Police i okolice > Historia

[Police] Rzeczka w centrum Polic?

(1/7) > >>

adam_77:
Pamieta ktoś rzeczkę, która płynęła w miejscu gdzie teraz jest pomnik papieża? Którędy płynęła i skąd? Co się teraz z nią dzieje?

Denver:

--- Cytat: "adam_77" ---Pamieta ktoś rzeczkę, która płynęła w miejscu gdzie teraz jest pomnik papieża? Którędy płynęła i skąd? Co się teraz z nią dzieje?
--- Koniec cytatu ---


Jest potok, który pływa sobie po naszym lesie, w okolicy ósmeki jest wpuszczany w kanał i mniej więcej śladem dawnego przebiegu płynie sobie po Policach - dokąd... nie pamiętam, ale na pewno ktoś napisze dokładniej.

Róża:
W planie zagospodarowania przestrzennego miasta Police zaznaczony jest przebieg rzeczki-obecnie skanalizowanej pod ziemią.Według planu byłaby możliwość  odkrycia rzeczki, przynajmniej częściwo, pytanie jednak jaka byłaby tam woda.Z planami można sie zapoznać w Wydziałe Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego, Bankowa18 i być może w internecie.

koko:
Wydaje mi się, że płynęła od domków jednorodzinnych w okolicach "Biedronki"  w stronę Piłsudskiego (mogło to być w połowie odległości między Klubem Nauczyciela a ostatnim domkiem przy Głowackiego). Tak to zapamiętałam. Przez całe lata myślałam, że ta rzeczka została po prostu zasypana.

Denver:
Przeszukałem forum i znalazłem:


--- Cytat: "bob" ---
bob - 2010-02-27, 09:51
Ten strumień wije się równolegle do drogi przez Leśno Górne, widać go tuż przy poboczu np. na wjeździe do Siedlic. Na terenie miasta płynie już pod ziemią i pełni dziś rolę, co tu dużo mówić - ścieku... Jego trasa w przybliżeniu to: piaskownik za Ósemką, okolice Kingi (kokos126 dobrze pamięta konstrukcję do odpowietrzania ścieków) skrzyżowanie Wyszyńskiego z Piłsudskiego, gdzie strumyczek skręca i płynie aż do... Oczyszczalni Ścieków Komunalnych ZWiKu przy ulicy Dębowej (przedłużenie Piłsudskiego za skrzyżowaniem z Asfaltową). Zakładam, że oczyszczony wpada już sobie spokojnie do rzeki - ale proszę mnie poprawić, jeśli się mylę!
--- Koniec cytatu ---


I informacje historyczne:

--- Cytat: "yak" ---
Nie da się ukryć. A z tym strumieniem wiążą się ciekawe informacje. We wczesnym średniowieczu na terenie dzisiejszych Siedlic znajdowała się wieś Heckelwer z dużym młynem. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1286, kiedy to bp kamieński Herman oddzielił wieś Heckeldorf od parafii w Policach i kazał tu wybudować nowy kościół. Daniny wypracowywane przez mieszkańców były oddawane zakonnikom z Jasienicy. Wieś została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648), Siedlice (Zedlitzfelde) powstały w XVIII wieku. Ale stara nazwa strumienia przetrwała do końca niemieckich Polic.
--- Koniec cytatu ---

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej