Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Jasienica] Cmentarz  (Przeczytany 7663 razy)

Mazdaaa

  • Gość
[Jasienica] Cmentarz
« dnia: Grudnia 17, 2010, 14:56:12 »
Witam, chciałbym się dowiedzieć coś więcej o Jasienickim cmentarzu. Może macie informacje na temat innych cmentarzy. Ja osobiście słyszałem tylko o tym który był przy ul. Jana Kazimierza oraz o tym przy lesie, zaraz koło drogi łączącej ul. Podgórną z ul. Sikorskiego w Wieńkowie. Może macie jakieś informacje na temat obecnego cmentarza jak i innych których już nie ma ?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Re: Cmentarz
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 17, 2010, 18:20:01 »
Cytat: "Mazdaaa"
Witam, chciałbym się dowiedzieć coś więcej o Jasienickim cmentarzu. Może macie informacje na temat innych cmentarzy.

Tu opracowania J.A. Kłysa  na temat cmentarzy w Jasienicy i innych miejscowościach. http://magpol.com.pl/zeszyty_sterowanie/zeszyty.html
<*)))))>{

kresowiak

  • Gość
[Jasienica] Cmentarz
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 17, 2010, 19:22:18 »
W dużym skrócie. Jeśli liczyć Duchowo (niegdyś podjasienicką wieś) jako Jasienicę, to w tej osadzie (dziś dzielnicy Polic) były 3 cmentarze: w Duchowie, przy ul. Kazimierza i na (przed)powojennym cmentarzu. Gdyby dobrze pogrzebac koparką, to jeszcze dziś za ogrodzeniem cmentarnym przy torach znalazłoby się  kilka stell.

Beobachter

  • Gość
[Jasienica] Cmentarz
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 17, 2010, 21:29:22 »
Spróbujmy uporządkować doniesienia. Ja nie jestem Alfą i Omegą, zatem mogę się mylić. Znam cztery cmentarze w Jasienicy (dawniej Jasenitz). Historyczny, po wschodniej stronie klasztoru, potem ogród. Kolejne - ul. Wittenberga, dziś Jana Kazimierza, cudowny ogród różany, zlikwidowany w okresie naczelnikostwa Remigiusza Kubickiego. To był czas wyjątkowych szkodników, jeśli chodzi o kulturę.
Tablice nagrobne z tego cmentarza tworzą dziś umocnienie jasienickiego kanału. Ponoć - inicjatywa Kółka Rolniczego. Nie będę komentować. Ani inicjatywy, ani kultury.
Cmentarz współczesny (Piastów) - dawny ewangelicki. Niemieckie groby - zlikwidowano. Pozostał jeden. Położnej i jej rodziców, Niemki, która po wojnie pozostała w Polsce i była akuszerka wielu "starych policzan".
Cmentarz w Duchow (to nie jest podjasienicka, ale podpolicka miejscowość) - tak, jak napisał "kresowiak".
Nowość (dla mnie, nie wiedziałem) - cmentarz w Wieńkowie. Jednak chyba jest, przynajmniej na mapie. Ulica Sikorskiego jest w Tatyni. Skrzyżowania z Podgórną - chwilowo nie rozpoznaję. Przybliżcie temat.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Cmentarz
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 18, 2010, 10:37:30 »
Cytat: "Beobachter"
Cmentarz współczesny (Piastów) - dawny ewangelicki. Niemieckie groby - zlikwidowano. Pozostał jeden. Położnej i jej rodziców, Niemki, która po wojnie pozostała w Polsce i była akuszerka wielu "starych policzan".
Witam, czy wiadomo do którego roku pracowała? Czy pracowała w izbie porodowej - mieszczącej się w obecnej przychodni w Jasienicy, czy tylko przyjmowała porody w domach?

Pozdrawiam

Rodzi się nowy temat "Okoliczni autochtoni"
<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Jasienica] Cmentarz
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 18, 2010, 11:19:46 »
Nie odpowiem w tym momencie ze stuprocentową pewnością. W niemieckim grobowcu są pochowani:

Karolus Fredrich
1871-1930

Adelhaid Fredrich
1881-1954

Marianne Zitzke (położna)
1898-1972

Przypuszczam, że pracowała w jasienickiej izbie porodowej, a nawet, że istnienie tej izby (chyba jedynej w okolicy) jest związane ze wspomnianą postacią. O zasługach tej osoby wspominał mi m.in. pewien znany przedsiębiorca. Jak opowiadał - urodził się w zamartwicy, uratowała go właśnie owa Niemka, przywracając oddech i życie jakimiś sobie znanymi, starymi metodami. Postaram się sprawdzić szczegóły.