Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2458) : eval()'d code on line 205
 • Strona główna
 • Szukaj
  •  
 • Zaloguj się
  • Nazwa użytkownika: Hasło:
   Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?  (Przeczytany 4893 razy)

Offline MrW

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 443
  • Zobacz profil
[Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?
« dnia: Listopad 02, 2010, 14:26:27 »
Marina w Trzebieży nie powstanie, póki co...
Trzebież: Sen o marinie prysł. Polski Związek Żeglarski wycofał się z planów jej rozbudowy. Także z walki o fundusze na inwestycje. Gmina chce coś zrobić, ale nie jest właścicielem nieruchomości.

Po modernizacji miało tu cumować około 100 jachtów.

Władysław Diakun burmistrz Polic zabiega o nabycie prawa wieczystego użytkowania Ośrodka Żeglarskiego we Trzebieży. Paradoksalnie, przed siedmiu laty gmina przekazała ośrodkowi te prawa.

– Wtedy było to najlepsze rozwiązanie – tłumaczył Diakun. – Były wspólne plany i razem mieliśmy pozyskać fundusze zewnętrzne na inwestycje. Ale Polski Związek Żeglarski nie wywiązuje się ze swoich przyrzeczeń. Rozmawiałem przed kilkoma dniami z Wiesławem Kaczmarkiem z zarządu PZŻ. Nie są zainteresowani inwestycjami.

Zastępca burmistrza Jakub Pisański przypomniał, że PZŻ zobowiązał się do współfinansowania przebudowy mariny, basenów portowych, modernizacji przystani i zaplecza socjalnego. Był już gotowy projekt, którego realizacja opiewał na 6 mln zł.

– Związek miał mieć pieniądze ze sprzedaży swoich nieruchomości w Gdyni – dodał Pisański. – Nie udało im się sprzedać, PZŻ odstąpił więc od ubiegania się o fundusze na przebudowę mariny w Trzebieży.

Czy Ośrodek Żeglarski w Trzebieży może sprzedany komuś innemu? – pytał radny Jerzy Kardziejonek.

– Nie możemy tego wykluczyć, gdyż prawo wieczystego użytkowanie nie jest niczym warunkowane – przyznał zastępca burmistrza. Władze gminy liczą jednak, że PZŻ tego nie zrobi, a ich wniosek rozpatrzy pozytywnie.

Trzebieska marina miała stać się prawdziwą perłą Zalewu Szczecińskiego i ważnym elementem zachodniopomorskiego szlaku żeglarskiego. Stworzenie infrastruktury tego szlaku marszałek wpisał do najważniejszych inwestycji regionu. Są na to pieniądze w unijnej kasie. Wszystko zależało jedynie od determinacji i skutecznych działań zainteresowanych.

Marina wpisana jest w koncepcję kompleksowego zagospodarowania osady. Gospodarze chcieli wykorzystać położenie miejscowości, Zalew Szczeciński, malowniczą Puszczę Wkrzańską. Pierwszy etap planu zrealizowano. Powstał kompleks rekreacyjno-plażowy w Trzebieży. Poszerzano plażę. Stopniowo modernizowany jest ośrodek gminnego OSiR-u. A wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Żeglarskim, który zawiaduje portem jachtowym w imieniu Polskiego Związku Żeglarskiego, gmina przygotowała wspomnianą koncepcję "Budowy infrastruktury dla ekologicznego rozwoju turystyki, rekreacji i sportów wodnych w Trzebieży”.

Wspólnie zostały przygotowane i sfinansowane wstępne projekty, studium wykonalności, raport oddziaływania na środowisko planowanych inwestycji. Koncepcja kompleksowego zagospodarowania Trzebieży objęła obszar 110 ha. A koszty inwestycji szacuje się w dziesiątkach milionów euro.

Niestety, mimo podpisanej umowy Polic i Polskiego Związku Żeglarskiego, cały misterny plan legł w gruzach. Sytuacja jest patowa. Związek bowiem nie jest zainteresowany modernizacją mariny. Gmina chce coś robić, ale nie jest właścicielem nieruchomości. A szkoda. Ponieważ marszałek ujął wspomniany szlak w planie inwestycyjnym w ramach RPO. Były więc do zdobycia spore fundusze.


Piotr Jasina, piotr.jasina@mediaregionalne.pl

żródło: www.gs24.pl

Offline Ważniak

 • Moderator
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1673
 • Płeć: Mężczyzna
 • Subiektywnie obiektywny
  • Zobacz profil
[Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2010, 19:15:26 »
Cytat: "splinter"
Przypomina mi się sprawa Szczecińskiego magistratu kiedy to sprzedał Wieżę Bismarcka nie zabezpieczając swoich interesów na 99 lat!
Nowi kupcy /z POLIC/ owej wieży wyłożyli laskę na wszystko i "mamy" zagospodarowany teren.
Tyle, że miasto miało zagwarantować dojazd do owej wieży, a nie ma go do dzisiaj.
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Zdanowicz.J

 • Gość
Marina w Trzebieży
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2010, 21:32:34 »
We Wrześniu, miałem okazję przeprowadzić rozmowę z prezesem PZŻ w Trzebieży. Tematów było kilka. Najważniejszy to inwestorzy. Ku mojemu zaskoczeniu, pan Prezes nie miał żadnej wizji rozwoju oraz informacji o potencjalnych inwestorach. Najczęściej odpowiadał - nie wiem.
Zasłaniał się ciągle Zarządem Głównym i brakiem jakichkolwiek decyzji z ich strony.
Na moje odczucie, Pan ten jest znudzony tą pracą oraz nie bardzo lubi jak mu ktoś przeszkadza w urzędowaniu.

pawels

 • Gość
[Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2010, 00:32:50 »
Witam
Na stronie PZŻ-tu jest informacja o dzierżawie ośrodka. Poczytajcie http://pya.org.pl/pzz/page.php?action=aktualnosci&id=3270
Niby mają dosyć obecnej sytuacji, ale żeby bardzo im zależało na zmianach... nie widać tego.
Pozdrawiam

Offline mariusz88887

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 206
  • Zobacz profil
[Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2010, 09:10:06 »
A mnie się wydaje że PZŻ poczeka do 2012 roku i sprzeda ten ośrodek na wolnym rynku ,a z tego co usłszalem na sesji rady gminy to ma takie prawo .
Mariusz

pawels

 • Gość
[Trzebież] Marina w Trzebieży. I co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2010, 20:57:21 »
Jasne ma takie prawo bo jest właścicielem nieruchomości. Natomiast na dzień dzisiejszy mówią, że nie ma takiej możliwości. Dziś nie ma a jutro? Kto to wie? Czas pokaże.