• Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????  (Przeczytany 5790 razy)

tapir12

  • Gość
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« dnia: Październik 18, 2010, 15:08:24 »
Może ktoś mi odpowie czy spółdzielnia mieszkaniowa może nie zezwalać na zamianę mieszkań ?
Ja mam własnościowe a chcę się zamienić na lokatorskie , jesteśmy w tej samej spółdzielni.
Jak widzę w internecie ludzie się ciągle zamieniają, mimo że mają różne prawa własności.
Dlaczego spółdzielnia chemik blokuje zamiany swoim członkom ???

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 420
    • Zobacz profil
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2010, 16:04:39 »
Nie wiem czy istnieje na to jakaś podstawa prawna i jak ta spółdzielnia ma to w swoim regulaminie potraktowane.
Trzeba poprosić aby odpowiedzieli na piśmie dlaczego tak postępują i wtedy działać.
Tak naprawdę to frajerska spółdzielnia.
Trudno tam cokolwiek załatwić.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2010, 16:21:07 »
Cytat: "NIKA"
Nie wiem czy istnieje na to jakaś podstawa prawna

Podstawą prawną jest Prawo Spółdzielcze,a także regulamin Spółdzielni. Tam zapewne są zawarte przepisy wskazujące na jakich zasadach i warunkach taka forma transakcji może mieć miejsce.Proponuję zwrócić się pismem z zapytaniem.Do 30 dni Spółdzielnia ma prawny obowiązek udzielić Ci informacji.Jeżeli będzie to w formie Decyzji-masz prawo ją zaskarżyć w WSA ( Wojewódzki Sąd Administracyjny)
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline angie

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2010, 08:24:02 »
Żeby "zamienić się" z własnościowego mieszkania na lokatorskie trzeba zacząć od tego, że nie robi się klasycznej umowy zamiany a umowę: sprzedaży w celu uzyskania w zamian spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Tzn. Własnościowe sprzedajesz bo masz prawo rozporządzać ograniczonym prawem rzeczowym (mieszk. spółdz. własn.), a w zamian osoba z lokatorskiego przenosi na ciebie swój wkład mieszkaniowy (nie budowlany) i tu właśnie potrzebna jest zgoda Spółdzielni przed zawarciem umowy u notariusza na to, że w momencie jak osoba z lokatorskiego nabędzie twoje własnościowe mieszkanie to mieszkanie najprościej mówiąc nie trafi do kolejki oczekujących członków Spółdzielni ale do ciebie. A czy nie prościej to lokatorskie przekształcić na odrębną własność i zamienić wtedy lokal z księgą wieczystą na spółdzielcze własnościowe?. Chyba, że trzeba dużo uzupełnić do pełnego wkładu budowlanego i w tym jest problem. Mam nadzieję, że to co napisałam jest choć trochę zrozumiałe:)

Offline Maniek72

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2010, 11:56:05 »
Osoba która posiada spółdzielcze lokatorskie prawo powinna wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności na podstawie Art.12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Warunkiem jest w przypadku SM Chemik jedynie nie zaleganie z bieżącymi płatnościami wobec spółdzielni. Osoba która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu składa wniosek o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności na podstawie art.17 z indeksem 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Później już nie powinno być problemu z zamianą bo nie trzeba się pytać spółdzielni o zgodę.
Marian Lewandowski
Przewodniczący Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Oddział Terenowy w Policach
tel. 605 578 616

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2010, 12:15:44 »
Maniuś, znów ludziom ciemnotę wciskasz? Posiadacz spółdzielczego własnościowego nie musi o nic występować.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline Maniek72

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 19, 2010, 13:41:12 »
Cytat: "Wykidajło"
Posiadacz spółdzielczego własnościowego nie musi o nic występować.

Nie musi ale może.
Marian Lewandowski
Przewodniczący Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Oddział Terenowy w Policach
tel. 605 578 616

tapir12

  • Gość
[Police] Spółdzelnia Chemik a zamiana mieszkań ????
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2010, 19:58:55 »
Czyli nic nowego od was się nie dowiedziałam, Najprościej jest zamienić mieszkania własnościowe. Tylko dlaczego spółdzielnia nie ułatwia zamiany swoim członkom, wszystko się dzieje w jednej spółdzielni.