Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Okolice Polic] Mapa zabytków i innych ciekawych miejsc  (Przeczytany 2972 razy)

Offline deColberg

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
[Okolice Polic] Mapa zabytków i innych ciekawych miejsc
« dnia: Października 14, 2017, 22:57:07 »
Ave,

Tworzę sobie powoli w wolnych chwilach mapę ciekawych miejsc, zabytków, przedwojennych domostw i zagród, itp. Sporo obiektów (domów, zagród) zaznaczam jako potencjalne zabytki "do sprawdzenia" (kolor niebieski), zabytki rejestrowe mają tutaj kolor ciemnoczerwony. W dodatku zaznaczam obszarowo mniej więcej tereny dawnych założeń folwarcznych, cmentarzy, parków i coś co nazwałem OOKR - obszary ochrony krajobrazu ruralistycznego - potencjalne obszary do bardziej szczegółowej ochrony np. poprzez mpzp lub też inne formy (niestety nasza ustawa o ochronie zabytków nie przewiduje takich form ochrony obszarowej).

Do zaznaczania i sprawdzania (np. gdzie były dawne zagrody) wykorzystuję m.in. mestischblatty (z oldmapsonline.com), Geoportal, fajna tez jest mapa na zamki.pl - nałożyli mestischblatty na mapę google, warto sprawdzic.

Powiedzcie mi, czy jest sens tego? Wydaje mi się, ze jakiś jest. Google Maps daje dodatkowo pewne możliwości, można dodawać w opisie informacje o obiektach, linki...

Ubolewam, że tak wiele zabytków nierejestrowych znika z krajobrazu - dawne chałupy, domy, stodoły i inne budynki gospodarcze. Warto byłoby je jakoś skatalogować i chociaż porobić zdjęcia (które mogłyby być np. zamieszczone na Fotopolsce, z resztą jak byłem w Tanowie to zrobiłem zdjęcia częsci obiektów i tam wrzuciłem).

Przyjmę też wszelkie uwagi, wskazówki, wnioski...

https://drive.google.com/open?id=141D8ZrqoJDtPT9_ZNDKRDNhV9WE&usp=sharing
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2017, 14:50:08 wysłana przez Domino »

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: Mapa zabytków i innych ciekawych miejsc
« Odpowiedź #1 dnia: Października 15, 2017, 17:16:43 »
Do wykonania benedyktyńska praca.
Pomóc może https://mapy.zabytek.gov.pl/nid
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
Odp: Mapa zabytków i innych ciekawych miejsc
« Odpowiedź #2 dnia: Października 18, 2017, 14:13:48 »
Tworzę sobie powoli w wolnych chwilach mapę ciekawych miejsc, zabytków, przedwojennych domostw i zagród,

Dla jakiego obszaru?
Rzeczywiście, ogrom pracy, zwłaszcza jeśli bierzesz pod uwagę nie tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków, ale także "stare" i w jakimś sensie "ciekawe". Przy czym pojęcia "stare" i "ciekawe" jest względne. Stare, czyli przedwojenne? Takich domów (miejskich i wiejskich) są setki tylko w naszej gminie. A dlaczego nie niektóre powojenne? Np takie leningrady? W końcu to dość unikatowa w skali kraju architektura, która na pewno się już nie powróci. Co też znaczy "ciekawe"? Na wsiach przykładowo na pewno domy o konstrukcji ryglowej. Ale czy wszystkie murowane? W przypadku Polic ja bym uwzględnił np. dawne osiedla powstałe dla pracowników Hydrierwerke.

A jeśli już jesteśmy przy starej fabryce - na pewno obiekty postindustrialne (w przypadku Hydrierwerke - zaznaczyć cały obszar czy poszczególne wybrane obiekty?), kolejowe (stare dworce), następnie militarne (schrony, stanowiska artylerii, okopy). Do tego można by dodać pomniki, tablice pamiątkowe...

Reasumując - projekt bardzo interesujący, ale na pewno wymaga doprecyzowania obiektów, które znalazłyby się w orbicie zainteresowania oraz określenia kryteriów wyboru.