Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ  (Przeczytany 29243 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ
« Odpowiedź #45 dnia: Grudnia 27, 2013, 15:02:05 »
Przyszła kwerenda. Właściwie 1/3 (odpowiedział jeden zespół z trzech).
W niej 2 zdjęcia. Jedno:



Drugie ciekawe. Zwiad lotniczy z 30 maja 1944r., dzień po I dziennym ataku. Wciąż płonące zbiorniki oleju średniego i lekkiego.
Podobno uszkodzone kompresory (ja nie widzę) i warsztaty.


SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ
« Odpowiedź #46 dnia: Stycznia 24, 2014, 20:16:48 »
SPZP "Skarb"

Offline wojtarak

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ
« Odpowiedź #47 dnia: Stycznia 25, 2014, 20:12:44 »
Ile kosztowała ta kwerenda? - tak z ciekawości pytam:

11.04.1944 r.
Z kwitów które mam wychodzi ze tego dnia nad Polska amerykanie latali nad 3 cele - Szczecin [91 BG, 401 BG], Police [401 BG] i Poznań [388 BG] ale nie mam nigdzie w spisie 385 BG

29.05.1944 r.
To OK - znalazłem że 392 BG bombardowała tego dnia Police.

6.10.1944 r.
Tu tez nie mam w kwitach celu 'Police'. Ale może to być nieścisłość. 384 BG leciała tego dnia niby nad Szczecin - ale może cel misji był w papierach jakoś nieprecyzyjnie podany. Duzy nalot na Police był dzień później 7.10.1944.

Czyli wszystkie 3 loty wg kwerendy odbywały się w dniach nalotów. Obawiam się że jakość tych zdjęć będzie miała bardziej charakter poglądaowy niż ukazyjący jakieś szczegół/detale   Z moich rozpisek wynika ze w sumie nad same Police RAF i USAF
wykonały 10 nalotów.  

Czy dane są prawidłowe ?

W.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 25, 2014, 20:26:28 »
Kwerenda free. 06.10.44 to bombardowanie Stargardu (Klutzow) i fabryki Stoewera w Szczecinie.
SPZP "Skarb"

Offline wojtarak

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Zdjęcia lotnicze z okresu II WŚ
« Odpowiedź #49 dnia: Kwietnia 28, 2014, 12:10:15 »
Witam ponownie,

poskładałem informacje nt. nalotów fotograficznych nad rejon Polic, Świnoujścia i Szczecina:

Wyszło z tabeli że:
- wykonano co najmniej 70 lotów robiąc łącznie podczas wojny co najmniej 3700 fotografii.
- na 17 sygnatur z Luftbildatenbank przypasowałem 13 z zakresami w NARA i NCAP - czyli teoretycznie 4 loty nie występują gdzie w tych dwóch archiwach
- w Edynburgu maja 16 zakresów których nie znajdzie się gdzie indziej + 4 które powtarzają się z zakresami w NARA
- cala reszta czyli 33 loty jest dostępna w NARA (w formie zakresów i prawdopodobnie zdjęć) - jest totakże  prawdopodobnie powtórzone ze zbiorami w Edynburgu gdzie pod tymi sygnaturami znajdziemy zdjęcia.

Najwięcej zdjęć bo aż 528 wykonano 22.12.1944.

Teraz należało by jeszcze posprawdzać daty pojedynczych zdjęć wykonywanych nad celem (głównie zakładami w Policach) i ewentualnie dodać daty nalotów. Jeżeli jest ktoś chętny do współpracy proszę o info na PW. Podobną tabelę zrobiłem dla 3 miasta - obejmuje ona prawie 100 lotów

pozdrawiam

W.