Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne  (Przeczytany 17361 razy)

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« dnia: Września 27, 2010, 12:42:02 »
Zmiany w przestrzeni geograficznej zachodzą z różnych powodów, ale za wszystkim stoi na ogół działalność człowieka (wyjątki, to np. wyschnięcie jeziora - Ahlbecksee - Seegrund).
Badając mapy i inne źródła historyczne napotykamy na opisy miejsc, które z różnych przyczyn zniknęły. Na naszym terenie mamy jeszcze tę trudność, że mogły one w minionym czasie nosić różne nazwy np. Mszczuje (Moorbrück,Moorbrügge, Mordbrück, Moorbruch).
Czy ktoś może pomóc mi w ustaleniu położenia na mapie (źródło:  Gemeindelexikon Pommern 1932) leśniczówki Düesberg należącej  od 1928r.  do nadleśnictwa Myślibórz. Mimo przejrzenia dość bogatego zbioru map sprzed 1945r. nie znalazłem takiego bytu. Już myślałem, że to błąd zapisu, ale w wykazie mieszkańców znalazłem zapis:  Müller Berh. - Revierförster -  Düesberg.
Kolejny problem mam z ustaleniem miejsca określanego jako Brizig ( Brizyck) - położonego na wschód od Polic, na granicy z majątkiem klasztoru w Jasienicy. Czy da się to ustalić na jakiejś mapie?
Sądzę, że w tym temacie można  szerzej opisać temat  nazw geograficznych i podać swoje ustalenia w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do miejsc, które na obecnych mapach nie mają żadnych określeń.  Może powstać coś na wzór słownika nazw geograficznych.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Re: Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #1 dnia: Września 27, 2010, 17:53:37 »
Cytat: "ZenO"
Czy ktoś może pomóc mi w ustaleniu położenia na mapie (źródło:  Gemeindelexikon Pommern 1932) leśniczówki Düesberg należącej  od 1928r.  do nadleśnictwa Myślibórz. Mimo przejrzenia dość bogatego zbioru map sprzed 1945r. nie znalazłem takiego bytu. Już myślałem, że to błąd zapisu, ale w wykazie mieszkańców znalazłem zapis:  Müller Berh. - Revierförster -  Düesberg z Myśliborza
[...]
Sądzę, że w tym temacie można  szerzej opisać temat  nazw geograficznych i podać swoje ustalenia w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do miejsc, które na obecnych mapach nie mają żadnych określeń.  Może powstać coś na wzór słownika nazw geograficznych.

A może chodzi o leśniczego R. Düesberg

Temat ciekawy, np. w Trzebieży nazwy Herzberg-górka przy byłej siedzibie nadleśnictwa i Schanzberg-obecny OSiR (przy plaży) nie znajdziemy na dzisiejszych mapach. Choć nazwę Schanzberg, przetłumaczoną na "Góra Szańcowa" znalazłem na mapce z 1947 roku.

Pozdrawiam
<*)))))>{

yak

  • Gość
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #2 dnia: Września 27, 2010, 19:50:37 »
Powiem tak. Nie wiem ZenO na jakich opierasz się źródłach. Moje mapy (Mestischblatt, możliwie najnowsze) tych miejscowości nie wskazują. Nie ma ich. Próbuję wyciągnąć wniosek, że w chwili powstawania arkusza - danych miejscowości już nie było. Być może były na Mestischblattach z końca XIX wieku, tych jednak nie posiadam. Wiele rzeczy szybko się zmieniało. Np. kiedyś sądziłem, że Johannes Brüssow, Besitzer des Gutes Hohenleese (nagrobek) był właścicielem dóbr przez lat kilkadziesiąt. Potem się okazało, że miał je zaledwie lat 5, aczkolwiek ogromnie wiele w tym czasie dokonał. O ile możesz doprecyzuj ZenO zarówno czas, kiedy źródło wymienia jakąś nazwę, jak i możliwie dokładne położenie np. majątku. Będę szukał gdzie się da.

A dla "ak" - pani Kliche, w książce "Treibsand" zapisała nazwę Góry Szańcowej: "Schanzenberg". Kiedy zmieniłem na Schanzberg - nie protestowała. A o Herzberg'u jest multum doniesień. Włącznie z (dla mnie) fantastycznym - "ogrodem miłości" pewnego protestanckiego biskupa. Co my wiemy o przeszłości...

[ Dodano: 2010-09-27, 19:53 ]
PS Zdajecie sobie Panowie sprawę, że takie dywagacje to właśnie to, o czym najchętniej chcielibyśmy na tym forum rozmawiać. No z dodatkiem "Fotografii artystycznej". Chapeau bas Maestro "ak".

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #3 dnia: Września 27, 2010, 23:48:57 »
Podałem dokładnie źródło informacji o  leśniczówce Düesberg.
Załączam  wpis  ewidencyjny:



W tym zapisie jest kolejna nieistniejąca już miejscowość: Charlottenberg, ale tę akurat znam - to Dobiesław. Postaram się załączyć mapkę z ówczesnymi granicami nadleśnictw.

[ Dodano: 2010-09-27, 23:56 ]
Schematyczne granice Lasów Myśliborskich:

Granice są oczywiście inne niż współcześnie.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Re: Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #4 dnia: Września 28, 2010, 00:45:32 »
Cytat: "ZenO"
Na naszym terenie mamy jeszcze tę trudność, że mogły one w minionym czasie nosić różne nazwy np. Mszczuje (Moorbrück,Moorbrügge, Mordbrück, Moorbruch).


Lekki offtop, ale dodam do tej kolekcji jeszcze jedną historyczną interpretację: Mohrbrügge.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #5 dnia: Września 28, 2010, 08:53:00 »
Cytuj (zaznaczone)
ak: A może chodzi o leśniczego R. Düesberg

Bardzo możliwe, że  R. Düesberg miał coś wspólnego z powstaniem leśniczówki o takiej nazwie. O leśniczówce mówi się w 1932 r. i wymienia się jej mieszkańca w spisie z 1937 r., a źródło  ak jest z 1909r.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 03, 2011, 18:42:38 »
W końcu znalazłem.
  Po raz kolejny przeglądałem mapy i na mapie  "Entfernungs- und Reise-karte des kreises Ückermünde" z 1927 r. znalazłem F.  Düesberg (leśnictwo  Düesberg).  Wszystko wskazuje na to, że nazwę te nadano leśnictwu Kukulice (Kucklitz)  położonym przy Myśliborzu Wielkim.



Ma to zapewne związek z Rudolfem  Düesbergiem  - autorem  "Der Wald als Erzieher". Książka ta  została napisana  w 1909 r. w Myśliborzu Wielkim.  R. Düesberg zmarł w 1926 r. Sądzę, że można uznać, ze w uznaniu zasług R.  Düesberga zmieniono nazwę Kucklitz na Düesberg. I nazwa ta mogła obowiązywać co najmniej  do  1937 r. kiedy to sporządzono znany mi spis ludności.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 04, 2011, 00:00:34 »
Cytat: "ZenO"
W końcu znalazłem.

Po raz kolejny przeglądałem...

I dociekliwość została nagrodzona!
Masz rację, można mapy, zdjęcia oglądać wiele razy i za którymś tam razem odkrywa się coś nowego.

Pozdrawiam
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 08, 2011, 23:49:56 »
Cytat: "yak"
A o Herzberg'u jest multum doniesień. Włącznie z (dla mnie) fantastycznym - "ogrodem miłości" pewnego protestanckiego biskupa.
Gdzie to można znaleźć? Ja na nic takiegonie trafiłem.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 10, 2011, 00:09:20 »
Cytat: "yak"
A o Herzberg'u jest multum doniesień. Włącznie z (dla mnie) fantastycznym - "ogrodem miłości" pewnego protestanckiego biskupa.

Wg mojej wiedzy w źródle tej informacji - co do miejsca, jest błąd!
Dlatego doniesienie o "grodzie miłości" może dotyczyć całkiem innej miejscowości (osady)
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 06, 2012, 19:10:05 »
Jakiej przedwojennej osady odpowiada Czapliniec?
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 06, 2012, 20:49:06 »




Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 07, 2012, 00:47:34 »
Dominik, popatrz na te dwie mapy i dopasuj nazwy. Akurat pierwszą trafiłeś odpowiednią.
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 07, 2012, 00:59:00 »
Kalkbrennerei :)

Pozdrawiam

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Powiat Policki] Znikające nazwy geograficzne
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 07, 2012, 17:17:51 »
A nie czasami Enge Oderkrug? Kalkbrennerei to przecież wapiennik.