Police i okolice > Historia

[Police] Hydrierwerke - pogromcy mitów

(1/28) > >>

Borisz:
Zakładam ten temat z myślą o wspólnej weryfikacji różnych informacji dotyczących Hydrierwerke (lub tematów pobocznych).

Na pierwszy ogień idą dane dot. powierzchni zakładów.
Otóż wszystkie publikacje z uporem podają liczbę 1500 ha bądź 16 km kw. (nie wiem gdzie leży źródło). Oznaczałoby to w pierwszym przypadku prostokąt o wymiarach 3 na 5 km, a w drugim 4 na 4 km. Fabryka absolutnie nie zajmuje takiej powierzchni!

Co ciekawe, w filmie "Kryptonim synteza" Frankiewicz opisuje fabrykę, podając powierzchnię 1200 mórg (ciekawe skąd taka archaiczna miara). A morgi są różne. Zasadniczo wahają się między 0,25 a 0,5 ha. W hektarach powierzchnia fabryki wynosiłaby więc co najwyżej ok 800 ha.

Zmierzyłem powierzchnię fabryki na geoportalu, i wynosi ona ok. 2,5 km kw.

Bliższa prawdy jest podawana również w wielu opracowaniach powierzchnia zwartej infrastruktury - 200 ha. Oznaczałoby to prostokąt mniej więcej 1 na 2 km. co z kolei zasadniczo odpowiada rzeczywistej powierzchni fabryki. Skąd jednak dane rzędu 16 km kw.? Czy do Hydrierwerke, poza zasadniczym zakładem, należały też inne grunty, jak dziś do ZCh? A jeli tak, to które, skoro niedaleko fabryki położone były juz wsie (Trzeszczyn, Jasienica, Kołpin).

Validator:
I tak, i nie. Istniały dwa pojęcia: Das Hydrierwerk = zakład przy Tanowskiej, a raczej Falkenwalderstraße i to on ma rozmiar ok. 200 ha. Ale występują też: Die Hydrierwerke Stettin-Pölitz AG, czyli "zakłady". A one obejmowały ogromną przestrzeń, zamkniętą na zachodzie szosą Tanowo - Dobieszczyn, na północy - mniej więcej linią dzisiejszej ulicy św. Piotra i Pawła, na wschodzie - linią Odry (przecież "lejek" paliwowy na pewno należał do Die Hydrierwerke), na południu - przynajmniej lasem mściecińskim, poniżej Przęsocina (Neuendorf). Police - miasto leżały w tym obszarze, ale zapewne miały teoretyczną autonomię przestrzeni miejskiej. Niemniej, tak określona przestrzeń, wyczerpuje podawane dane, czyli 1500 ha.

lukasz_s:
das Hydrierwerk=  Hydrierwerke AG + Norddeutsche Mineralolwerke + prawdopodobnie wiele innych mniejszych spółek

Domino:
W korespondencji między Urzędem Polic, a przedstawiecielami Hydrierwerke z roku 1942/1943 wystepują obie nazwy zakładów - zarówno Hydrierwerke jak i Mineralölwerke, wynika z tego, iż musiały one istnieć osobno, ale ściśle ze sobą współpracowały.Możliwe, iż coś na kształt spółek w Zakładach Chemicznych.

Pozdrawiam

Borisz:

--- Cytat: "lukasz_s" ---das Hydrierwerk= Hydrierwerke AG + Norddeutsche Mineralolwerke + prawdopodobnie wiele innych mniejszych spółek
--- Koniec cytatu ---


A nie jak już to odwrotnie? Czyli do Hydrierwerke AG należał/o das Hydrierwerk i Mineralolwerke?


--- Cytat: "Validator" ---Istniały dwa pojęcia: Das Hydrierwerk = zakład przy Tanowskiej, {...} Ale występują też: Die Hydrierwerke Stettin-Pölitz AG, czyli "zakłady".
--- Koniec cytatu ---


Szczerze mówiąc pierwszy raz spotykam się z takim podziałem. Jeśli tak było, to rzeczywiście wyjaśnia to sprawę. Ale po co Hydrierwerke aż tak duży teren, obejmujący głównie tereny rolnicze? Bo to, że do zakładów należały kanały, teren pod rurociągiem wraz z nabrzeżem nad Odrą to akurat ma sens.


--- Cytat: "Domino" ---wynika z tego, iż musiały one istnieć osobno, ale ściśle ze sobą współpracowały
--- Koniec cytatu ---


I tu mamy drugi mit:p
Wszystkie publikacje podają, że Hydrierwerke powstało na bazie jakiegoś enigmatycznego Norddeutsche Mineralolwerke, o którym wiadomo tylko tyle, że stało się podstawą Hydrierwerke:p, a co za tym idzie powstało wcześniej i zajmowało się regeneracją zużytych paliw okrętowych (swoją drogą, jak można regenerowac paliwo? albo się je zużyło, czyli spaliło, albo jeszcze nie, ale to pytanie do kogoś, kto się zna na chemii). Tymczasem wszystko wskazuje na to, że rzeczywiści oba zakłady istniały obok siebie do końca wojny. Tyle że o Norddeutsce Mineralolwerke jest dużo mniej wzmianek, czyli pewnie był to zakład dużo mniejszy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej