Inne tematy > Tematy różne

Ogrzewanie gazowe lub jakas alternatywa?

(1/4) > >>

FOTOCOM:
Dzien dobry,
Mam do Was pytanie. Czy ktos orientuje sie jaki jest koszt i czas zalozenia ogrzewania gazowego w mieszkaniu 40m?

Moze ktos wie ewentualnie jaka jest niedroga alternatywa ogrzewania mieszkania zima zamiast pieca kaflowego.
Bardzo prosze o odpowiedzi.

Validator:
Nie znam parametrów mieszkania (cegła, płyta, ocieplenie itd.). Zapewne budynek wielorodzinny, wolnostojących domków o takiej powierzchni raczej nie ma. To znaczy są (np. altanki dzialkowe), ale to rzadkie przypadki. Zasadniczy plus - bardzo niewielka powierzchnia. Rozpatrywałbym dwie - trzy możliwości.

1. Piec (kocioł) gazowy dwuobwodowy, ogrzewanie + ciepła woda. Koszt instalacji (przy wskazanej powierzchni) szacowałbym na jakieś 12- 15 tys. złotych. Główny wydatek - piec (od 3 tysięcy), potem grzejniki z osprzętem (głowice), robocizna i wykończenie (remont poinstalacyjny). Nie oszczędzałbym na jakości, a co więcej - zleciłbym wykonanie instalacji renomowanej firmie. Żadne tam chałupnictwo i "złote rączki". Późniejsze koszty eksploatacji - stosunkowo nieduże, bo powierzchnia jest bardzo mała.

2. Nie wiem jaka jest liczba pieców kaflowych w mieszkaniu. Można zastanowić się nad przekształceniem pieca/pieców w piece akumulacyjne, wkładając grzałkę. Ale takie rozwiązanie najlepiej się sprawdza kiedy mamy do dyspozycji prąd trójfazowy. A w budynkach wielorodzinnych takiego luksusu zwykle nie ma. Inny minus - brak możliwości ogrzania łazienki. Koszt instalacji - niezbyt duży, szacowałbym na jakieś 3 - 5 tys. zł. Koszt eksploatacji spory, chyba że istniałaby szansa na nocną taryfę, o co bardzo trudno. Grzałki w piecu/piecach nie zapewnią też ciepłej wody.

3. Kombinacja kilku różnych promienników podczerwieni (elektryczne, z kominkami włącznie). Wybór spory, koszt zakupu relatywnie niewielki, koszt eksploatacji duży, nadal nie ma ciepłej wody. Inny wariant - ogrzewanie podłogowe jednak to inna półka cenowa jeśli chodzi o inwestycję (porównywalna z instalacją gazową). Koszt eksploatacji znośny, przedsięwzięcie opłaca się jeśli dany lokal mamy zamiar eksploatować przez lata.

Sumując: najlepsze jest ogrzewanie gazowe, etażowe (punkt 1). Piszę w oparciu o własne doświadczenie, acz z kilkakrotnie większymi powierzchniami. Być może znajdą się lepsi ode mnie fachowcy i podpowiedzą jakieś inne rozwiązanie.

FOTOCOM:
Validator dziękuję bardzo za obszerny opis.

12 - 15 tysięcy dla mnie kosmos bynajmniej na tę chwilę. Jeśli chodzi o ciepłą wodę to mam bojler - tutaj nie ma problemu. Chodzi tylko o ogrzanie kawalerki i tak na dłuższy okres czasu - bynajmniej do czasu aż będę mogła zainwestować w ogrzewanie gazowe.

W tym przypadku myślę o tej grzałce - mam jeden piec kaflowy.

Co to są te promienniki podczerwieni na jakiej zasadzie to działa? Jaki jest koszt.
Bardzo proszę o pomoc bo niedługo okres grzewczy a ja nie jestem w stanie fizycznie grzać i nosić opału...

parian:
Na Grunwaldzkiej 7 masz firmę Sylterm, idź, podpytaj. Myślę, że wyjdzie mniej niż 12-15 tysięcy.

FOTOCOM:
Parian - dziękuję na pewno pójdę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej