Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin  (Przeczytany 41603 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« dnia: Października 20, 2011, 22:05:15 »
Bardzo ciekawy przewodnik po Mścięcinie z 1908 roku

Messenthin : ein kurzer Führer mit Wanderkarte und Textbildern

Książnica Pomorska

http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/docmetadata?id=93&from=&dirids=1&ver_id=94&lp=1&QI=!16B8016F6CFBBE8DCEEDC9B18EEF2C3B-2
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 28, 2011, 08:29:22 »
1. Kontynuując wątek kolejki wąskotorowej w Mścięcinie. Wg. opisu jednego z pionierów w ksiązce "Oni byli pierwsi", w Mścięcinie istniała kolejka wąskotorowa, która miała swój początek przy ostatnim domu przy ul. Nadbrzeżnej i docierała do gospody/młyna Mückenmühle. Czyli coś o wartości czysto rekreacyjnej.

Dla mnie to novum, bo wcześniej nie słyszałem o jej funkcjonowaniu. Ale jeśli taka była, to ówczesny Las Mścięciński prezentował się niezwykle atrakcyjnie: parę gospód w okolicy, dom zdrojowy, urozmaicony teren, punkt widokowy (Pfingstberg), kolejka i staw, po którym można było pływać.

Na mapie z przewodnika (przedstawiony powyżej przez p. Andrzeja) widać bieg kolejki. Przejeżdżała pod wiaduktem linii kolejowej Szczecin-Trzebież, następnie wzdłuż stawu/rozlewiska Przęsocińskiej Strugi (Neuendorfer Bach) i docierała do młyna. Cóż - mogę jedynie zasugerować zainteresowanym, by udali się w teren i spróbowali odnaleźć jakieś ślady jej istnienia (nasypy...), będę wdzięczny za zdjęcia.

Fakt, że informacja o niej nie była tak powszechna wynikać może z tego, że nie była to zbyt imponująca technicznie kolejka. Równie dobrze tory mogły być drewniane a wagoniki ciągnięte... przez konie.







2. Jeśli zaś chodzi o pas startowy, to w książce znajduje się taki fragment: "Przy ul. Nadbrzeżnej w czasie wojny budowany był betonowy pas startowy dla samolotów". Jako lokalizację wskazano teren zajęty przez zespół różnych firm w pobliżu posesji nr 40: http://mapy.google.pl/?ll=53.536584,14.592386&spn=0.005158,0.009645&t=k&z=17&vpsrc=6

Co ciekawe fakt ten potwierdza inny pionier, p. Jan Jasiukiewicz ().

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 28, 2011, 11:19:28 »
Cytat: "jakub_m"
Na mapie z przewodnika (przedstawiony powyżej przez p. Andrzeja) widać bieg kolejki.


A mnie się wydaje, że na tej mapie widac jedynie strumyk biegnący w wąwozie. Wystarczy porównac z innymi strumykami...

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 28, 2011, 11:22:09 »
Cytat: "jakub_m"
Kontynuując wątek kolejki wąskotorowej w Mścięcinie. [...] Cóż - mogę jedynie zasugerować zainteresowanym, by udali się w teren i spróbowali odnaleźć jakieś ślady jej istnienia (nasypy...), będę wdzięczny za zdjęcia.

Na początku teg roku Wiesław Gaweł zorganizował taką wyprawę - za co bardzo dziekuję. Trasa wiodła od szkoły w Mścięcinie, miejsca gdzie stał kościół, pomnik ku czci ofiar I wojny św., wzgórze Pfinsberg, dworzec i dalej szlakiem po byłej kolejce do "Komarzego Młyna" Po zabudowaniach i stawie przy "Komarzym Młynie" już prawie nie ma śladu. Inspiracją były stare karty pocztowe z Mścięcina i okolic. W czasie wycieczki mogliśmy porównać obrazy przeszłości z teraźniejczością.
Trasa przez las przepiękna. Zdjęcia i opis wyczieczki na stronie "Sama Rama"

<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 28, 2011, 11:29:03 »
Cytat: "jakub_m"
p. Jan Jasiukiewicz ().

A to bardzo ciekawa relacja dotycząca m.in. powojennego demontażu fabryki.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 28, 2011, 11:54:38 »
Cytat: "Borisz"
A mnie się wydaje, że na tej mapie widac jedynie strumyk biegnący w wąwozie. Wystarczy porównac z innymi strumykami...


Najprawdopodobniej ma Pan rację, wyobraźnia zaszalała. Tak czy inaczej kiedyś funkcjonował tu piękny kompleks rekreacyjny, w którym ludzie poddawali się licznym przyjemnościom w otoczeniu wspaniałej przyrody. Dziś nic z tego nie pozostało.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Christian Bachmann - fotograf z Messenthin
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 15, 2013, 22:56:55 »
Polecam ciekawe opracowanie z wątkiem z Mścięcina.
http://www.zaklady-fotograficzne-stettin.com/page197.html
Christian Bachmann zmarł 13.02.1938 roku w Messenthin (Mścięcino) koło Polic. Pochowano go obok żony Anny, która zmarła dwa miesiące i jeden dzień wcześniej. Niedawno nagrobki z tego cmentarza przeniesione zostaly do lapidarium w Policach.

W opracowaniu pokazano jedną pocztówkę z Mścięcina. Ja w swoich zasobach znalazłem jeszcze kilka, sygnowane przez Moellendorf & Bachmann
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 16, 2013, 21:33:03 »
Korespondencja przekazana do Muzeum przez p. Łukaszewskiego, znaleziona w Mścięcinie:







Byłoby miło, gdyby Dominik pomógł rozszyfrować jej treść.  Nie wszystko jestem w stanie rozczytać.
SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 01, 2013, 14:50:50 »
Leistungskarte für den Erwerb des K-Scheins der Hitlerjugend.
Karta- certyfikat potwierdzająca odbycie szkolenia i zarazem  uprawniająca do odbioru świadectwa, wystawiona dla 14-latka z Mścięcina. Obóz szkoleniowy mieścił się w Deutsch Krone, dzisiejszym Wałczu.
Znalezisko strychowe, przekazane do muzeum. Serdecznie dziękujemy!



SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 23, 2014, 00:23:42 »
Czy obecnie możliwe jest usytuowanie tych baraków?


<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 23, 2014, 09:19:56 »

Fajnie, że trafił Pan na ten tytuł. Torney mówił mi, że jest problem z jego dostępnością.


Lekki offtop, ale dalej w temacie. Znalezione w "Monitorach".




Zrobiłem szybki risercz:
straty.pl



Lista robotników Prezydium Policji (jest rejestracja):



« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2014, 09:28:31 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 23, 2014, 11:01:27 »
Też obok głównego nurtu, ale też w temacie. Pamiętam z dzieciństwa "Radiową skrzynkę poszukiwań PCK".  Audycję nadawano na falach Polskiego Radia, program I, chyba przez 5 minut, bodaj od siódmej pięć do siódmej dziesięć. Nie pamiętam do kiedy, na pewno w latach 50. i chyba do początku lat 60. Łukasz tego pamiętać nie może, Andrzej tak. Spiker odczytywał listę nazwisk i szczegóły dotyczące miejsca, gdzie ktoś był po raz ostatni widziany. Szczególnie dramatycznie wyglądały poszukiwania osób, które - jak się potem okazało - zginęły w Katyniu, Ostaszkowie, Twerze i Miednoje.
Miałem taki przypadek w rodzinie, pamiętam tragedię siostry mojej babci, poszukującej męża - oficera policji z Piotrkowa. I czepianie się przez nią nawet najmniejszej nadziei, bo nadchodziły informacje, że ktoś go widział w armii Andersa, pod Monte Cassino itd. Dopiero w latach 90., w wolnej Polsce, w ćwierć wieku po śmierci ciotki, udało się go odnaleźć na liście zamordowanych w Miednoje.
Mnie jednak chodzi o samą "skrzynkę poszukiwań". Gromadziła przy "kołchoźnikach" (głośniki, do których kablem dostarczano w latach 50. sygnał radiowy, jedynie Warszawę I) całe rodziny, w napięciu czekające na jakiekolwiek informacje o bliskich. Brak odzewu na powtarzające się apele radiowe był jedną z przesłanek do wystąpienia o uznanie zaginionego za zmarłego.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 23, 2014, 17:27:10 »
Moja babcia szukała brata 30 lat. Dopiero pod koniec lat 80-tych dostała pismo z Bad Arolsen, że zginął w Buchenwaldzie.
Mnie kwerenda zajęła szczęśliwie 30 sekund. Dokument rejestracyjny brata babci z KL Buchenwald znalazłem na fold3.com.

Wracając do Aussenlager- wygląda na to, że więźniowie (Nowacki) byli rejestrowani w Prezydium Policji tak jak inni robotnicy cudzoziemscy. I to nawet te późniejsze transporty (w lipcu '44 przebywał jeszcze w obozie macierzystym- rejestrowany w szpitalu).
SPZP "Skarb"

Offline M14

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 24, 2014, 20:11:46 »
Wśród bardzo wielu książek i różnych opracowań historycznych dotyczących Polic przed 1945 r niemal zawsze autorzy wymieniają kilka lub kilkanaście tych samych ulic pomijając  przedwojenne ulice Mścięcina  z nieznanej przyczyny a przecież takie były.
Wiem  że była ulica Landstrasse - Asfaltowa, Buchfinkenweg - Bukowa , Dorfaue - Cisowa , An der Łarpe - Dębowa ,
 Muckenmuhlweg - Jesionowa , Odermunderstrasse - Nadbrzeżna , Pfingstberg - Palmowa , Richtfteig - Topolowa ,
Schilfmiefenweg lub Sperberweg - Trzcinowa ,  oraz Am Friedhof - nieznana.
Może były inne ? Ciekawe i nieznane jest tłumaczenie niemieckich nazw ulic.
 Może ktoś z uczestników forum znający niemiecki wypełni tą białą historyczną plamę.

Offline M14

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
Odp: [Mścięcino] Mścięcino-Messenthin
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 03, 2014, 21:22:02 »
Przyszła wiosna i las mścięciński "opanowały" zawilce.
Dla miłośników historii i przyrody idealny czas na wycieczkę aby zobaczyć historyczne Muckenmuhle
a właściwie  to co do dziś pozostało.
Trudno znaleźć informacje o ostatnich właścicielach Muckenmuhle ale może jest ktoś ma wiedzę w tym temacie.


Pozdrawiam.