Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Groby przy ulicy Klonowej  (Przeczytany 12215 razy)

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« dnia: Stycznia 30, 2009, 19:53:47 »
Spacerując po Mścięcinie na ulicy Klonowej natknąłem się na ogrodzony obszar ziemi. Wśród drzew dostrzegłem kilka grobów i jakieś betonowe (nie wiem jak to określić) "fundamenty" pomazane białym sprayem.
Cmentarz wyznawców jakiej religii tam się znajudje?

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 30, 2009, 20:18:16 »
Stary cmentarz, dawno tam nie byłem, jakiś poniemiecki :)

yak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 30, 2009, 20:30:37 »
Jest to drugi z mścięcińskich cmentarzy. Pierwszy był przy kościele zniszczonym decyzją peerelowskich władz i wciąż żyjących ludzi. To owo wzniesienie u zbiegu ulic: Cisowej, Asfaltowej i chyba Nadbrzeżnej na początku Mścięcina. Tam gdzie jest obecnie plac zabaw - stał stary (XVII wiek) mścięciński kościół. Budowa szachulcowa. Huśtawka jest mniej więcej na wysokości prezbiterium...
Obok kościoła był "tysiącletni wiąz" (Tausendjähriger Ulmen). Kiedy przed 1998 realizowano przebudowę miejsca (burmistrz Szymaszek) - wykonawca znajdował ludzkie kości. Kazali - zasypał.
Przy Klonowej jest nowy cmentarz mścięciński. Nowy - w sensie XIX-wieczny. Fryderyk II (Wielki) nakazał (lata siedemdziesiąte XVIII wieku) wyprowadzać nekropolie poza obręb miejscowości, celem ochrony przed możliwymi epidemiami.
Cmentarz służył mieszkańcom Messenthin do 1945 roku, potem służył polskim osadnikom. M.in. są tu groby rodziny Wielowskich. Pochówki polskie trwały +/- do roku 1960. Cmentarz był kilkakrotnie konserwowany w czasach III RP.
Obecnie (najnowsze postanowienia) istnieje zamysł odnowienia obu nekropolii. Plac zabaw zamierza się przenieść (w rejon starodrzewu), miejsce po kościele przekształcić w skwer z krzyżem upamiętniającym przeszłe dzieje, a przy Klonowej zamierza się przeprowadzić restaurację cmentarza. Mam nadzieję, że zamiary wypalą.
Pozdrawiam!

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 30, 2009, 21:04:23 »
Dziękuję za wyczerpującą wiadomość [:

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 30, 2009, 23:03:27 »
Jak dobrze znać historie i się nią podzielić no chwali się po prostu! i dobrze wiedzieć takie niuanse
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

Offline lupka

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 30, 2009, 23:11:51 »
Super info. A może wie ktoś coś na temat miejsca za siedlicami jadąc od Polic w stronę szczecina po prawej jest krzyż, był tam podobno koścół, a przed siedlicami są resztki starego cmentarza podobno żydowskiego. Czy jest w tym coś z prawdy?

yak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 31, 2009, 04:22:09 »
Witam! Widzę, że temat jest ciekawy. Oczywiście, że w Siedlicach był kościół i - podobnie, jak ten mścięciński - został zlikwidowany po wojnie. Nie był jednak we wskazanym miejscu, ale w obrębie wsi, na wszystkich zdjęciach otaczają go domy. Tymczasem wspomniany krzyż stoi w lesie.
Według mojej wiedzy (popartej zdjęciami) kościół stał w tym miejscu, gdzie jest drugi krucyfiks, pośród zabudowań (w pobliżu przychodni weterynaryjnej). Nawiasem mówiąc boczna, polna droga za tym krzyżem zaprowadzi nas (uwaga wertepy!) do działek za Piaskową i na polanę przy Szkole Podstawowej nr 8.

Krzyż stojący w lesie, z prawej strony (w kierunku Szczecina) postawił ks. Jan Kazieczko, próbując stworzyć miejsce dla odprawiania polowej Mszy św. Co najmniej kilka nabożeństw się odbyło. Ale to dziś już "dawne czasy", ponad dziesięć lat minęło.

Jeśli chodzi o cmentarz - jest, jak najbardziej, ale jak wszystkie stare nekropolie - zniszczony. Jak jedziemy od Polic to za pierwszymi zabudowaniami z prawej strony, jeszcze przed zasadniczą wsią, jest droga wiodąca do lasu. Dosłownie 30 metrów - z lewej strony jest cmentarz. Widać duży postument stojący pod okazałym dębem. Prawdopodobnie był to pomnik ku czci ofiar I wojny światowej. Prawdopodobnie, bo po tablicach ani śladu.
Omawiany cmentarz jest cmentarzem ewangelickim. Żydowskich cmentarzy, przed II wojną, w Policach nie było. W II połowie XIX wieku powstała w Policach gmina żydowska (wyznaniowa) i dla swoich potrzeb wydzierżawiła kawałek gruntu od miasta, przy obecnym starym cmentarzu (w kierunku ul. Piłsudskiego), ale już w latach dwudziestych XX w. Żydów w Policach praktycznie nie było i cmentarz sczezł, a potem popadł w zapomnienie.
Prawdopodobnie na jego terenie stoją zabudowania kościelne oraz pobliska szkoła. Wiadomo bowiem, że podczas budowy i plebanii, i szkoły jakieś szczątki ludzkie znaleziono, ale, że wiele rzeczy składano na karb wojny i bombardowań - to i nie dociekano czyje to kości.

Police są pełne anonimowych grobów, np. ciała ofiar bombardowań Hydrierwerke (robotnicy przymusowi i dobrowolni) były składane do rowów wykopanych wzdłuż ulicy Tanowskiej, na wysokości fabryki.

Wracając do Żydów - kirkut (cmentarz żydowski był w Nowym Warpnie), obecnie zostały po nim pozarastane doły - pierwsi osadnicy sumiennie wszystkie mogiły rozkopali  poszukiwaniu "bogactw".

Natomiast żydowskie płyty nagrobne - macewy - ułożone na starym cmentarzu przy Mazurskiej nie pochodzą z Polic, ale ze Szczecina, ze zniszczonego cmentarza żydowskiego przy ul. Ojca Beyzyma. Złożono je przy ul. Harcerskiej w Szczecinie, stamtąd "podprowadził" je policki kamieniarz, który kiedyś miał zakład u zbiegu Sienkiewicza i Starzyńskiego. Kamieniarz - o ile wiem - nie żyje, płyty odkryto w ruinach zabudowań, połączone "siły gminne" doprowadziły do przewiezienia ich na cmentarz przy Mazurskiej. Płyt jest ok. 60, niektóre stare i bardzo ciekawe.    

Kończę, bo powstaje artykuł.
Pozdrawiam zainteresowanych!

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 31, 2009, 09:22:39 »
Ciekawie się czyta, dzięki za 'sporą treść'

zaski

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 31, 2009, 09:24:11 »
niezły temacik wyszedł. Tak a propos tego krzyża w Siedlicach po prawej  jak było jego poświęcenie tego krzyża, to zgromadzeni tam mieszkańcy (polscy i niemieccy) mówili że w tym miejscu stał kościół.
a w Mścięcinie metalowe zabawki zdemontowano już z placu zabaw.

yak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 31, 2009, 10:40:09 »
Witam ponownie. Dzięki Zaśko za informacje. Szczerze mówiąc nie pasuje mi ani moja, ani Twoja informacja (od ludzi) na temat lokalizacji siedlickiego kościoła. Wrzuciłem do netu trzy (kiepskie) posiadane przeze mnie zdjęcia. Wykonane około lub przed 1920. Takiej polany - dziedzińca przed kościołem na pewno w lesie nie było. Nie widzę też na nią miejsca koło przychodni (drugi krzyż).
Najbardziej pasuje mi dzisiejsza krańcówka autobusu (ta przy "zakręcie śmierci"). Za nią jest jakaś firma, chyba producent opakowań. Jeśli w tym miejscu był kościół - wszystko się zaczyna zgadzać. I przestrzeń przed kościołem, i bliskość obu krzyży. Po 40-50 latach ludzie mogą pamiętać, że kościół był "przy zakręcie". Dokładnie "na zakręcie". Niestety, nie mam mapy w skali 1:25000 tego terenu, bo na pewno jest na niej zaznaczony. Ale to sprawa do uzupełnienia. Może Jakub Matura pomoże, bo - o ile wiem - takie mapy posiada.
A generalnie - historia niszczonych po wojnie kościołów jest niebywale ciekawa i warta szerszej dyskusji. Według moich badań było to działanie celowe i programowe. Jak Was interesuje dyskusja - pogadamy wieczorem.
Pozdrowienia - Jan Antoni.
Poniżej adres do zdjęć:
   
www.magpol.com.pl/zedlitzfelde.html

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 31, 2009, 14:37:58 »
Służę pomocą. Ks. Kazieczko nie bez kozery postawił krzyż w tym, a nie innym miejscu, bo tam właśnie znajdował się ongiś kościół. Odnosząc się do Pana tez:
- To że teraz w tym miejscu rośnie las nie znaczy, że i kiedyś musiał tu rosnąć. Poza tym na zdjęciach nie otaczają go domy, tylko raptem... dom.
- Widoczny na zdjęciach budynek, to już nie istniejący, a wówczas pierwszy dom przy wjeździe do Siedlic od strony Leśna Górnego, właśnie na wysokości kościoła.



- Zakręt owszem jest, ten w okolicach rzeczki, dziś zaokrąglony, z asekuracyjną barierką, ale wówczas być może bardziej wąski.

Mapkę w skali 1:25000 znajdzie Pan na blogu Jana Matury. Poniżej fragment. Na zielono - pętla autobusowa, na czerwono - widoczny na zdjęciach budynek:



Więcej zdjęć Siedlic można obejrzeć sobie na portalu Sedina.pl

A moja konstatacja jest następująca - gdy w Siedlicach miał miejsce pogrzeb, umrzyk na ostatniej drodze życia miał możliwość popatrzeć sobie niemalże na całą wieś :-)

kresowiak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 31, 2009, 16:44:34 »
Potwierdzam słowa przedmówcy w tej kwestii. Tam był kościół, gdzie stoi krzyż, zaś szkoła niemal vis a vis świątyni.Wystarczy poprosić "poszukiwaczy skarbow" ze sprzętem i z placu, zarośnietego między jezdnią,  ogrodem warzywnym i potoczkiem, można znależć metalowe drobiazgi szkolnego pochodzenia.
Niemcy wbrew pozorom mają dobrą pamięć i jeśli mówią, że tu był ich kościół, to...był!
Potwierdził to również były mieszkaniec Siedlic prof. Kurt Bergunde...

yak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 31, 2009, 21:15:56 »
No i OK. Dzięki Panie Jakubie za pomoc. Zatem sprawa jest rozstrzygnięta i kolejna "biała plama" została wypełniona treścią. Pozdrowienia - Jan Antoni.

PS. Na pewno zauważyliście Państwo, że jak zaczynamy dyskusje merytoryczną o rzeczywiście ciekawych sprawach obraz forum się ciut zmienia...

szkutnik51

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 13, 2009, 02:08:13 »
Cytat: "yak"
S. Na pewno zauważyliście Państwo, że jak zaczynamy dyskusje merytoryczną o rzeczywiście ciekawych sprawach obraz forum się ciut zmienia...


Witam, a gdzie znaleść lub kto zna historię Trzebierzy?

yak

  • Gość
[Police] Groby przy ulicy Klonowej
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 13, 2009, 04:56:12 »
Witam! Najwięcej  materiałów znajdziemy na:
www.trzebiez.pl
Jest to autorski wortal P.T. A. Kowalika.