Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze  (Przeczytany 49424 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #75 dnia: Marca 03, 2012, 18:55:53 »
Pusta, bo nieznacznie naruszona przy jednym z koncow. Wielka, chyba ok. 120cm wysokosci. I bardzo ciezka. Solidna robota, z dosc grubego metalu.
SPZP "Skarb"

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #76 dnia: Marca 03, 2012, 21:38:18 »
Czy znana jest data, kiedy zadymiacze rozpoczęli stacjonowanie na  tych terenach? Spróbowałem zlokalizować kilka stanowisk zadymiaczy na zdjęciach z czerwca 1943.

Przypuszczam, że znalazłem 8 tych stanowisk:



I to co może być stanowiskami zadymiaczy:


Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #77 dnia: Marca 03, 2012, 22:49:53 »
Cytat: "Domino"
Makiety zostały bardzo szybko rozszyfrowane przez aliancki zwiad lotniczy....
Załogi bombowców z pewnością posiadały informacje o bombardowanym obiekcie i o ewentualnych zagrożeniach (stanowiska dział, balony, zadymianie) czy wykrytych makietach ze zdjęć rozpoznawczych -.....


Makiety były budowane głównie do ochrony prawdziwych obiektów przed atakami nocnymi . Wszystkie zabiegi, które stosowali Niemcy były często na tyle skuteczne, że makiety były bombardowane.
Można znaleźć kilka opisów, jak piloci dopiero z 2 fali rozpoznawali, że atakują makietę, a nie realny cel (www.486th.org).

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #78 dnia: Marca 03, 2012, 23:12:53 »
Rzeczywiście miało to sens, ale tylko podczas nocnych nalotów.Wówczas w okolicy makiet musiano rozmieścić jakieś mocne światła widoczne w nocy na dużej wysokości.

Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #79 dnia: Marca 04, 2012, 00:07:21 »
Porównałem zdjęcie z okolicy Uniemyśla (duże) z lipca 1944 roku, z dwoma (małe) fragmentami zdjęć z czerwca 1943 roku. Widoczne zmiany rozbudowie atrapy.



Zastanawiam się kiedy dokonano zapisów na zdjęciu o fałszywym nabrzeżu, rurociągu, i zbiornikach. Zdjęcie wg. opisu pochodzi z lipca 1944, natomiast widoczna kopia z 7 sierpnia 1944r. Jednak pierwotny opis zdjęcia wskazywał na Politz w Czechosłowacji, póżniej zmieniony na Niemcy - kiedy dokonano poprawki?

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #80 dnia: Marca 04, 2012, 11:09:54 »
Przecież posiadano nawigatorów pokładowych, urządzenia radionamiernicze- generalnie wiedziano gdzie znajduje się klucz samolotów, nie wierzę więc w celowe bombardowanie makiet. Zdarzało się natomiast, że niedoświadczone załogi przy silnym ostrzale Flak, uwalniały bomby byle gdzie, aby móc powrócić już do bazy.
RAF wiedział o makietach rok wcześniej; ale jaki był przepływ tych danych między sojusznikami? Ale to RAF bombardował nocą.
@ak, Panie Andrzeju, ten błąd podpisu to już drugi jaki widzę- w zamówionym przeze mnie w IWM filmie z bombardowania, Police także figurują jako czechosłowackie; zgadza się natomiast data bombardowania i opis celu. Brytyjczycy nie zmienili podpisu do dziś, mimo że zwróciłem im uwagę (ale przypadkowy czytelnik nie jest dla nich przecież autorytetem). ;)
SPZP "Skarb"

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #81 dnia: Marca 04, 2012, 11:40:58 »
Moim zdaniem sygnałem (nie wiem czy w wszystkich przypadkach) na zrzucenie ładunku były markery, a dla następnych załóg (gdy cel był już się palił i dymił) - źródła dymu. Niemcy symulowali pożary oraz nawet markery.

Makieta dla angażowania bombardowań dziennych (NARA):




Markery nad Policami (NARA):


Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #82 dnia: Marca 04, 2012, 21:17:23 »
Cytat: "ak"


Zastanawiam się kiedy dokonano zapisów na zdjęciu o fałszywym nabrzeżu, rurociągu, i zbiornikach. Zdjęcie wg. opisu pochodzi z lipca 1944, natomiast widoczna kopia z 7 sierpnia 1944r.


Domyślam się, że zdjęcie pochodzi z teczki celów dla fabryki. Zdjęcie zostało opisane (białe napisy) i dodano komentarz na maszynie, a na końcu włożone do teczki celów.

Skreśleń i poprawy miejsca lokalizacji (dopiski ręczne) dokonano  podczas odtajnienia dokumentów i zdjęć - w celach publikacji.

Zdjęcie (fragment z markerami nad Policami) nie zostało wykonane z pokładu  samolotu rozpoznania lotniczego.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #83 dnia: Maja 06, 2012, 11:28:05 »
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #84 dnia: Maja 07, 2012, 23:27:13 »
Być może te betonowe "kominy" (z Zalesia), to zmodyfikowana wersja tych murowanych z cegieł, pokazanych w raporcie.
Podobny betonowy "komin" znajduje się w okolicy makiety koło Uniemyśla.


<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #85 dnia: Maja 08, 2012, 08:01:27 »
Te pierwsze były wg mnie ceglane, bo to prototypy. Kominy sprawdziły się w boju więc zaczęto produkcję seryjną. Z żelbetu.
SPZP "Skarb"

Offline PARTYZANT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #86 dnia: Maja 09, 2012, 15:49:33 »
Może się mylę ale na Jasienicy w drodze na Wieńkowo też były zadymiacze. Około roku temu jak jeszcze tam bywałem na AS pewien pan wyciągnął z pod ziemi kilka takich beczek jak ta powyżej . W raz z kolegami pomagaliśmy mu w załadunku ich na przyczepę. Okrutnie ciężkie były więc częśc zostawił. O ich dalszych losach nie mam pojęcia. Kopał tam przy lesie bo chciał tam postawic większą szopę. jeśli ktoś z ZPZP jest tym zainteresowany postaram się skontaktowac z kolegą który do nich przynależy i opowiem mu więcej.

Offline Seba

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #87 dnia: Maja 10, 2012, 20:53:03 »
Cytat: "lukasz_s"
Doktora Wissela przepis na mgłę.


Genialne pdf-y - jakie jest ich źródło ? Archiwum ?

Dzięki.

Ja dotarłem do instrukcji obsługi "beczek":


Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #88 dnia: Maja 12, 2012, 08:59:47 »
fischer-tropsch.org TOM Reels. Tysiace stron. Ja przegladam tylko "nasza" dzialke. Kopalnia diamentow!
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwca 04, 2013, 00:06:54 »
Trafiłem przypadkowo na "komin-zadymiacz" na Pn od atrapy spod Uniemyśla, bliżej Trzebieży.



<*)))))>{