Police i okolice > Historia

[Police] Suedlager Poelitz

(1/11) > >>

lukasz_s:
Czy istniał? Do tej pory dysponowaliśmy strzępami informacji.
Zeznaniami robotników:







(oba AIPN Szczecin)

czy też zdjęciami rzekomo przedstawiającymi ten obóz.






Zdjęcia są o tyle ciekawe, że przedstawiają prawdopodobnie jeńców włoskich i nadzorujący ich Landesschuetz. Przy drewnianych barakach widać wejścia do schronów podziemnych typu LS. Za barakami las.


M. in. na tej podstawie tak opisywałem ten lager w Roczniku:





Teraz mamy twardy dowód (AP Szczecin)- zachowana notatka Gestapo nt. zachowania pewnego Niemca tam zakwaterowanego:
Żeby było ciekawiej- plan sytuacyjny fabryki, stworzony przez AK na okazję operacji "Synteza".




Pod numerem 44 ukrywa się właśnie Suedlager. To wcześniej dyskutowane już i wskazywane Wohnbaracken. Z kolei numerem 45 oznaczono... Nordlager. Vis a vis Suedlager, po drugiej stronie Hydrierwerke. I ta lokalizacja była wskazywana. W załączeniu zdjęcie z 25.09.1941 z naniesionymi obozami. Nr 1- Nordlager, nr 2- Suedlager, nr 3- tworzący się Haegerwelle.




Dalej nie tłumaczy to faktu, co stało się z Nordlager po 1942/1943 r. Obóz z "widełek" Tanowskiej i Rurowej został rozebrany wtedy na potrzeby budowy linii produkcyjnej AT 244, a wzmianki o Nordlager pojawiają się w raporcie po bombardowaniu z maja 1944 r.

Validator:
Mam kłopot ze stronami świata. Jeżeli nr 3 to Nordlager, a 2 to Südlager, to względem czego wyróżniono Nord i Süd. A przede wszystkim Nord?

lukasz_s:
Prawdę mówiąc Nordlager powinien być West, Süd- Ostlagrem i wtedy miałoby to jakiś sens. Wierzę, że znajdziemy kiedyś informacje tłumaczące nazewnictwo obozów.

Teraz prawie serio. Bartek sugerował kiedyś, że Nordlager swoją nazwę może nosić od Norddeutsche Hydrierwerke, „prekursorki” zakładu.
A co jeśli drugi obóz, późniejszy, nazwano właśnie Süd, aby go zantagonizować w stosunku do pierwszego? Ma to jakiś sens? Dla ówczesnych ma. A my teraz rwiemy włosy z głowy nad nomenklaturą;)

Zdjęcie nie jest dopasowane do kierunków świata idealnie.  Po lewej północny wschód, u dołu, przebiegająca łukiem, Falkenwalderstrasse.

Validator:
Chyba że Nordlager był wcześniejszy od pozostałych (od Hägerwelle na pewno) i jego nazwa pozostawała w opozycji do np. obozu w Trzeszczynie. Bo tak, to zdjęcie należałoby obrócić o 180 stopni, wówczas relacja Süd - Nord byłaby logiczna. Ale tego nie można zrobić. Relacja mówi o roku 1941. Wtedy Süd mógłby już być powiązany z późniejszym Pommernlager. Zresztą, tak szczerze mówiąc, to co to za obóz: zaledwie cztery baraki?
PS Koncepcja Bartka jest całkiem atrakcyjna jako tłumaczenie.   

lukasz_s:
Ale nie było obozu w Trzeszczynie!

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej