Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk  (Przeczytany 9069 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« dnia: Października 24, 2011, 14:44:18 »
Witam,
we wrześniu odkryłem, że wiadukt kolejowy na bocznicy prowadzącej do Hydrierwerke nad ulicą Kamienną nie istnieje.

Tak wyglądało to 3 lata temu:
Wiadukt z dołu


Wiadukt z góry i resztki szyn


Resztki szyn na wiadukcie



A tak wygląda to teraz:
Brak wiaduktu, zostały tylko przyczółki


Zniknęły szyny i podkłady, pojawiła się za to barierka



Czy ktoś wie co się stało z wiaduktem? Czy ma to związek z remontem wiaduktu nad Piłsudskiego? Bo na robotę złomiarzy to nie wygląda. Oni nie mają takich sił i środków, żeby cały wiadukt wywieśc. Choc o różnych rzeczach się słyszało, w tym również o kradzieżach mostów i czołgów.
W każdym razie szkoda, że zniknął jeden z elementów Hydrierwerke.

Offline Ważniak

  • Moderator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Subiektywnie obiektywny
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2011, 18:27:14 »
Cytat: "Borisz"
W każdym razie szkoda, że zniknął jeden z elementów Hydrierwerke.
Oczywiście, że szkoda, ale ten wiadukt chyba zagrażał bezpieczeństwu. Nie był w dobrym stanie i chyba nikt nie porywałby się na jego remont, szczególnie PKP.
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Beobachter

  • Gość
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #2 dnia: Października 24, 2011, 19:11:24 »
Nie wiem (w tej chwili) czy to na pewno był wiadukt Hydrierwerke. Niech się wypowiedzą "Ludzie" SKARBU. Zwłaszcza "darunia", specjalista od map. Albo "lukasz_s" niestrudzony tropiciel. Cokolwiek pewnego wiedzieć może również "Domino".

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #3 dnia: Października 24, 2011, 20:01:00 »
Ostatnio strudzony.
Czy wiadukt był "oryginalny"?
Na pewno zlokalizowany w pierwotnym miejscu a jego żelbetowa konstrukcja jest poniemiecka. Czy takie były też stalowe elementy? Nie wiem. Przebudowano linię położona nieco na północ; z dużym prawdopodobieństwem ten tor nie był użytkowany i dzięki temu mógł się jakoś uchować. Porównajcie zdjęcia.






@Borisz: uchwyciłeś piękną hałdę "odpadów przetwarzalnych"  :rotfl:
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #4 dnia: Października 24, 2011, 20:17:40 »
Akurat w tym przypadku nie ma nad czym płakać, bo stalowa konstrukcja była powojenna w stanie technicznym złym i dlatego została rozebrana.Pozostały jedynie oryginalne filary z wiaduktu.Część infrastruktury kolejowej wykorzystywana była przez stacjonującą niegdyś jednostke MPS, jej resztki znajdowały się m.in. przy bocznicy w okolicy wieżyczki obserwacyjnej.Znajdowały się, bo kilka lat temu zajeli się nimi złomiarze.


Pozdrawiam

Offline Daurel

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 137
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2011, 10:04:05 »
Czy ta konstrukcja nie była zabytkiem ?? Jak to ma miejsce w Trzebieży ze "lokomotywownie" zburzyli mimo był obiektem chronionym?

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #6 dnia: Października 25, 2011, 18:40:47 »
Cytat: "Domino"
stalowa konstrukcja była powojenna


Czyli najpierw oryginalny niemiecki wiadukt poszedł sobie na złom po wojnie, a potem ktoś (wojsko) musiał go odbudowac dla swoich potrzeb.

Beobachter

  • Gość
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #7 dnia: Października 25, 2011, 20:43:44 »
Cytat: "Daurel"
Czy ta konstrukcja nie była zabytkiem ?? Jak to ma miejsce w Trzebieży ze "lokomotywownie" zburzyli mimo był obiektem chronionym?


To nie był zabytek. Niezależnie od tego, czy zbudowali go Niemcy, czy - jak zapewnia Domino - Polacy, po wojnie. Kryterium określające, że coś jest lub nie jest zabytkiem nie jest oparte wyłącznie o chronologię. Nie wystarczy, aby obiekt był "stary". Chodzi o coś więcej. O wnoszone wartości. Artystyczne, historyczne, związane z momentami dziejowymi itd. Tak to ujmuje ustawa z 23 lipca 2003 r.:

"Art. 3.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

2) zabytek nieruchomy - nieruchomość, jej część lub zespół nieruchomości, o
których mowa w pkt 1;"

W odniesieniu do lokomotywowni (i zespołu dworcowego) w Trzebieży ww. kwalifikacja była. W odniesieniu do opisanego wyżej wiaduktu - podobnej kwalifikacji nie było. Dlatego zdarzeń nie można porównywać.

Na marginesie: jedynym podmiotem - instytucją - upoważnionym do orzekania, że coś ma (albo nie ma) rangę zabytku jest Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków. Gmina (powiat) posiadająca jakiś obiekt "wyglądający" na zabytek może wnioskować o objęcie go ewidencją konserwatorską. I nic więcej. WKZ może ten pogląd podzielić, ale może go również zakwestionować.
W odniesieniu do ww. wiaduktu mam "uczucia mieszane". Nikt ze mną (= gmina) nie konsultował usunięcia obiektu (to normalne, prymitywizm kolei), ale chwilowo nie mam zdania, czy należało go pozostawić. Polityka związana z ochrona zabytków nie może prowadzić do absurdów. Wiadukt widziałem i widywałem, fotografowałem. Budził sentyment, ale czy był godzien zachowania? Musiałbym poznać racje likwidacji. Znacznie cenniejsze wydają się mi być wspominane przyczółki z czasów III Rzeszy. Chociaż i w tym przypadku jeszcze nie wiem (tzn. nie rozstrzygnąłem), czy stanowią one tak wielką wartość, aby nie mogły być rozebrane z racji wyższych. Może wystarczyłoby udokumentować dawne konstrukcje? I wnosić nowe rozwiązania? Ochrona zabytków na pewno nie może blokować rozwoju cywilizacyjnego.
Inna rzecz, że w tym przypadku z pewnością, w pierwszym rzędzie, chodziło o chuć. Finansową. Kilkunastotonowy (bo taki pewnie był) kolejowy mostek ma u złomiarzy cenę. Jednak przyziemne motywacje nie mogą przysłaniać istoty sprawy. Zabytek - powtarzam - to nie był. A sentymenty? Eh, to inne zagadnienie.

Offline Daurel

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 137
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #8 dnia: Października 25, 2011, 21:28:44 »
No właśnie Beobachter , o to mi chodziło, ze coś czułem "niesmacznie" w sprawie usunięcia "ciekawego wiaduktu". Dzięki za informacje o tej ustawie....

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #9 dnia: Października 26, 2011, 20:10:54 »
Przyczółków raczej nikt nie rozwali bo:
1. zbyt trudne przedsięwzięcie
2. po co - nikt ul. Kamiennej na autostrade przerabiac nie będzie, a przyczółki nikomu nie przeszkadzają (chyba)

Beobachter

  • Gość
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #10 dnia: Października 26, 2011, 20:18:07 »
Zgadzam się. "Chyba".

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #11 dnia: Października 26, 2011, 22:14:52 »
Teraz, jak przyczółki nie spełniają już funkcji wiaduktu, mogą się nimi równie dobrze zająć złomiarze.Podejrzewam, że to zbrojony beton, a nie raz napotykałem się na fabryce np. na wybebeszone betonowe słupy czy drzwi od bunkrów (1-2 osobowych grzybków) - złomu nie wiele, a ile zniszczeń.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] "Zaginął" wiadukt na bocznicy Hydrierwerk
« Odpowiedź #12 dnia: Października 26, 2011, 22:23:59 »
Cytat: "Borisz"
Kamiennej na autostrade przerabiac nie będzie,

Z pewnością.

\

Jednak za lat x zachodnie obejście Szczecina może ułatwić poszukiwania Nordlager; zależy wybranego od wariantu.
więcej na www.zachodnieobejscieszczecina.pl  ...
SPZP "Skarb"