Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Polska]Wszystko drożeje!  (Przeczytany 21035 razy)

sekator

  • Gość
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #45 dnia: Marca 18, 2011, 10:44:15 »
Cytat: "Samson"
Sekator muszę spytać,bo te czarnowidztwo zaczyna mnie już przerażać i nie wiem czy mam Ci wierzyć. Jesteś specjalistą od makroekonomii czy też może jesteś wróżem i widziałeś to w kartach tarota lub szklanej kuli?


Cytat: "kier"
samson, tu nie trzeba byc wrozbita. to proste prawa ekonomii. to jest co prawda najbardziej czarny scenariusz, ale niestety mozliwy


Powiem więcj. Rosnący dług publiczny państwa i brak prawdziwych reform (KRUS, rozdęta administracja, emerytury mundurowe etc) , OFE to jedynie kreatywna księgowość, będzie skutkował wzrostem cen polskich obligacji . To z kolei wymusi podniesienie ich oprocentowania i kolejny wzrost zadłużenia państwa (obecnie koszt obsługi długu wynosi ok. 38 mld rocznie!!!). Za tym idzie osłabienia złotego wobec głównych walut ( ukłony dla wszystkich zadłużonych we frankach).
Pamiętajmy o tym ,że po 2013 Polska przestanie być beniaminkiem EU i skończy się strumień pieniędzy na unijne inwestycje - to pociągnie za sobą następne problemy dla budżetu i wzrost bezrobocia.
Młodzi ludzie będą szukać pracy za granicą i tam będą płacić podatki i ubezpieczenia. Po przekroczeniu kolejnych progów ostrożnościowych ( 55% i 60%) rząd będzie zmuszony do obniżenia emerytur i płac w budżetówce np o 20 % i do podnoszenia podatków. Dopiero ten moment będzie sygnałem do poważnych i zdecydowanych reform. Niestety stanie sie to dłuuuugo za późno, a my zapłacimy za nieudolność rządzących.
pozdrawiam sekator

PS. Na potwierdzenie moich słów polecam poniższy tekst:

http://interia360.pl/polska/artykul/ofe,43978

jezat

  • Gość
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 18, 2011, 11:35:48 »
Cytat: "Kuba"
Ciekawe tylko dlaczego w innych krajach reakcją na kryzys jest obniżka podatków, dzięki czemu zwiększa się aktywność inwestycyjna ludzi i obroty na rynku, a państwo na tym zyskuje...

To wymień chociaż 10 krajów które obniżyły podatki  jako receptę na światowy kryzys finansowy.Potwierdzisz tym samym,że obniżanie podatków w celu obniżenia długu publicznego  jest powszechną receptą w świecie.Możesz nawet wymienić bogate kraje UE ,które wprowadziły odpowiednik naszego OFE.To może być ciekawa lektura.

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4669
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 18, 2011, 12:27:38 »
Cytat: "jezat"
To wymień chociaż 10 krajów które obniżyły podatki jako receptę na światowy kryzys finansowy


Ja co prawda nie potrafie okreslic 10 krajow, gdzie obnizono podatki, jednak mialem okazje zobaczyc, jak owe rozwiazanie zostalo wprowadzone w Niemczech - w ramach pakietow pomocowych. Jednym z elementow bylo obnizenie Lohnsteuer-a
(bezposredni podatek od zarobkow brutto), w swietle zasady "mehr Netto vom Brutto". Ruch okazal sie bardzo trafny, wskazniki popytu uchroniono przed wielkimi spadkami, a pod koniec kryzysu zaobserwowano nawet nieznaczny ich wzrost. Dzis po kryzysie nie ma prawie sladu. Faktem jest to, ze Niemcom pomoglo szybkie ozywienie na rynkach (chinskim, indyjskim, rosyjskim i brazylijskim). Rowniez uwazam, ze obywatelowi powinno sie umozliwiac swobodne oddychanie, bo tylko wtedy panstwo bedzie mialo z tego korzysci. Zupelnie inna skala myslenia, ktorej polscy specjalisci od polityki/ekonomii nie potrafia zrozumiec.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 18, 2011, 12:42:52 »
Cytat: "jezat"
To wymień chociaż 10 krajów które obniżyły podatki jako receptę na światowy kryzys finansowy.Potwierdzisz tym samym,że obniżanie podatków w celu obniżenia długu publicznego jest powszechną receptą w świecie.Możesz nawet wymienić bogate kraje UE ,które wprowadziły odpowiednik naszego OFE.To może być ciekawa lektura.


Zaraz jadę na uczelnię więc podaję tylko to co znalazłem na szybko:
http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/24036/Obnizka-podatkow-ratuje-Wielka-Brytanie
http://forsal.pl/artykuly/443488,obnizki_podatkow_w_szwecji_najbardziej_socjalne_panstwo_w_europie_nie_boi_sie_deficytu.html
http://korwin-mikke.pl/wazne/zobacz/reagan_mial_racje_a_obama_bladzi/28523
http://www.stosunki.pl/?q=node/1189

Na więcej nie mam czasu.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 18, 2011, 12:49:51 »
Cytat: "Kuba"
Radzę Ci raz jeszcze sprawdzić, czego dotyczy ta krzywa. Podpowiem: raczej nie chodzi w niej o ceny  .

Wiem wiem, że chodzi o wpływy z podatków w końcu zeby dodac ten obrazek musiałem odszukac swoj stary post gdzie pisałem dokładnie o tym ( http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?p=110642&sid=11611c83ae488565d2d7150e64ffbd55 ).W końcu wpływy z podatków pochodzą w głównej mierze z VAT i akcyzy, które to reguluje rząd.
Wpływy z 2008r:
podatek VAT – 111,7 mld (ponad 48% dochodów podatkowych i ponad 45% dochodów budżetu)
akcyza – 52,2 mld (blisko 23% dochodów podatkowych i ponad 21% dochodów budżetu)
podatek PIT – 38 mld (ponad 16% dochodów podatkowych i ponad 15% dochodów budżetu)
podatek CIT – 27,1 mld (blisko 12% dochodów podatkowych i blisko 11% dochodów budżetu).

sekator

  • Gość
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 18, 2011, 12:53:48 »
Kuba szkoda mu tłumaczyć . Lewactwo zawsze miało jedyną receptę na finansowanie swoich nieudolnych rządów. Podnoszenia podatków.....I to najbiedniejszym (  VAT jest nazywany podatkiem ludzi ubogich, bo ich dotyka w największym stopniu)....

jezat

  • Gość
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 18, 2011, 16:02:24 »
Cytat: "Kuba"
Cytat: "jezat"
To wymień chociaż 10 krajów które obniżyły podatki jako receptę na światowy kryzys finansowy.Potwierdzisz tym samym,że obniżanie podatków w celu obniżenia długu publicznego jest powszechną receptą w świecie.Możesz nawet wymienić bogate kraje UE ,które wprowadziły odpowiednik naszego OFE.To może być ciekawa lektura.


Zaraz jadę na uczelnię więc podaję tylko to co znalazłem na szybko:
http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/24036/Obnizka-podatkow-ratuje-Wielka-Brytanie
http://forsal.pl/artykuly/443488,obnizki_podatkow_w_szwecji_najbardziej_socjalne_panstwo_w_europie_nie_boi_sie_deficytu.html
http://korwin-mikke.pl/wazne/zobacz/reagan_mial_racje_a_obama_bladzi/28523
http://www.stosunki.pl/?q=node/1189

Na więcej nie mam czasu.

Już idę ci z pomocą;Wielka Brytania po obniżce podatku VAT w latach 2008 -2009 na 15% podniosła go od 2010 roku ponownie na 17,5 prawdopodobnie po to,żeby zwiększyć dochody budżetu.Żeby było radośniej to podniosła jeszcze maksymalna stawkę PIT z 40 na 50%
Niemcy ,które miały VAT w wysokosci 16% mają aktualnie 19
Czesi przez krótki czas czyli 2009 rok mieli 19%(wcześniej 22)podnieśli na 20
Estonia z 18% podniosła na 20
Grecja z 19% w 2009 podniosła na 23
Hiszpania z 16% podniosła od 2010 na 18
Łotwa z 18 w 2000 na 21 od 2009
Litwa z 18% w 2000 na 19 w 2009 i na 21 od 2010
Portugalia z 17% w 2000 na 20 od 2009
Finlandia z 22% jeszcze w 2009 na 23 w 2010

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 18, 2011, 16:40:11 »
Cytat: "jezat"
Wielka Brytania po obniżce podatku VAT w latach 2008 -2009 na 15% podniosła go od 2010 roku ponownie na 17,5 prawdopodobnie po to,żeby zwiększyć dochody budżetu.Żeby było radośniej to podniosła jeszcze maksymalna stawkę PIT z 40 na 50%
Niemcy ,które miały VAT w wysokosci 16% mają aktualnie 19
Czesi przez krótki czas czyli 2009 rok mieli 19%(wcześniej 22)podnieśli na 20
Estonia z 18% podniosła na 20
Grecja z 19% w 2009 podniosła na 23
Hiszpania z 16% podniosła od 2010 na 18
Łotwa z 18 w 2000 na 21 od 2009
Litwa z 18% w 2000 na 19 w 2009 i na 21 od 2010
Portugalia z 17% w 2000 na 20 od 2009
Finlandia z 22% jeszcze w 2009 na 23 w 2010


Wszystko fajnie, tylko spójrz na stawki podatków: tylko w Finlandii, Grecji i Polsce stawka VAT-u ma tak horrendalnie wysoką wartość. Grecja to oczywiście z przyczyn wiadomych - musiała drastycznie ratować swoją sytuację.
Jeśli chodzi o Finlandię to jest to kraj, który swoją gospodarkę opiera na eksporcie, dla którego podatek VAT nie ma wielkiego znaczenia. Poza tym podejrzewam, że przy stosunku cen do wysokości płac ta podwyżka jest praktycznie nieodczuwalna.

Czesi jakoś dziwnie nie podnoszą podatku do wartości wyższej niż ta sprzed obniżki (22%).
W Estoni podejrzewam, że dużą rolę odegrało wprowadzenie euro.
Decyzja Hiszpanii do dzisiaj odbija się jej czkawką ;].

Reszta danych jest prezentowana w ciągu dziesięciolecia więc ciężko się odnieść, bo w międzyczasie zachodziło wiele innych wydarzeń mogących mieć wpływ.

Druga sprawa, że wszystkie wymienione przez Ciebie państwa (oprócz Czech i Litwy - i oczywiście UK) są w strefie euro, która jak wiadomo ma strukturę naczyń połączonych.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

jezat

  • Gość
[Polska]Wszystko drożeje!
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 18, 2011, 16:51:16 »
Cytat: "jezat"
Wielka Brytania po obniżce podatku VAT w latach 2008 -2009 na 15% podniosła go od 2010 roku ponownie na 17,5 prawdopodobnie po to,żeby zwiększyć dochody budżetu.Żeby było radośniej to podniosła jeszcze maksymalna stawkę PIT z 40 na 50%
Niemcy ,które miały VAT w wysokosci 16% mają aktualnie 19
Czesi przez krótki czas czyli 2009 rok mieli 19%(wcześniej 22)podnieśli na 20
Estonia z 18% podniosła na 20
Grecja z 19% w 2009 podniosła na 23
Hiszpania z 16% podniosła od 2010 na 18
Łotwa z 18 w 2000 na 21 od 2009
Litwa z 18% w 2000 na 19 w 2009 i na 21 od 2010
Portugalia z 17% w 2000 na 20 od 2009
Finlandia z 22% jeszcze w 2009 na 23 w 2010


Cytat: "Kuba"
Wszystko fajnie, tylko spójrz na stawki podatków: tylko w Finlandii, Grecji i Polsce stawka VAT-u ma tak horrendalnie wysoką wartość. Grecja to oczywiście z przyczyn wiadomych - musiała drastycznie ratować swoją sytuację.
Jeśli chodzi o Finlandię to jest to kraj, który swoją gospodarkę opiera na eksporcie, dla którego podatek VAT nie ma wielkiego znaczenia. Poza tym podejrzewam, że przy stosunku cen do wysokości płac ta podwyżka jest praktycznie nieodczuwalna.

Czesi jakoś dziwnie nie podnoszą podatku do wartości wyższej niż ta sprzed obniżki (22%).
W Estoni podejrzewam, że dużą rolę odegrało wprowadzenie euro.
Decyzja Hiszpanii do dzisiaj odbija się jej czkawką ;].

Reszta danych jest prezentowana w ciągu dziesięciolecia więc ciężko się odnieść, bo w międzyczasie zachodziło wiele innych wydarzeń mogących mieć wpływ.

Druga sprawa, że wszystkie wymienione przez Ciebie państwa (oprócz Czech i Litwy - i oczywiście UK) są w strefie euro, która jak wiadomo ma strukturę naczyń połączonych.

Cieszę się ,że twoje argumenty nie znajdują potwierdzenia w teori o pozytywnym wpływie obniżania VATu.Nie dorabiaj do tego ideologii,bo ona się kupy nie trzyma.Powodem podwyżek VAT w wymienionych krajach są ekonomiczne skutki kryzysu w światowych finansach a nie dziwne pytania w rodzaju;"ciekawe dlaczego Czesi nie podnoszą podatku wyżej niż ta sprzed obniżki".