Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke  (Przeczytany 10220 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« dnia: Października 02, 2009, 19:58:08 »
Witam,

Ciekawe zdjęcie przedstawiające instalacje zbiorników ciśnieniowych.Fotka znajduje się w książce "Der Vierjahreplan", Nr.17, Berlin 1939 - strona 1013.




Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2009, 21:03:37 »
Wielkie dzięki! Też mam trochę nowości, ale muszę poczekać z ich udostępnieniem do chwili kiedy będę miał ciut więcej czasu. Mam nadzieję, że niebawem. Pozdrawiam serdecznie. J.A.

Bizon

  • Gość
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #2 dnia: Października 08, 2009, 16:19:40 »
z wielką ciekawością czekam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 19, 2010, 20:11:00 »
Znalezione w jednym z  listopadowych wydań Pommersche Zeitung z 1939r. Oferta pracy czy pokaz siły III Rzeszy?





Podpis: "Politz. Das Treibstoffwerk Ostdeutschlands. Hochdruckgefasse vor der Aufstellung in der Hochdruckkammer."
Proszę poprawić moje tłumaczenie ale brzmi ono chyba mniej więcej:
"Police. Wschodnioniemiecka fabryka paliw. Zbiorniki wysokiego ciśnienia powstającej komory wysokiego ciśnienia."
SPZP "Skarb"

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 19, 2010, 20:21:07 »
Cytat: "theville666"
Hochdruckgefasse vor der Aufstellung in der Hochdruckkammer."


Naczynia/zbiorniki wysokociśnieniowe przed rozstawieniem w komorze wysokociśnieniowej.

Ja bym tak to ujął, ale Twoje tłumaczenie też jest w miarę ok.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 20, 2010, 14:12:25 »
W "Pommersche Zeitung" ukazał się obszerny artykuł nt. Hydrierwerke, powoływał się na niego dr. Frankiewicz w reportażu "Kryptonim SYNTEZA". Próbowałem w ramach granic swojego lenistwa dotrzeć do niego, dziwna sprawa, bo tego egzemplarza nie ma ani w szczecińskim Archiwum, ani w Książnicy, a nigdzie w Polsce. A był w posiadaniu Frankiewicza. Być może w ramach jakiegoś bałaganu w trakcie mojej kwerendy podano mi mylną informację... Egzemplarza tego nie znalazłem także w bibliotece greifswaldzkiej. Raczej na bank jest w państwowej bibliotece w Berlinie, ale tam już nie chciało mi się uderzać. Być może ktoś z was jest w jego posiadaniu, byłbym więc niezmiernie wdzięczny za upublicznienie.

Ten zaprezentowany fragment - czy to nie fragment właśnie tego numeru?!

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 20, 2010, 14:34:02 »
Wracając do komór - tu jest zdjęcie Kammerstraße - +/- "ulicy Komorowej" z okresu jej budowy.

http://img708.imageshack.us/img708/1070/77259053.jpg

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 20, 2010, 22:48:56 »
Cytat: "yak"
Wracając do komór - tu jest zdjęcie Kammerstraße - +/- "ulicy Komorowej" z okresu jej budowy.

Nie znałem tego zdjęcia!  Przyda się do 3d. Na prawo  wieża destylarni! Wielkie dzięki!

Cytat: "jakub_m"
"Pommersche Zeitung" ukazał się obszerny artykuł nt. Hydrierwerke, powoływał się na niego dr. Frankiewicz w reportażu "Kryptonim
SYNTEZA". Próbowałem w ramach granic swojego lenistwa dotrzeć do niego, dziwna sprawa, bo tego egzemplarza nie ma ani w szczecińskim Archiwum, ani w Książnicy, a nigdzie w Polsce. A był w posiadaniu Frankiewicza. Być może w ramach jakiegoś bałaganu w trakcie mojej kwerendy podano mi mylną informację... Egzemplarza tego nie znalazłem także w bibliotece greifswaldzkiej. Raczej na bank jest w państwowej bibliotece w Berlinie, ale tam już nie chciało mi się uderzać. Być może ktoś z was jest w jego posiadaniu, byłbym więc niezmiernie wdzięczny za upublicznienie.

No właśnie wczoraj ze wściekłością przerzucałem mikrofilm w Książnicy na którym brakuje owego wydania z 22 lipca 1939r! Dziwne, prawda? Frankiewicz je przecież pokazuje. Brakuje numerów od stycznia do końca października.
W Berlinie też nie ma, przynajmniej on-line. Z 1939r mają 14 numerów ze stycznia.

http://digital-b.staatsbibliothek-berlin.de/digitale_bibliothek/digital.php?id=45&gruppe=zeitung

A tutaj napisane, że numery tylko do końca czerwca '39 ;(
http://stabikat.de/CHARSET=ISO-8859-1/DB=1/FKT=1016/FRM=pommersche%2Bzeitung/IMPLAND=Y/LNG=DU/LRSET=1/SET=1/SID=77a0a430-0/SRT=YOP/TTL=1/SHW?FRST=10
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 21, 2010, 00:03:24 »
Witaj "Theville666" i witajcie Wszyscy zainteresowani. Opublikowane już foto Kammerstraße oraz kilka nowych zdjęć (kserokopie, przerobione na pdf) zamieściłem tutaj:

www.magpol.com.pl/hydrierwerke/nowe_foto.zip

Materiał pochodzi z publikacji profesor Ilse Gudden-Lüddeke, poświęconej Hydrierwerke Pölitz, a opublikowanej w roku 1963, w 25-lecie rozpoczęcia budowy zakładu. Źródłem były materiały odziedziczone po ojcu, którym był dr Horst Espich.
Pozdrowienia - J. A.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 21, 2010, 23:03:43 »
Był to jedyny artykuł, który ukazał się w publicznej gazecie na temat polickiej Hydrierwerke.Gdzieś w materiałach mam wykonaną kserokopie tej strony z "PZ".Niestety z tego co wiem oryginalny numer gazety zaginął z Archiwum.

Ten znaleziony przez theville666 to tylko reklama kombinatu.


Pozdrawiam

PS: Panie Antoni bardzo ciekawe zdjęcia - dziękuje !!

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie z budowy Hydrierwerke
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 23, 2010, 16:45:42 »
Cytat: "theville666"
W Berlinie też nie ma, przynajmniej on-line. Z 1939r mają 14 numerów ze stycznia.


Nie mają w wersji zdigitalizowanej. W drukowanej - owszem. Kto na ochotnika do Berlina?