Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Szczecin] Prośba o pomoc w identyfikacji pieczątki  (Przeczytany 6943 razy)

NW

  • Gość
[Szczecin] Prośba o pomoc w identyfikacji pieczątki
« dnia: Lutego 22, 2012, 01:44:24 »
Witam kolegów i koleżanki zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji pieczątki (treść oraz info na rękojeści) wprawdzie pieczątka szczecińska ale pytający z powiatu polickiego. Z tego co na forum poczytałem to znawców historii i języka niemieckiego tu nie brakuję to i  może ktoś pomoże?

zdjęcia  

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/47faaab425ffecae.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/70cf83c04d1af0cb.html

Przepraszam ale walczyłem trochę z wklejeniem miniatur i poległem

bob

  • Gość
[Szczecin] Prośba o pomoc w identyfikacji pieczątki
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 22, 2012, 06:44:47 »
Dzień dobry,

Treść zdjęcia #1 brzmi następująco:

"Die Übereinstimmung mit der Ausführung bescheinigt: Stettin, den ..... 19 ......"

co znaczy
dosłownie: "Potwierdza się zgodność wykonania. Szczecin, dnia ......... 19 .........."
w znaczeniu (tak mi się przynajmniej wydaje, o ile nie ma to i innego zastosowania):
 "Potwierdza się zgodność kopii z oryginałem. Szczecin, dnia ....... 19 ......."

Tego typu stemple (choć nie opisane gotykiem, z ciut inną treścią i przede wszystkim opatrzone godłem miasta/gminy/powiatu etc.) stosuje się do dziś, ilekroć jakaś instytucja wymaga przedłożenia jej dokumentu, który mamy wyłącznie w oryginale (np. świadectwa szkolne etc.). Należy udać się do dowolnego urzędu administracji terenowej (Bürgeramt, Einwohnermeldeamt...) i poprosić o tzw. amtlich beglaubigte Kopie - otrzymamy kopię dokumentu z takim właśnie mniej więcej stemplem, którą urzędy (ubezpieczalnie, szkoły) traktują na równi z oryginałem.
 
Fotografia #2:
Louis Kase
Stempelfabrik
Gravieranstalt
Stettin


czyli

Louis Kase
fabryka stempli
zakład grawerski
Szczecin

PS: Nazwisko, przyznaję, poguglowałem, bo nie byłem pewien pisowni - ale się zgadza.  

Pozdrawiam!

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Szczecin] Prośba o pomoc w identyfikacji pieczątki
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 22, 2012, 11:27:06 »
Louis Kase posiadał zakład grawerski, stempli gumowych (pieczęci) oraz matryc.Jego siedziba mieściła się w Szczecinie przy ulicy Schulzenstraße 10 (obecnie Sołtysia).Początek jego działalności to koniec XIX wieku.W Adreßbuchach figuruje od 1881 roku.
Numery telefonów:

2580 i 32580



Pozdrawiam

NW

  • Gość
[Szczecin] Prośba o pomoc w identyfikacji pieczątki
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 23, 2012, 01:11:54 »
Bardzo dziękuje za pomoc i wyczerpujące informacje na temat tej pieczątki
Pozdrawiam!