Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort  (Przeczytany 7347 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« dnia: Lipca 28, 2010, 13:28:18 »
Witam,

Zainteresowała mnie ostatnio pieczątka na pocztówce nadanej w Trzebieży (wysłana 19 września 1942 roku) - na skanie słabo widać dlatego pozwole sobie przepisać jej treść.

L.F.A.S.III Ausbildungsgruppe Sp. (Luftgau Flak Artillerie Schule III Ausbildungsgruppe) - chodzi o szkołę artylerii przeciwlotniczej III okręgu lotniczego - grupa szkoleniowa.



Główna komendantura szkoły mieściła się w dzielnicy Berlina - Heiligensee.Jej zadaniem było szkolenie żołnierzy w obsłudze urządzeń radiolokacyjnych m.in radarów.Szkoła podzielona była na kilka grup m.in. Versuchgruppe (grupa doświadczalna), Ausbildungsgruppe (grupa szkoleniowa), Lehrgangsgruppe itp.
Kierował nią Obstlt. Wilhelm Herzberg.



Jednak nie moge znależć żadnych informacji na temat grupy stacjonującej w Trzebieży.Może Pan Andrzej - miłośnik Trzebieży, posiada wiedzę na ten temat?Panie Antoni?


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 30, 2010, 05:25:22 »
Witam!
Przeszukałem różne zasoby - własne i cudze - na razie to dla mnie za trudne. Być może coś wie na ten temat A. Kowalik, rodowity trzebieżanin. Co więcej ma on kontakt z Erika Jensen, mieszkanką Ziegenort (dziś w Stanach), rocznik 1931, która do końca wojny, a chyba nawet do 1946 pozostała w tej miejscowości. Jeśli nawet "nie wyznaje się" na sprawach wojskowych to miejsce stacjonowania młodych artylerzystów powinna pamiętać. Tak więc trzeba prosić pana Andrzeja o pomoc.
Pozdrowienia - J. A.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 30, 2010, 14:57:50 »
Rozmawiałem z Panem Kowalikiem na ten temat i według niego szkoła miała swoją siedzibę w obecnym ośrodku OSIR`u przy plaży - ówczesny Schansberg.

Wspomniał, że kiedyś pokazano mu zdjęcie chłopca, którego żołnierze z Schansberg'u ubrali w niemiecki mundur - być może właśnie szkolący się w FAS III.

To już jakiś trop.


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 30, 2010, 15:04:17 »
Zdawało mi się, że A. Kowalik wspominał również powojenną nazwę plaży pod Schanzbergiem: "wojskowa plaża". Chyba z racji stacjonowania tam WOP. A przejmowanie obiektów przystosowanych do pełnienia roli koszar przez kolejne formacje militarne w zasadzie było regułą. Pozdrowienia J. A.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 04, 2010, 12:26:34 »
Sądzę, że odpowiedzi należy szukać w pobliskiej zagranicy, w Altwarp.
Z życiorysu Kurta  Hauschulza:
"Am 9. Oktober 1939 wurde er in die Führer-Reserve versetzt und einen Tag später Kommandeur des Flak-Umschul-Lehrgangs Altwarp. Nach nur einer Woche wurde das Kommando wieder aufgehoben und Hauschulz wieder in die Führerreserve versetzt. Am 1. Dezember 1939 wurde er Stabsoffizier der Flak-Ersatztruppen im OKH und am 27. Mai 1940 Kommandeur der Truppen-Luftschutzschule Döberitz und gleichzeitig Kommandant des Truppenübungsplatzes Altwarp."
Dla zainteresowanych  tą tematyką  polecam wpisywanie na ebay-u hasła Altwarp. Np. dzisiaj (4.08.2010) można ustrzelić dwa dowody.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Re: L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 05, 2010, 23:21:08 »
Cytat: "Domino"

Jednak nie moge znależć żadnych informacji na temat grupy stacjonującej w Trzebieży

Też mam karte pocztową z takim stemplem. Wg mnie siedzibą był Schanzberg-obecny ośrodek OSIR. Była już rozmowa na temat tego miejsca w temacie "Twierdza Police" http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=5204 Dodam, że na tym terenie istniała dość spora strzelnica - obok basenu.
<*)))))>{

Offline Ziegenort

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
    • http://www.ziegenort-pommern.de
Re: L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 18, 2013, 12:12:04 »
Halo

prawdopodobnie jest to szkoła ?

L.F.A.S. III.. Ausbildungsgruppe.. Sp.. Ziegenort...









Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] L.F.A.S III in Ziegenort
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 18, 2013, 12:45:07 »
Hello Detlef!

To świetne dokumenty!

Pozdrawiam
<*)))))>{