Police i okolice > Historia

[Police] Gdzie jest pomnik dr Kaczyńskiego?

(1/4) > >>

Domino:
Pod koniec lat 80 przy ul.Grzybowej w Policach odsłonięto pomnik dr Bolesława Kaczyńskiego (1908 - 1963), lekarza obozowego filii obozu koncentracyjnego Stutthof w Policach, który postawili policcy junacy Ochotniczego Hufcu Pracy. Miał on formę głazu z przymocowaną tablicą pamiątkową. W początku lat 90 został on jednak przez nowe władze miasta usunięty. Istniał więc bardzo krótko. Czy ktokolwiek wie co dokładnie stało się z tym pomnikiem oraz jaka inskrypcja znajdowała się na tablicy? Dlaczego został w ogóle usunięty?

Validator:
Szczegółów nie znam. Mam tylko domniemania. W tym czasie pojawiły się oskarżenia bezczeszczące pamięć Doktora. Fałszywe, ale były. Może to był powód.
Post Merge: Maja 08, 2018, 22:04:18

Domino:
Pozwolę sobie zacytować słowa ś.p. Mariana Yoph - Żabińskiego:

(...) Niedługo jednak to ożywienie dra Kaczyńskiego w pamięci żywych trwało, bo po przemianach ustrojowych w 1989 r. - na fali porachunków i rewindykacji, kiedy to zmieniano "niesłuszne" nazwy ulic, ofiarą czystek padł również skromny pomniczek dra Bolesława Kaczyńskiego. A przecież już wtedy głaz z tablicą pamiątkową, jeśli rzeczywiście "zawadzał" przy ul.Grzybowej, należało przenieść na skwerek przed budujący się wówczas policki szpital, zaś nikomu nic nie mówiąca nazwę ul.Siedleckiej należało przemianować na ul. dra Bolesława Kaczyńskiego. Tymczasem trudno wskazać, gdzie teraz znajdują się pamiątki po nim, głaz i tablica pamiątkowa (...)

lukasz_s:
Ale skąd wiadomo, że fałszywe?

Validator:

--- Cytat: lukasz_s w Maja 08, 2018, 22:26:01 ---Ale skąd wiadomo, że fałszywe?
--- Koniec cytatu ---
Nie studiowałem dogłębnie tematu ani nie analizowałem sylwetki. Pamiętam dyskusję z początku obecnego stulecia (lata 2001 - 2002) kiedy pojawiła się inicjatywa nadania imienia SP nr 2 w Mścięcinie. Wtedy też pojawiły się i oskarżenia, i dementujące je usprawiedliwienia. Głównym i chyba jedynym źródłem oskarżeń - o ile zdołałem ustalić - były i są wspomnienia Jagodzińskiego (później zebrane w książce "Bunkry na ruinach"). Innych, negatywnych ocen Kaczyńskiego nie spotkałem. Do Jagodzińskiego podchodzę ze sporą rezerwą, wydaje mi się (acz jedynie "wydaje"), że Kaczyńskiego darzył, z nieznanych mi powodów, osobistą antypatią.
Z współczesnych autorów poważnych - temat najlepiej omówił Paweł Knap w artykule: "Druga strona medalu. Bolesław Kaczyński (1908 - 1963)". „Pamięć i Przyszłość” nr 21 (3/13). Można go znaleźć pod adresami:
http://www.zajezdnia.org/kwartalnik-nr-21-313/
oraz
http://opip.megiteam.pl/files/0003/1451/Kw_PiP_nr21_s38.pdf

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej