z przydomowych ogródków w okolicy os. Nowopol odnaleziono ciekawą betonową podstawe z łożem od działa oraz fragment stalowej konstrukcji podtrzymującej. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że chodzi o pozostałości po dziale przeciwlotniczym, których w naszym rejonie nie brakuje, a które broniły fabryki benzyny syntetycznej przed alianckimi nalotami - okazało się, że jest to coś o wiele ciekawszego. W pobliżu wydobyto również porozrzucane , wystrzelone łuski oraz „termosy” do przechowywania amunicji.

Była to forteczna podstawa pod krótkolufowe działo 7,5cm KwK 51 L/24.

Skąd się wzieło?
20 marca 1945 roku władze niemieckie oficjalnie ogłosiły miasto Szczecin – Festung Stettin czyli Twierdzą Szczecin. Na początku kwietnia 1945 roku również Police włączono w skład obrony Szczecina.Z zachowanych dokumentów wynika, że kilkadziesiąt takich dział (dokładnie 36 sztuk gotowych do użycia) Niemcy rozlokowali wokół Szczecina m.in w okolicy J.Szmaragdowego („skierowane” w strone autostrady) oraz Podjuch, w których w 2008 roku, na terenie jednostki wojskowej odnaleziono kompletne identyczne działo.

W jakim celu umieszczono je w Policach?
Prawdopodobnie Niemcy obawiali się radzieckiego desantu naprzeciwko Polic. Z racji swojego niewielkiego zasięgu i niewielkich rozmiarów (trudne do wykrycia przez radzieckie samoloty rozpoznawcze) miało zapewne służyć do ostrzeliwania Rosjan już forsujących Odre w okolicy 26 kwietnia 1945 roku. Niemcy mieli również ulokowane w okolicy Polic m.in w Leśnie Górnym potężne działa przeciwlotnicze Flak 8,8cm oraz 12,8cm , które wspierały ogniem artyleryjskim wycofujące się wojska niemieckie z przyczółka Święta, aż do jego likwidacji 29 marca 1945 roku.Od tego czasu na lini Trzebież – Police organizowano obrone przeciwdesantową – kopano okopy, budowano umocnienia, na wybrzeżu rozlokowano licznie lekkie działka przeciwlotnicze Flak 2cm, mające ostrzeliwać nadlatujące radzieckie samoloty rozpoznawcze.

7,5 cm KwK 51 L/24
Tego typu działo montowane było m.in. w ciężkich pojazdach rozpoznawczych Sdkfz 324/3. Wyprodukowano ich tylko 88 sztuk. O wiele bardziej popularnym zastosowaniem tych armat (zwłaszcza w 1945 roku) było montowanie ich jako stacjonarne forteczne stanowisko bojowe. Armata strzelała pociskami zarówno przeciwpancernymi jak i odłamkowymi.Z powodu swoich niewielkich rozmiarów i krótkiej lufie miała mały zasięg do 1800m. Pierwotnie działa wyposażano w pancerne płyty chroniące obsługe przed odłamkami, jednakże z powodu braku materiału i oszczędności często obsługa pozbawiona była tej jedynej osłony. Łoża wraz z betonowym stanowiskiem do 7,5cm KwK 51 produkowane były przez firme Rheinmetall Borsig. Z dostępnych danych wynika, że planowano zbudować 168 kompletnych dział 7,5cm KWK 51 wraz z fortecznymi podstawami - niewiele. Ile wyprodukowano rzeczywiście, nie wiadomo. W kwietniu 1945 roku broniły oprócz Szczecina m.in Drezno i Frankfurt.

Armate obsługiwali żołnierze z Festung Pak Kompanie czyli fortecznej kompanii dział przeciwpancernych wchodzącej w skład obrony Twierdzy Szczecin. Do dyspozycji Niemcy posiadali 10 takich kompanii utworzonych 22 lutego 1945 roku podległych Festungs Pak Verband VIII czyli VIII fortecznemu oddziałowi dział przeciwpancernych.

Armata zapewne została przez obrońców porzucona, a działo wywiezione przez Rosjan na złom, jak to często miało miejsce.

Ziemia policka kryje z pewnością jeszcze wiele tajemnic. Po kroku składamy te okruchy historii tworząc szerszy obraz i poznając nowe fakty z historii naszego miasta.

Łoże zostało przez „SKARB” zabrane w celu konserwacji i zasiliło zbiory muzeum. W przyszłości zostanie wystawione dla zwiedzających. Jest to na pewno jedno z cenniejszych znalezisk.

Film z wydobycia łoża przez członków SPZP "SKARB".


Tak działo wyglądało w pełnej okazałości.


Dominik Wołyński

Pozdrawiam

73
Historia / [Ogólne] List do gen.Wojciecha Jaruzelskiego
« dnia: Sierpnia 17, 2012, 10:38:22  »
Co prawda walor nie jest związany z Policami, ale wstawiam jako sporą ciekawostke z mojej kolekcji, związaną z najnowszą, burzliwą historią Polski.

List wysłany do I Sekretarza KC PZPR gen.Wojciecha Jaruzelskiego.

Nadawczy stempel wirnikowy z Warszawy z datownikiem 4 listopada 1982 roku.Podbity przez Kancelarie Ogólną KC PZPR 6 listopada 1982 roku.Na dole słabo widoczny stempel cenzora R.P.21.

Nadany więc prawie rok po ogłoszeniu stanu wojennego.
Zastanawia mnie również brak wypisanego nadawcy.



Pieczątka Kancelarii Ogólnej KC PZPR.


Stempel cenzora.


Pozdrawiam

74
Historia / [Jasienica] Jarmark Augustiański, Kolekcjonerzy - łączcie si
« dnia: Sierpnia 06, 2012, 09:42:14  »
"...Proponuję więc organizację kolekcjonerskiego stoiska na tegorocznym Jarmarku Augustiańskim, by się spotkać, pogadać, powymieniać, poznać nieznane osoby, które też parają się lokalną historią. Zapraszam osoby posiadające widokówki, fotografie, książki, foldery, druki, mapy, bibeloty i inne jeszcze drobiazgi do spotkania w Jasienicy 1 września AD 2012 od godziny 14.00 na placu pod ruinami poaugustiańskiego zespołu klasztornego. Warunek jest jeden, trzeba zgłosić akces do uczestnictwa w zabawie na mego maila: janzpolic@wp.pl Muszę wiedzieć, ile osób zechciałoby wziąć udział w prezentacji, aby odpowiednio zabezpieczyć stoły, miejsce i inne jeszcze drobiazgi niezbędne do stworzenia kolekcjonerskiego kramu.

Na zdjęciach pokazuję ciekawe przedmioty ze zbiorów Galerii Historycznej Polic. Podobne historyczne pamiątki można będzie przynieść do Jasienicy, by się nimi pochwalić..."

http://www.police750.blogspot.com/2012/08/kolekcjonerzy-aczcie-sie.html

Pomysł ciekawy - podczas Jarmarku możnaby zorganizować m.in. małą wystawę historyczną dla mieszkańców, dotyczącą Polic, Jasienicy i okolicznych miejscowości. Myśle , że znalazłoby się sporo zainteresowanych osób, których by taka atrakcja przyciągnęła.
Warunkiem byłoby odpowiednie zabezpieczenie walorów (oczywiście z kolekcjonerami przy stoiskach), no i pogoda - zdjęcia czy dokumenty strasznie nie lubią wilgoci :)
Co na to inni?

Pozdrawiam

75
Historia / [Police] Korespondencja z Dampfer Bremerhaven
« dnia: Sierpnia 03, 2012, 11:27:20  »
Jedna z ciekawszych zdobyczy w mijającym miesiącu.

Kartka pocztowa(!) pisana z obozu Bremerhaven 6 kwietnia 1941 roku do polskiego robotnika przymusowego, zakwaterowanego w Szczecin - Niebuszewo.

Nadawca - Władysław Sworek ur.1903 roku
Adresat - Roman Zwierzyński ur.1904 roku.



Całą kartke wrzuce na dniach, jak wróce do domu :)

Pozdrawiam

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9