Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Co wiemy o przeszłości miasta...  (Przeczytany 343138 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #270 dnia: Czerwca 17, 2011, 20:27:43 »
Wątpię, by fakt ten zaznaczył się aż tak pokaźną ilością norweskich puszek, ale w 45 r. przez nadbałtyckie wybrzeże i sam Szczecin przetoczyły się oddziały norweskich ochotników służących w SS.

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #271 dnia: Sierpnia 19, 2011, 19:44:15 »


"Wpadła" mi w ręce taka oto ciekawa pocztówka z obiegu. Niestety, zerwany znaczek i nieczytelny stempel uniemożliwiły ustalenie daty. Nie posiada żadnych sygnatur oprócz nadruku  - Police - sklep "RUCHU".
Może ktoś z czytających pokusi się o przybliżone ustalenie daty wykonania tej foty.

pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #272 dnia: Sierpnia 20, 2011, 07:00:46 »
Jatage czy mógłbyś mimo wszystko wrzucić skan drugiej strony kartki? Ewentualnie część z napisem Police - sklep "RUCHU". Zdjęcie wygląda na wczesne lata 60.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #273 dnia: Sierpnia 20, 2011, 07:18:09 »
Jedno jest pewne: zdjęcie sprzed wyburzenia  budynków przy Rycerskiej i budowy nowych (a kiedy to było?).  Ja stawiałbym dekadę wcześniej (ubiór postaci, w tym nielicznych kobiet pasuje bardziej, ekspertem od mody nie jestem). Pokusiłbym się o stwierdzenie że to któreś z majowych świąt (1 lub 9, widać flagi, w tym jedną czerwoną, propagandowy baner, ludzie ubrani są ni to zimowo- człowiek z płaszczem, ni to letnio- dziecko w szortach)?

pozdrawiam dociekliwych
SPZP "Skarb"

Beobachter

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #274 dnia: Sierpnia 20, 2011, 10:17:58 »
Bliżej jest chyba "lukasz_s". Wydaje się, że to może być 26 kwietnia - flagi z tytułu "wyzwolenia" Polic. Bloki przy Rycerskiej postawiono w latach 60. XX w. Południową pierzeję rynku zburzono w 1961. Obstawiałbym późne lata 50. XX w. Te "szorty" Łukaszu to nie są szorty, ale krótkie spodnie i pończochy (tak, takie grubsze, prążkowane, zapinane na gumkę z zatrzaskiem, przyszytą do majtek). Tak ubierano małych chłopców. Wiem, bo jak poszedłem do szkoły (w 1959) też taki strój posiadałem.
Gdybyś "Jatage" mógł dać to zdjęcie w większej rozdzielczości (300+) to może byśmy cokolwiek więcej wywnioskowali. Ta pocztówka może się znajdować w jakichś muzealnych kolekcjach, trzeba poszukać.
Aha - zauważcie, że jest jeszcze (tak, jak to było przed wojną) narożne wejście do budynku u zbiegu Grunwaldzkiej i Kościuszki. Dziś jest zamurowane, wchodzi się od ul. Kościuszki.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #275 dnia: Sierpnia 20, 2011, 14:49:58 »
Przepraszam, ale lepszej jakości nie będzie.Mniej więcej podobny kadr - zauważcie "zamurowane" okno na I pietrze budynku przy Grunwaldzkiej.Te zdjęcie pochodzi z 1956 roku, więc datowanie będzie podobne.



Chciałbym jeszcze zobaczyć tył, jednak jestem prawie pewien, że to będzie jedna z pierwszych wydanych kartek serii dotyczącej woj. Szczecińskiego przez Wydawnictwo "RUCH" w 1958 roku.Jatage czekamy :)

Pozdrawiam

Beobachter

  • Gość
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #276 dnia: Sierpnia 20, 2011, 19:39:28 »
Hej! Dominiku! Nie zgadza mi się datowanie zdjęcia, które pokazujesz. Wynika zeń, że w roku 1956 (jeśli data jest pewna) nie ma już południowej pierzei rynku. Wg moich danych (prawda, opartych o ludzkie wspomnienia) likwidacja pierzei to przełom 1959/60-61. Mam nawet zdjęcie, jak na zburzonych "równinach" jest siana trawa. I zdjęcie - panoramę rynku, fotograf stoi przy dawnej południowej pierzei, z ok. 1959.
Ja od dawna wiem, że ludzie - potencjalni świadkowie - kłamią jak najęci. Bo nie chcą wyznać, że tatuś, dziadziuś, był szabrownikiem lub paserem. Mogę sypnąć nazwiskami, ale po co? Sumując:
1. Ustal "Domino" datację wg najlepszej woli
2. Jak ktoś jest niemal lub całkowicie rdzennym policzaninem (stary człek, kresowiak) - niech cokolwiek wyjaśni, aby rozstrzygnąć wątpliwości.
Obecnie dysponuję przez nikogo nie podważoną (być może: jeszcze) informacją, że pierzeja południowa została wyburzona w okresie 1960-61. Jeśli tak - Twoje zdjęcie, Domino, nie może pochodzić z roku 1956. Musi być późniejsze.

Offline jatage

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #277 dnia: Sierpnia 20, 2011, 19:47:00 »
Cytat: "Domino"
Jatage czekamy  


Zwłoka w odpowiedzi - pobyt poza Policami - do rzeczy:

fragment z nadrukiem:


a tu większa rozdzielczość:


pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #278 dnia: Sierpnia 20, 2011, 23:44:43 »
Pobawiłem się ostrością, kontrastem i odbiciem lustrzanym. Napis na banerze mówi (jeśli dobrze widzę) "Niech żyje nasza....budująca socjalizm....Polska Rzeczpospolita (L)...." w ostatniej linijce odniesiono się do PRL, tworu powstałego w 1952r.; zdjęcie nie jest więc młodsze.



To chyba już zauważyli wszyscy- na budynku przy Rycerskiej- "Samopomoc Chłopska".
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Dom do rozpoznnia
« Odpowiedź #279 dnia: Sierpnia 30, 2011, 22:53:16 »
Czy ktoś rozpoznaje ten dom, czy jeszcze istnieje?

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #280 dnia: Sierpnia 31, 2011, 18:56:35 »
Karl Schulz, biznesmen, zamieszkały przu ul. Siedlickiej w Szczecinie-Policach.

 
(źródło Adressbuch Stettin 1943r.)

Stawiałbym na lokalizację- o gdzieś tu.


Nawet jeśli się mylę co do dokładnej lokalizacji- budynek nie istnieje. Tak jak wszystkie na Zedlitzfelderstr. ;(
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #281 dnia: Sierpnia 31, 2011, 19:35:49 »
Można dodać, że w budynku tym miescił się sklep ze zdrową żywnością.

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #282 dnia: Sierpnia 31, 2011, 20:03:23 »
A tak wogóle to nie możnaby wrócić do pierwotnej, niemieckiej nazwy: ul. Siedlicka? Co tam parę milionów kosztów administracyjnych; a jaka poprawnosć historyczna by była ;P
SPZP "Skarb"

Offline lio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
Budynek na Kresowej...
« Odpowiedź #283 dnia: Września 06, 2011, 19:30:17 »
Czy ktoś z Was posiada wiedzę na temat budynku przu ul Kresowej 13, co się tam znajdowało w dawnych czasach? Wiem tylko tyle że ok 30 lat temu były tam szwalnie, dziś jest jakaś firma.
Ciekawi mnie to, bo budynek jest zupełnie inny jak cała reszta. Chodzi mi o ten dom:
\'Opinia większości - często mylona z prawdą...\'

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Co wiemy o przeszłości miasta...
« Odpowiedź #284 dnia: Września 06, 2011, 19:54:13 »
Tak w skrócie.Ogólnie cały ten teren był nowo wybudowanym osiedlem dla niemieckich robotników i wykwalifikowanej kadry robotniczej, która pracowała w Hydrierwerke.Po wojnie natomiast znajdowało się tu Osiedle Fabryczne, dla zatrudnionych ludzi przy rozbiórce Hydrierwerke.Nie jest to typowy obiekt mieszkalny jak pozostałe (co zresztą zauważyłeś), możliwe, że była to np. stołówka lub obiekt biurowy.

Pozdrawiam