Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Podziemne Police  (Przeczytany 45101 razy)

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #30 dnia: Lipca 09, 2008, 23:37:46 »
Ja nic o tym niewiem, ale wiem za to że warto by było wyskoczyć jakąś ekipą w starą fabryke :) napewno znajdzie sie jakis tunel do spenetrowania

krótki

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 10, 2008, 00:06:33 »
ja jestem chętny jak mnie weźmiecie :p :D
ludzi odemnie nie ciagnie do zwiedzania ;]
ja sam na fabryce byłem kilka razy [ około 5 -bardzo mało]
mozna by sie było usstawić i poszukać ;]

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 10, 2008, 07:00:06 »
hmm fabryka już jest dosyć znanym obiektem hehe :) nie lepiej sprawdzić zejścia na terenie Polic? jak coś to ja się piszę na taką wycieczkę  :thumleft:
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Offline darunia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 10, 2008, 07:41:58 »
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „SKARB” organizuje nieodpłatnie wycieczki po terenach Starej Fabryki.
Szczegóły na stronie www.skarb.police.pl

yak

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 10, 2008, 09:43:53 »
Witam Wszystkich!

Proponuję zagadnienie polickich podziemi podzielić na trzy części.

Część I to "stara fabryka", specjalna, wyodrębniona przestrzeń badawcza, z Policami, jako organizmem miejskim, nie powiązana.
Część II - podziemia pełniące funkcje militarne (schrony, przejścia, szczeliny przeciwlotnicze, może jakieś inne obiekty obrony cywilnej; ciekawe są np. znane mi z relacji mieszkańców wielopoziomowe piwnice w Tatyni, opowiadała mi o nich mieszkanka ul. W. Sikorskiego 41.
Część III - podziemia historyczne.

W tej ostatniej części plasują się podziemia na rynku Starego Miasta, podziemia w Jasienicy i podziemia w Tatyni.
Jeśli chodzi o rynek staromiejski - jest to zejście do piwnic kościelnych. Istniejąca do dziś kapliczka jest rówieśna ostatniemu gotyckiemu kościołowi, zbudowanemu w roku 1514, na fundamencie wcześniejszych świątyń. Pierwotnie była to kostnica (zakrystia, podobnie wyglądająca, stała po przeciwległej stronie, od strony "Regulusa"), potrzebna, gdyż po stronie północnej do kościoła przylegał cmentarz (mniej więcej przestrzeń jezdni przed "Regulusem" i pewnie częściowo pod nim). Zlikwidowano go jeszcze przed (lub tuż po) 1735, datą ostatniego wielkiego pożaru Polic, w tym i tego kościoła. Dawną kostnicę przekształcono w kaplicę, jeszcze w 1910 roku (już po rozbiórce kościoła) był w niej niewielki ołtarz.

Interesujące nas podziemia są najprawdopodobniej zejściem do krypt grobowych. Trudno sobie wyobrazić, aby nikogo znaczniejszego nigdy w kościele mariackim nie pochowano, jak to w średniowieczu bywało zwyczajem.
Prawdopodobieństwo hipotezy zwiększa fakt pozostawienia owych podziemi po rozbiórce obiektu (1896 r.), mimo łatwości zasypania piwnic. Współczesne relacje o wyglądzie piwnic, zgodne są z tym, co napisano już wyżej, obiekt wymaga jednak solidnego przebadania.

Projektuje się takie działania w związku z obchodami 750-lecia Polic i koncepcją wyeksponowania pewnych fragmentów dawnego rynku (m.in. gmina przejęła dwa miesiące temu od powiatu dawną kapliczkę, zlikwidowano punkt handlowy). Aby zachować wymogi bezpieczeństwa podczas badań trzeba najpierw ściągnąć tu... saperów, bo uciekający hitlerowcy mogli mieć różne pomysły. Dowodem nie tak znów dawne bomby w filarach wiaduktu przy Jasienickiej. Szczęśliwie - nieuzbrojone.

Kolejne podziemia, na pewno grobowe, wiążą się z Tatynią, ściśle - dziedzińcem kościoła. Jak wiemy kościół stoi na miejscu średniowiecznej świątyni, nota bene pierwszego miejsca pobytu augustianów, którzy później przenieśli się do Jasienicy. Według informacji współcześnie żyjących mieszkańców - co najmniej do końca lat siedemdziesiątych na środku kościelnego dziedzińca było zejście do piwnic, później zasypanych (przed obecnym ks. proboszczem Z. Borodo). To miejsce również należy przebadać.

Ostatni interesujący punkt wiąże się z Jasienicą i klasztornym wzgórzem. Otóż istnieją informacje o zasypanym (zawalonym?) przejściu-tunelu wiodącym od zabudowy na wzgórzu w kierunku szkoły. Ślad zejścia jest widoczny na środku wzniesienia, żyją również ludzie, którzy jako dzieci do tego przejścia wchodzili i je pamiętają, choć wspominają, że było na jakimś odcinku zawalone - gruzy blokowały drogę.

Druga informacja wiąże się z mniemanym przejściem podziemnym spod kościoła do zabudowań folwarcznych (kompleks okazałych budynków z tyłu, za barem "Myśliwska") gdzie miało być wyjście. Znów istnieją osoby, które ponoć po wojnie tam wchodziły- mniemane wejście miało prowadzić z kruchty świątyni. Ponieważ kruchta wraz z portalem zostały bodaj w latach 70. XX wieku przebudowane - śladów nie ma. Ale jest jakaś dziwna piwnica z lewej strony kościoła. Zejście po metalowej drabinie, w środku (informacja ks. proboszcza) jest pomieszczenie ok. 12-16 m2 i jakby ślad komina. Możliwe, że to pozostałość zejścia do podziemnego korytarza. Ks. Borodo sugeruje również, że podczas kładzenia terakoty na podłodze kościoła jego poprzednik zakrył płytkami starą kryptę grobową jaka podobno w tym kościele była (z lewej strony, bliżej ołtarza).

Ponieważ pytań jest wiele - planuje się sprowadzenie georadaru dla przebadania tajemnic Tatyni, Jasienicy i - przy okazji - starego rynku w Policach. Pozwoli to na odpowiedź na ile przekazy są prawdziwe i jaki jest sens prowadzenia dalszych badań i poszukiwań.

Offline Pan P

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 77
    • Zobacz profil
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #35 dnia: Lipca 10, 2008, 10:42:15 »
yak - super ekstra informacje ! Zglaszam akces do grupy poszukiwawczej :-)
Moneta przedstawia Antiocha Wielkiego.

yak

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 10, 2008, 11:04:14 »
Jeśli uda się ten georadar ściągnąć (kwestia kasy, Burmistrz jest pomysłowi przychylny) - to rzeczywiście można zmontować ekipę zainteresowanych. Na razie wśród chętnych jest Jakub Matura i Czesław Piekarski. Jak widać - są i inni. Kiedy "Słowo stanie się ciałem" - puścimy wici. Np. na tym Forum.
Pozdrowienia dla Wszystkich!

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #37 dnia: Lipca 10, 2008, 13:55:43 »
ja też jak coś wchodzę w to :)
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


aga355

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #38 dnia: Lipca 17, 2008, 21:59:01 »
bo tam już nic nie ma, przynajmniej tak mi mówił mój starszy sąsiad. on zna te zakątki Polic to by coś wiedział, chyba że nie chce na ten temat sie wypowiadać. poz...

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #39 dnia: Lipca 18, 2008, 15:19:13 »
można wiedziec o co ci chodzi? przy kazdym poscie w prawym gornym rogu masz przycisk "cytat" proponuje skorzystac z niego. to tak na przyszłosc :)

Brebis

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpnia 10, 2008, 14:13:35 »
Na ulicy Odrzańskiej pomiędzy budynkami 12 i 14 jest okrągły plac otoczony niskim murkiem. W pewnym miejscu, obok murku leży spora betonowa płyta. Mama opowiadała mi jak w latach sześćdziesiątych bawili się w tym miejscu, gdyż było tam wejście do jakiegoś tunelu. Jako dzieci wchodzili tylko z brzegu i nie wie co było dalej. Potem przyjechała jakaś ekipa i zakryła wejście tą ciężką betonową płytą. I tak jest do dzisiaj. Może ktoś wie co tam mogło być?

Offline piplo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpnia 10, 2008, 15:45:26 »
Cytat: "Brebis"
Na ulicy Odrzańskiej pomiędzy budynkami 12 i 14 jest okrągły plac otoczony niskim murkiem. W pewnym miejscu, obok murku leży spora betonowa płyta. Mama opowiadała mi jak w latach sześćdziesiątych bawili się w tym miejscu, gdyż było tam wejście do jakiegoś tunelu. Jako dzieci wchodzili tylko z brzegu i nie wie co było dalej. Potem przyjechała jakaś ekipa i zakryła wejście tą ciężką betonową płytą. I tak jest do dzisiaj. Może ktoś wie co tam mogło być?


ooo też o tym słyszałem od kolegi dziadka :) najprawdopodobniej był to schron przeciwlotniczy bądź wyjście z sąsiednich budynków ale tego dokładnie nie wiem są to tylko moje domysły.  Trzeba podkopać się obok i sprawdzić :]
FREESTYLE MUSIC FOREVER ~_~


Vipek007

  • Gość
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #42 dnia: Września 08, 2008, 16:12:55 »
Podobna płyta jest na bankowej.

Offline lupka

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #43 dnia: Września 11, 2008, 18:06:28 »
Jeśli chodzi o tunele a rynku koło 'kapliczki' to jeden napewno prowadził za tory w kierunku fabryki. Prowadzano tamtędy robotników na fabrykę. Wiem to od naocznego świadka z tamtych czasów.                      
Pozdrawiam.

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Police] Podziemne Police
« Odpowiedź #44 dnia: Grudnia 10, 2008, 22:23:36 »
Cytat: "piplo"
podobno pod naszym dworcem głównym jest ciekawy schron ale nigdy nie mogłem tam się dostać  :<  ktoś już tam był i może go opisać bo jestem bardzo ciekawy?


Witam w latach osiemdziesiatych wakacje,  ferie wraz z kolegami dosyc czesto czas wolny spedzalismy na penetracji podziemi pod dworcem.Wejscia co pamietam byly trzy w tunelu  i w obydwu klatkach budynku dworca.Minelo juz troche czasu ale, co pamietam caly schron byl podzielony na rozne wilkosci segmenty a sciany mialy kolor bialy.Te zwiedzania odbywalismy przy swiecy takze,tyle z moich opowiesci.Swoja droga gmina dzisiaj mogla by wykorzystac po przerobce te tereny np na parking.Inne podziemie penetrowane przez chlopakow z starych polic to rejony dzisiejszego skupu zlomu na ul.Fabrycznej.Byly tam dwa wejscia i krety ale bezpieczny labirynt .

[ Komentarz dodany przez: Kuba: 2008-12-10, 22:31 ]
Poprawiłem skrypt cytatu. Pozdrawiam - Kuba
PO,tylko dla idiotów.