Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Pomnik Greka  (Przeczytany 11959 razy)

Offline caroline

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« dnia: Września 22, 2008, 10:54:51 »
Na forum sedina.pl znalazłam grecki wątek. W jednym z postów ktoś napisał: "Jako ciekawostkę dodam,że w Policach przy nowej Komendzie Powiatowej Policji stoi, przeniesiony ze starej komendy, pomnik grającego na harmonii Greka."

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Faktycznie gdzieś stoi taki pomnik?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Re: Pomnik Greka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 30, 2008, 19:35:08 »
Cytat: "caroline"
... "Jako ciekawostkę dodam,że w Policach przy nowej Komendzie Powiatowej Policji stoi, przeniesiony ze starej komendy, pomnik grającego na harmonii Greka."

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Faktycznie gdzieś stoi taki pomnik?


To raczej figurka, czy Greka? nic za tym nie przemawia.
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 01, 2008, 08:49:49 »
O ile pamięć mnie nie myli, figurka ta stała ongiś za nieczynnym kinem "Bajka" i związana była z działalnością niemieckiego towarzystwa myśliwskiego, które miało tam siedzibę...

yak

  • Gość
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 01, 2008, 11:25:15 »
No i będziemy rywalizować, kto co pamięta. Historii figurki nie znam, ale o ile ja pamiętam - stała na skwerku przed "starą komendą" przy ul. Starzyńskiego, a teraz stoi przed nową. Chyba, że coś pokręciłem.

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 01, 2008, 12:21:26 »
Rejony starej komendy to moja dzielnica z dziecinnych lat i  ta figurke nazywalismy murzyn z harmonijka .A murzyn bo byla pomalowana na czarno.
PO,tylko dla idiotów.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 01, 2008, 12:33:47 »
Pan Jakub ma racje, pomnik grajka z harmonią ma rodowód czysto niemiecki, znajdował się w ogrodzie budynku, w którym mieściło się Towarzystwo myśliwskie (póżniej Kino "Bajka").Został on pózniej przeniesiony przy nowej Komendzie Powiatowej Policji (przedtem oczywiście zachaczył o starą komende :) )

W tych klimatach polecam książke pt. "Byłem Grekiem" Włodzimierza Brzezińskiego.Sporo wiadomości na temat Greków w Policach.


Pozdrawiam

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 01, 2008, 19:45:54 »
Cytat: "yak"
No i będziemy rywalizować, kto co pamięta. Historii figurki nie znam, ale o ile ja pamiętam - stała na skwerku przed "starą komendą" przy ul. Starzyńskiego, a teraz stoi przed nową. Chyba, że coś pokręciłem.


Pan odwołał się do pamięci z zakresu swojego żywota. Ja - do zanotowanych w pamięci faktów historycznych. Widziałem niemiecką fotkę/widokówkę z ogrodu przy wspomnianym budynku, na której widniała figurka rzekomego Greka.

yak

  • Gość
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 01, 2008, 21:42:40 »
Zgadza się, rzeczywiście tak jest, mówiłem o pamięci żywota.  Ale, ale - pytanie do Domino: chodzi o budynek naprzeciw kościoła. Mieściło się tam na pewno Towarzystwo Strzeleckie. Myśliwskie (bo i takie było) również?

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 02, 2008, 22:27:16 »
No i proszę bardzo:



Faktycznie - strzeleckiego.

Swoją drogą proszę zwrócić uwagę, jak tu było ładnie. Teraz jest mniej powodów do zadowolenia.

Więcej na historycznym blogu Jana Matury.

Offline caroline

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 05, 2008, 12:11:22 »
Czyli to nie Grek...

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 05, 2008, 12:17:05 »
...a Niemiec :-)

Offline caroline

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 06, 2008, 09:22:50 »
Cytat: "Domino"
W tych klimatach polecam książke pt. "Byłem Grekiem" Włodzimierza Brzezińskiego.Sporo wiadomości na temat Greków w Policach.


Książka jest bardzo interesująca, ale szkoda, że literatura na ten temat jest tak uboga.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 06, 2008, 17:03:16 »
Cytat: "jakub_m"
No i proszę bardzo:

Obrazek


Temat tego grajka był wiele razy tu (i nie tylko tu) poruszany. Wreszcie historia się wyjaśniła.

Przypomina mi sie pewna sytuacja z przed wielu, wielu lat.

Mama wysłała mnie kiedyś do sklepu, w okolicach byłego posterunku milicji w Policach.
Zapytałem, do którego sklepu - do tego obok chłopczyka który gra na harmoni, odpowiedziała.
Hmmm ... a co jak będzie padał deszcz i grajka nie będzie?
Mama z uśmiechem powiedziała - on tam gra codziennie.
Wtedy pierwszy raz zwróciłem uwagę na tego grajka.


Cytuj (zaznaczone)
Faktycznie - strzeleckiego.


Więcej na historycznym blogu Jana Matury.

Dzięki za ten link.

Przypomniał mi on, że w Trzebieży też był taki Schuetzenhaus-Dom Strzelecki

[ Dodano: 2008-12-06, 18:32 ]
Zdjęcie Schuetzenhaus - Dom Strzelecki w temacie »[Trzebież] Trzebież na starej fotgrafii
<*)))))>{

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Pomnik Greka
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 28, 2009, 17:51:24 »
okopie temat bo przegladamy forum z ojczulkiem teraz i chcemy sprostowac troszke a mianowicie byly dwa takie pomniki.Jeden znajdowal sie w miesiecinie przy szkole numer dwa a drugi znajdowal sie w policach za budynkiem wczesniejszego domu strzeleckiego skad zostal przeniesiony pod wczesniejszy hotel a pozniejsza milicje ludowa jako ozdoba owczesnego pana komendanta.