Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Fabryka rozszyfrowana  (Przeczytany 30799 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 25, 2010, 13:08:39 »
Ostatnie aktualności na stronie pochodzą z roku 2008, zresztą w wykazie wyrażnie jest podreślone, że pełen wykaz zabytków dostępny jest w siedzibie WKZ w Szczecinie.Widać, że strona nieaktualizowana od dawien dawna.


Pozdrawiam

markietek

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 25, 2010, 14:05:28 »
Owszem, pełen wykaz w Urzędzie.
A we wskazanej zakładce jest pełen skład Rady, która opiniuje "kandydata" przed wpisaniem go na listę zabytków.
Więc nie jest zgodne z prawdą że szefowa Urzędu ugięła się i ze strachu "coś" "gdzieś" wpisała....

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #47 dnia: Stycznia 27, 2010, 06:52:18 »
Do markietka - procedura jedno, tło wydarzeń - drugie. Ustawa o ochronie zabytków dopuszcza objęcie ochroną "niezależnie od stanu zachowania" również całych kompleksów pofabrycznych, ale trzeba to robić z głową. Tak było zrobione w przypadku starej fabryki, w w zapisach ubiegłowiecznych. Wskazano na obiekty zachowane. Obecnie (2008) objęte ochroną są wszystkie elementy w określonej przestrzeni. Włącznie z potrzaskanym żelbetem, powyginanymi fragmentami zbrojonych stropów itd. W efekcie na 15 ha gminy i 15 ha Infraparku praktycznie nic się nie daje zrobić. W tej chwili konsultacji i zezwoleń wymaga nawet wycinka drzew i krzewów. Tym bardziej że na ochronę zabytków nakłada się ochrona nietoperzy - zapis konserwatora przyrody. Ale "markietku" nie rezonuj jeśli chodzi o kulisy, bo nic o nich nie wiesz. Ja nigdzie ni napisałem, że zapisy konserwatorskie wprowadzono niezgodnie z prawem. Zgodnie, jak najbardziej. Tylko pod wpływem splotu zdarzeń, które uruchomiły określone prawem procedury. A splot zdarzeń wyglądał tak. Pani konserwator poległa w boju o napis (reklamę biura nieruchomości) na baszcie Siedmiu Płaszczy w Szczecinie. Napis był i nadal jest. Wkrótce potem grupa Pawła Golemy zirytowała się utrzymywaniem sankcji konserwatorskich nad byłym kinem "Kosmos" w Szczecinie, uniemożliwiających jego przebudowę. Ze względu na "zabytkową" mozaikę. W innych miejscach taką mozaikę przenoszono i na tym koniec, tu musi zostać. A dlaczego? Bo nie chodzi o mozaikę, ale o schron atomowy z czasów PRL znajdujący się pod kinem. Z tym jest znacznie większy kłopot, miasto sprzedało budynek kina jako wolny od obciążeń, z mozaiką można by się uporać, ze schronem trudniej, bo tu dopiero procedury są skomplikowane. Zatem czcimy mozaikę. Zdenerwowało to tak P.T. Golemów, że wystąpili do wojewody o odwołanie Pani Staneckiej z pełnionej funkcji. I w ten moment wstrzeliły się zabiegi SKARBU - środowiska faworyzowanego przez eks-sekretarz gminy - o zagwarantowanie mu "przyszłości" poprzez wyłączenie "starej fabryki" z możliwości dokonania jakichkolwiek przekształceń. Plany takowe rzeczywiście były, bo co robić z dysfunkcjonalną kupa gruzów? Pewne propozycje składał Jakub Matura, pewne składałem ja. I przez moment było blisko urzeczywistnienia idei parku kulturalnego, poświęconego historii przemysłu chemicznego na tych terenach. Zainteresowany był tym i Infrapark, bo jak tylko zaczął próbować utylizacji ruin (przeróbka na kruszywo) w swojej części fabryki - nastąpiły megaprotesty, szeroko nagłośnione w mediach (SKARB, miłośnicy nietoperzy). Sięgnij "markietku" do archiwum "Głosu", wszystko dokładnie opisane. Całość planów przecięła decyzja Pani konserwator i konserwatora przyrody. Obie podjęte (zgodnie z prawem) pod wpływem działań pani sekretarz i środowiskowego lobby ze SKARBEM na cele. No i mamy koniec jakichkolwiek projektów zagospodarowania tego terenu. Bo zapisy konserwatorskie mają wielką wagę, a walczyć z nimi żaden sponsor się nie podejmie. Musiałby jakiś miliarder-amator wyasygnować ogromne sumy na jakąś rewitalizację terenu "das Hydrierwerk", bo to o tę część "die Hydrierwerke" chodzi.
Tyle w oparciu o uwarunkowania, które mogą być ujawnione. Ja "markietku" jestem od trzech dziesięcioleci zawodowym dziennikarzem i jeśli coś piszę - to zawsze mam dowody, dokumenty i fakty. Nie zawsze jednak widzę powód do nagłaśniania jakiejś sprawy. Tło decyzji dotyczących "starej fabryki" było takie, jak napisałem. Choć trzeba by było dopisać jeszcze dodatkowe rozszerzenia. Jednak, jak napisałem wyżej, nie wszystko trzeba podawać pod osąd publiczny. Niekiedy nawet nie należy.
Polecam "markietku" lekturę mojego zeszytu nr 10 z serii "Zabytki" z roku 2008. Tam jest wszystko dokładnie opisane. Można go pobrać przez stronę www.magpol.com.pl Link na samym dole strony. Dział: Cień Hydrierwerke. Zeszyt został opracowany w ramach zlecenia Gminy.

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #48 dnia: Września 12, 2011, 19:45:47 »
Linki do filmu dokumentalnego o naszej starej fabryce pt.''Synteza"





PO,tylko dla idiotów.