Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Rzeczka w centrum Polic?  (Przeczytany 28113 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 17, 2018, 12:37:39 »
Kiedy i dlaczego  "zakopano" Siedliczankę pod ziemię?
Czy znane nam koryto strumienia w okolicach pomnika JPII i dalej działek, to pozostałość strumienia, a faktycznie strumień biegł obok, już w rurze pd ziemią?
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 19, 2018, 18:07:03 »
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 19, 2018, 21:02:28 »
Wgaw zapewne pamięta. Ja jestem za młody.
Na chłopski rozum- pod koniec lat 70 powstało osiedle w okolicach skrzyżowania Piaskowej i Leningradzkiej plus sama ulica. Ponadto wybudowano Zespół Szkół. To zapewnie wtedy zapadła decyzja o schowaniu „Sekwany” pod ziemię na praktycznie całym jej przebiegu.
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 27, 2018, 17:53:59 »
lukasz_s, zapytam, może coś pamięta, ale wydaje mi się, że już Niemcy już ją regulowali.

U Jakuba Matury znalazłem taki opis, ale on też nie daje mi pewności.
Po II wojnie światowej Siedliczanka ujęta w betonowe koryto przepływa przez piaskownik, wpływa do rurociągu, płynie pod ziemią szlakiem podobnym do pierwotnego i wypływa z kanału dopiero tuż przed Łarpią.
<*)))))>{

Offline polmebel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 04, 2018, 13:15:54 »
Pozwolę się wtrącić do dyskusji.Trzydzieści pare lat temu jako dzieciak bawiłem się bardzo często na polanie przy Rzeczce bo tak ją wtedy nazywaliśmy mogła mieć inne koryto niż teraz. Stare koryto było widoczne jeszcze długo po uregulowaniu Rzeczki, a na końcu starego biegu był częściowo zasypany ceglany wpust pod ziemię. Znajdował się on trochę w prawo od ogrodzenia piaskownika w stronę do szkoły. Niedaleko była usypana górka.ziemi. Podobny wpust znajdował się na obecnym skwerze JPII. Pod koniec lat 80tych wszysko zostało dokładnie zasypane. Moim skromnym zdaniem ceglane wpusty mogły by świadczyć o regulacji Rzeczki przez Niemców.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 06, 2018, 20:35:26 »
Czy to znaczy, że od piaskownika Rzeczka wpadała w ceglany wpust i dalej biegła już pod ziemią? Do którego miejsca?
Podobny wpust znajdował się na obecnym skwerze JPII.
To ciekawe, czy możesz określić dokładniej gdzie - może bliżej w stronę działek?


Czy ten wpust tak wyglądał?


<*)))))>{

Offline polmebel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 06, 2018, 22:56:37 »
Wpust na skwerze bym umiejscowił mniej więcej na wysokości wejścia do Klubu Nauczyciela a między domem zakonnic gdzie miałem religię. Zamiast iść koło klubu skracaliśmy sobie drogę i szliśmy przez obecny skwer. To co pokazuje zdjęcie to barzdzej wygląda na mostek, ale jak pamiętam sklepienie wpustów miało kształt lekko łukowaty, i niestety były częściowo zasypane. Muszę nadmienić że za moich czasów Rzeczka na polanie za ósemką była już w takim stanie jaki mamy dzisiaj więc to co napisałem w poście wcześniej to są tylko moje skromne przypuszczenia.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 08, 2018, 20:33:02 »
Rzeczka tworzyła dwa bagienka: jedno tam gdzie teraz Orlen,
To już inny strumień, Grzybnica ;) Siedliczanka była po drugiej stronie ulicy.



Teraz to wygląda tak, ale jak się zazieleni, to będzie jeszcze ładniej.





<*)))))>{

Offline bydy

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • http://www.KamieniarzPolice.pl
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 09, 2018, 21:12:00 »
No tak, pięknie wygląda, lepiej niż bagno... Tylko nikt nie pomyślał o szczurach, które tam mieszkały, a teraz nas "nawiedziły", wysypuję kilogram trutki, po 15tu minutach nie ma śladu, a gryzoni ogrom, nie widać końca plagi!!
Cannot join to channel #real-life (You are banned!!!)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 12, 2018, 19:53:36 »
Czy ten fragment Siedliczanki (płynący) jest widoczny na działkach?



<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 13, 2018, 14:53:47 »
Wydaje mi się, że to nie jest Siedliczanka. Jej bieg wynikający z innych map sytuował się bliżej ul. Piłsudskiego. Widać to też na wyżej przedstawionym fragmencie planu. W pewnym momencie obok siebie biegną dwa cieki. To co widać na powyższym rzucie interpretuję, jako pozostałość jakiegoś melioracyjnego polnego cieku, który miał koniec w bagnie przed nasypem. Na starszych mapach można zauważyć, że w okolicach dzisiejszych ul. Wyszyńskiego i Piłsudskiego na polach istniały rowy od/nawadniające. To raczej pozostałość tychże.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2018, 14:58:57 wysłana przez jakub_m »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 19, 2018, 14:37:50 »
Zgadza się,  było kilka cieków, rowów w okolicy Siedliczanki. Sądzę, że są to pozostałości melioracyjne po likwidacji stawu młyńskiego.  Pierwotnie, końcowy (powiedzmy od ronda) odcinek  Siedliczanki do jej ujścia to teren bagienny, który z końcówką Grzybnicy oddzielał Police od Mścięcina i teraz trudno ustalić jej bieg. Pozostałością tego "pierwotnego" bagiennego terenu (dolnego stawu młyńskiego) jest ostatnio zagospodarowany teren u zbiegu ulic Piłsudskiego i Asfaltowej
Wydaje mi się, że ten bieg jest najbardziej zbliżony do pierwotnego biegu Siedliczanki. Jak dokładnie biegnie przez działki, na to może odpowiedzieć ktoś ze ZWIK.





<*)))))>{

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #27 dnia: Września 29, 2018, 12:05:29 »
Der Lehrer Sławek hat dieses Thema untersucht. Es handelt sich hier wohl um die Mühlenbäche.

« Ostatnia zmiana: Września 29, 2018, 12:08:43 wysłana przez sven »
Please answer in English or German

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #28 dnia: Października 10, 2018, 02:57:02 »
A moźe by tak renaturyzacje Siedlicznki zrobić , od miejsca jej powstania: czyli tam gdzie Tatyńska Struga łączy się z Piwniczną Strugą do uregulowanego betonowego koryta Siedlicznki przed piaskownikiem koło końcowej pętli autobusów 107 i F.
Renaturyzacja rzeki to przywrócenie jej pierwotnego stanu, a w betonowym korycie przy piaskowniku postawiło by się w poprzek kilka tam i spiętrzyło wode.
Moźna by wtedy przesunąć plaźe miejską do duźo głębszego koryta Siedliczanki i plaża zapełniła by się latem relaksującymi się mieszczanami.
Plaźa miejska nie moźe być bez wody.
Mógłby zająć się tym np Pan szef rady osiedla nr 6 w Policach - gdyby został radnym Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Osiedla nr 6 im. Księcia Bogusława X wdroźył do tej pory kilka bardzo ciekawych pomysłów, z których skorzystało wielu policzan (np pilna sprawa "Mediki" na osiedlu).
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2018, 03:05:00 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #29 dnia: Października 19, 2018, 08:55:30 »
Wydaje mi się, że to betonowego koryta strumyk ma przebieg i stan naturalny. Co można by tam zmienić? A na spiętrzenie to chyba zbyt niski stan wody przez dużą część roku i zbyt suche lata.