Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Który samochód ma pierwszeństwo?  (Przeczytany 73211 razy)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #30 dnia: Kwietnia 21, 2011, 07:34:00 »
Cytat: "cooker"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Sygnalizacja świetlna jest elementemn dodatkowym

Cytat: "art. 5 pkt 3 ustawy"
Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu

Czyli najpierw patrzymy na sygnalizator, a potem na znak i czekamy aż B przejedzie ;)

Tak właśnie powinno być. Najpierw światła - ale tu mamy kolizję, bo oba auta mają zielone. Czyli następne według hierarchii: znaki. A tu pierwszeństwo ma pojazd B.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline Marycha

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #31 dnia: Kwietnia 21, 2011, 07:49:48 »
Oba mają zielone a nie migające żółte i nie mogą stwierdzić czy sygnalizacja jest zepsuta. Więc oczywiście B wjeżdżając i widząc D musi pomyśleć i mu ustąpić. I popieram kierowca nie ma godziny na dumanie kto ma pierwszeństwo musi działać od razu, więc tu jest jasna sytuacja zgodnie z zasadą policjant > światła > znaki. I jaka reguła prawej strony, gdzie wy macie tam auto po prawej ?? B ma D po lewej, D ma B też po lewej.

Ja nie wiem jak co niektórzy prawko zdawali. Każdy może popełnić czasem błąd ale jak to na kursie mnie nauczyli myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #32 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:03:50 »
Cytat: "Marycha"

Ja nie wiem jak co niektórzy prawko zdawali. Każdy może popełnić czasem błąd ale jak to na kursie mnie nauczyli myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć.

No to zacznij myśleć, skoro nauczyli.
A potem mi wytłumacz, na jakiej podstawie dajesz zasadom ogólnym pierwszeństwo przed znakami.

Ja wiem, że gdyby takie skrzyżowanie gdzieś istniało, to kierujący autem B w większości odruchowo ustępowaliby pierwszeństwa - tak jak np. w Policach przy Lidlu większość kierujących się do tego krótszego wyjazdu (tego, gdzie można tylko w prawo skręcić) ustępuje jadącym od Rossmanna, chociaż według przepisów ma pierwszeństwo. Ale to już inna sprawa.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #33 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:04:42 »
Cytat: "Marycha"
Oba mają zielone a nie migające żółte i nie mogą stwierdzić czy sygnalizacja jest zepsuta. Więc oczywiście B wjeżdżając i widząc D musi pomyśleć i mu ustąpić. I popieram kierowca nie ma godziny na dumanie kto ma pierwszeństwo musi działać od razu, więc tu jest jasna sytuacja zgodnie z zasadą policjant > światła > znaki. I jaka reguła prawej strony, gdzie wy macie tam auto po prawej ?? B ma D po lewej, D ma B też po lewej.

Ja nie wiem jak co niektórzy prawko zdawali. Każdy może popełnić czasem błąd ale jak to na kursie mnie nauczyli myśleć myśleć i jeszcze raz myśleć.


Reguła prawej dłoni przy skręcaniu w lewo, podstawy podstaw prawa jazdy... I Ty nas pouczasz? :D

Anyway prawidłowa odpowiedź to - D jedzie pierwszy, należy mu ustąpić jako, że obaj mamy zielone światło czyli skrzyżowanie jest równorzędne. Znaki w tym momencie nie obowiązują, każdy, kto by pojechał z pierwszeństwem skończył by u blacharza. ;]

Wykidajło, specjalisto od wszystkiego, kolejny raz nie masz racji.

No, ale Ty pewnie zatrzymujesz się na Błoniach na znaku STOP gdy masz zielone?

Jeszcze dla szczegółowego wyjaśnienia info jakie znalazłem:

Cytuj (zaznaczone)
Wcześniej obowiązywał kodeks drogowy z 1 lutego 1983 i przepis art. 5 ust. 3. brzmiał:

Jeżeli z norm, znaków, sygnałów i poleceń o ktorych mowa w ust. 1. wynika różny sposób zachowania się, uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do nich w następującej kolejności:
1) do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli
2) do sygnałów świetlnych
3) do znaków drogowych
4) do norm zawartych w przepisach

Obecnie (od 1 stycznia 1998) obowiązuje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 i przepis art. 5 brzmi tak:

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.


I jeszcze przystępnymi słowami wytłumaczone:

Cytuj (zaznaczone)
Sprawa pierwszeństwa stosowania sygnalizacji jest prosta. Masz znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu" i sygnał zielony S-1. Zgodnie z zasadą pierwszeństwa ignorujesz znak A-7. Skoro ignorujesz A-7 to jednocześnie musisz zignorować tabliczki uzupełniające T-6. Należy pamiętać, że tabliczka T-6 pokazująca przebieg drogi z pierwszeństwem NIE JEST znakiem drogowym tylko tabliczką uzupełniającą znak drogowy.


Teraz mam nadzieję wszystko jasne, w razie W puszczamy samochód D. :)
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #34 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:21:16 »
Cytat: "KrP"
że obaj mamy zielone światło czyli skrzyżowanie jest równorzędne.


KrP, wydaje mi się, że w tym momencie jest to skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu na wprost, a nie równorzędne. Ci, co na zielonym jadą prosto lub skręcają w prawo, mają pierwszeństwo przed tymi, którzy chcą skręcać w lewo.

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:33:28 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "KrP"
że obaj mamy zielone światło czyli skrzyżowanie jest równorzędne.


KrP, wydaje mi się, że w tym momencie jest to skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu na wprost, a nie równorzędne. Ci, co na zielonym jadą prosto lub skręcają w prawo, mają pierwszeństwo przed tymi, którzy chcą skręcać w lewo.


Tfu, racja. Miałem na myśli to, że trzeba zastosować regułę prawej dłoni.

Anyway jeszcze film wyjaśniający już łopatologicznie, szczegółowo i z animacją kto i dlaczego ma pierwszeństwo:

http://www.tvp.pl/krakow/motoryzacja/jedz-bezpiecznie/wideo/pierwszenstwo-przejazdu-na-skrzyzowaniu-ulic-rakowickiej-i-lubicz-11-xi-2007/1686792

Pierwszy jedzie D.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:38:44 »
Cytat: "KrP"
obaj mamy zielone światło czyli skrzyżowanie jest równorzędne. Znaki w tym momencie nie obowiązują

Możesz ten wątek rozwinąć, specjalisto(1)?


(1) Napisałbym, od czego, ale do tej pory nie ujawniłeś żadnej dziedziny, z której masz wiedzę choć trochę powyżej średniej krajowej.


Cytat: "speedbax"
Cytat: "KrP"
że obaj mamy zielone światło czyli skrzyżowanie jest równorzędne.


KrP, wydaje mi się, że w tym momencie jest to skrzyżowanie z pierwszeństwem przejazdu na wprost, a nie równorzędne.

Nie. Jest to skrzyżowanie, na którym pierwszeństwo wynikające z sygnalizacji jest ważniejsze niż wynikające ze znaków.
Co do przejazdu na wprost - przecież np. na głównej możesz mieć nakaz jazdy w lewo. I co? Pierwszeństwo się zmieni?
Wcześniej pisałeś, że nie może być sytuacji mieszanych. Mogą być. Najprostszą masz tak często, że nawet jej nie zauważasz: zwykłe skrzyżowanie ze światłami bez żadnych kombinacji - skręcając w lewo ustępujesz pierwszeństwa jadącym prosto, na podstawie reguły, która w hierarchii jest na końcu. Stosujesz ją, bo innych między nią a światłami nie ma.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:43:49 »
Cytat: "KrP"
Anyway jeszcze film wyjaśniający już łopatologicznie, szczegółowo i z animacją kto i dlaczego ma pierwszeństwo:

http://www.tvp.pl/krakow/...xi-2007/1686792

Pierwszy jedzie D.


Że też chciało Ci się szukać. :) Faktycznie, film wyjaśnia wszystko. Wniosek jest jeden, należy regularnie doszkalać się z przepisów RD.

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 21, 2011, 10:45:58 »
Cytat: "speedbax"
Cytat: "KrP"
Anyway jeszcze film wyjaśniający już łopatologicznie, szczegółowo i z animacją kto i dlaczego ma pierwszeństwo:

http://www.tvp.pl/krakow/...xi-2007/1686792

Pierwszy jedzie D.


Że też chciało Ci się szukać. :) Faktycznie, film wyjaśnia wszystko. Wniosek jest jeden, należy regularnie doszkalać się z przepisów RD.


Było powiązane w temacie na Wykopie. ;P

Cytuj (zaznaczone)
Możesz ten wątek rozwinąć, specjalisto(1)?


Pomyliłem się z tym równorzędnym, przyznałem to powyżej, miałem na myśli to, że należy zastosować regułę prawej dłoni przy skręcaniu w lewo.

A Ty, specjalisto od wszystkiego, a tak naprawdę od niczego, obejrzyj podany przeze mnie film jeśli tekst pisany do Ciebie nie dociera. :)
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #39 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:05:38 »
Cytat: "KrP"
Pomyliłem się z tym równorzędnym, przyznałem to powyżej, miałem na myśli to, że należy zastosować regułę prawej dłoni przy skręcaniu w lewo.

A co ze znakami, które rzekomo przestają obowiązywać (wiem, dopisałem później)?

I pewnie potrafisz też wyjaśnić, dlaczego regułę prawej a nie np regułę LOT ("duży może więcej"), specu od bezmyślnego cytowania?
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:10:19 »
Cytat: "Wykidajło"
Cytat: "KrP"
Pomyliłem się z tym równorzędnym, przyznałem to powyżej, miałem na myśli to, że należy zastosować regułę prawej dłoni przy skręcaniu w lewo.

A co ze znakami, które rzekomo przestają obowiązywać (wiem, dopisałem później)?

I pewnie potrafisz też wyjaśnić, dlaczego regułę prawej


Ano dlatego, że tak mówi obecne prawo. :) Wyjaśnienia masz powyżej.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:18:15 »
Cytat: "Wykidajło"
Nie. Jest to skrzyżowanie, na którym pierwszeństwo wynikające z sygnalizacji jest ważniejsze niż wynikające ze znaków.


Widzisz, chcesz się mądrzyć, a zwyczajnie nie rozumiesz, co napisałem, a napisałem w tym DANYM MOMENCIE. To skrzyżowanie należy traktować, jako z pierwszeństwem przejazdu ( i to bezwzględnym pierwszeństwem), które to z jasnych względów określa w tym momencie zielony kolor sygnalizatorów. Póki co Panie najmądrzejszy, to Pana zdaniem pojazd B z przykładu ma pierwszeństwo. Zamiast złośliwego łapania za słówka proponuję nabrać trochę więcej pokory i najzwyczajniej podszkolić się z przepisów, bo takiego "prawdziwka" jak Ty, nie chciałbym spotkać na podobnym skrzyżowaniu.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #42 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:22:24 »
Cytat: "KrP"
Cytat: "Wykidajło"
Cytat: "KrP"
Pomyliłem się z tym równorzędnym, przyznałem to powyżej, miałem na myśli to, że należy zastosować regułę prawej dłoni przy skręcaniu w lewo.

A co ze znakami, które rzekomo przestają obowiązywać (wiem, dopisałem później)?

I pewnie potrafisz też wyjaśnić, dlaczego regułę prawej


Ano dlatego, że tak mówi obecne prawo. :)

Chyba obecne KrPrawo.
Rozumiem, że wytłumaczenie własnymi słowami, na jakiej podstawie dajesz zasadzie prawej strony pierwszeństwo przed znakami drogowymi jest dla Ciebie za trudne? Jakoś mnie to nie dziwi...
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline KrP

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 3520
    • Zobacz profil
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:24:22 »
Cytuj (zaznaczone)
Chyba obecne KrPrawo.
Rozumiem, że wytłumaczenie własnymi słowami, na jakiej podstawie dajesz zasadzie prawej strony pierwszeństwo przed znakami drogowymi jest dla Ciebie za trudne? Jakoś mnie to nie dziwi...


Ja jego... przypomina mi się dyskusja o rondzie, w której też się kompromitowałeś nieznajomością przepisów i nie bawi mnie perspektywa ponownego tłumaczenia Ci o co chodzi.

Masz przytoczone obecne i stare prawo, masz filmik w którym jest wszystko wytłumaczone jak dla debili. Zapoznaj się z nim, dopóki tego nie zrobisz nie mam zamiaru Ci nic tłumaczyć bo nie ma to najmniejszego sensu.
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Który samochód ma pierwszeństwo?
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 21, 2011, 11:32:47 »
Cytat: "speedbax"

Widzisz

Widzę. Pomóż KrP, może we dwójkę dacie radę wymyślić coś, co logice nie przeczy. Papa.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.