Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?  (Przeczytany 23011 razy)

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 28, 2017, 06:34:35 »
Ostatnio odkryć osad, grodzisk, dokonuje się bardzo często dzięki analizie ALS/LIDAR, czyli lotniczego skanowania laserowego. Odpaliłem geoportal i...jestem skonsternowany. No coś tam jest. Grodzisko? Raczej nie; nie ten rozmiar.



SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 29, 2017, 01:23:44 »
Musiałbym mieć jakieś doprecyzowanie za pomocą mapy, bo kiepsko czytam przedstawiony skan. Ale - najpewniej - jest to miejscowy cmentarz (XIX w., jedno z trzech, a właściwie czterech miejsc miejsc grzebalnych w Karsznie), który znajduje się na niewielkim wzniesieniu, z prawej strony drogi (kierunek Nowe Warpno).

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 29, 2017, 07:05:21 »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 29, 2017, 09:21:41 »
Teraz jest dla mnie wszystko jasne. To jest rodowa nekropolia von Enckevortów (ostatnich właścicieli Albrechtsdorf). Dziś wielkich krypt/sarkofagów już nie ma, zostały rozszabrowane zaraz po wojnie (co ciekawsze: wiadomo przez kogo), pozostały po nich ogromne, prostokątne doły usytuowane na wzgórzu (jakieś 10 - 15 m wysokości). Otaczają je rzadkie w naszym rejonie cisy, co zresztą widać na zdjęciu satelitarnym.
Nekropolia jest położona ok. 500 metrów na wschód od pałacu w Karsznie, prościej do niej trafić z drugiej strony. Należy - jadąc z Nowego Warpna - skręcić w kierunku Dobieszczyna i po ok. 100 metrach zatrzymać się na skraju pierwszej leśnej drogi. Wiodącej w prawo, jeśli jedziemy od Warpna, lub ostatniej w lewo, przed skrzyżowaniem z ul. Szczecińską, gdybyśmy jechali od Dobieszczyna. Idąc tą drogą, w kierunku pałacu (na zachód, zresztą inaczej nie można), znów po ok. 100 -150 metrach, na wzgórzu, a raczej niewielkim wzniesieniu z lewej strony zobaczymy czerniejącą grupę cisów. Jak wejdziemy na górę - zobaczymy wspomniane doły i nędzny, drewniany krzyż, zbity z okiennych ram... Od lat próbuję coś z tym miejscem zrobić, ale nawet jak pracowałem w UM w Policach - nie mogłem, bo to nie były moje kompetencje.
Nowe Warpno nie widzi potrzeby upamiętnienia dawnych nekropolii (a ma kilka i to ciekawych), mógłby pomóc powiat, w starostwie jednak nie ma inspektora ds. zabytków, ani żadnej kompetentnej postaci zdolnej do takich działań. Pewien przymus moralny skończył się parę lat temu (pewnie z osiem), kiedy zmarła ostatnia przedstawicielka rodu, sędziwa hrabina von Enckevort, będącą (po zjednoczeniu Niemiec) dożywotnim użytkownikiem swojej dawnej własności - barokowego pałacu w Rieth.

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Biała Serbia w Polsce
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 29, 2017, 11:29:44 »
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/589ca4cdc21f4dea


Nie umiem dodawać zdjęć, powyżej mapa:
"Nomenklatura Serbska w Polsce wg T. Lewickiego , Roczniki Historyczne t. 32, Poznań 1956 strona 31 - w H. Łowmiański. Początki Polski, t. 2 , Warszawa 1964, str. 55.


Cytat za Łowmiańskim: "Pierwotne siedziby Serbów przedstawiają się zagadkowo. (...) Najstaranniej uzasadniona została teza,lokalizująca Serbów w Wielkopolsce. Autor T. Lewicki zebrał liczne na obszarze Polski  nazwy miejscowe wywodzące się od "etnicznego miana Serbów" PAPA MAPA POWYŻĘJ.
Zdaniem autora nazwy te stanowią ślad dawnej serbskiej ludności, która w dobie wędrówek V - VII w naszej ery wyemigrowała z granic Polski, pozostając jedynie w nielicznych miejscowościach. Nowa fala etniczna "polska, która zajeła ten kraj, nadała owym serbskim osadom nazwy , określające przynależność etniczną ich mieszkańców. (...) T. Lewicki wytyczył również ślad migracji serbskiej z Polski, mianowicie przez Polskę południową i braęe morawską, bowiem kilka nazw serbskich zauważył w Małopolsce, miały to być osady , założone przez małe grupy Serbów, które oderwały się od głównej masy i pozostały na ziemiach polskich."


Jest to tylko hipoteza T. Lewickiego, ale mogło tak być. Dlaczego język serbski est tak podobny do naszego?
Proszę obejrzeć mapkę - nazwy serbskie są także nad morzem koło Kołobrzegu - a co z niedostępnymi grodziskami w puszczach , np grodzisko w Karsznie, takie, któremu ludność polska nie nadała nazwy, bo go nie znalazła. Al pewnie grodzisko w Karsznie jeśli istniało,i było zamieszkiwane przez inną ludność, może Wkrzan, lub Obodrytów??


ps. Etymologia nazwy SArbinowo kolo Kostrzynia  zniemczona na Zondorf, to odmiana Zarben, Zarbin, Zorbenf czyli Sarbin. Od Serbów.































ł
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2017, 12:06:26 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 29, 2017, 12:05:43 »
Znów pseudonauka. Wszystkie "Sarbie" (jest ich bodaj pięć) biorą swą nazwę od szlacheckiej rodziny Sarbskich, notowanej już w XIV wieku. Sarbinowo, to najbliższe, w koszalińskim, to niemieckie Sorenbohm. Należy pamiętać, że na ziemiach zachodnich i północnych, pozyskanych po II wojnie światowej, funkcjonowały specjalne komisje językoznawcze nadając "polskie" nazwy niemieckim miejscowościom. Często przypadkowe i wygenerowane na zasadzie podobieństwa brzmień. Niekiedy zaś "pod tezę" o pradawnym pomorskim, a już najlepiej polskim rodowodzie pozyskanych ziem. Dlatego nazewnictwo powojenne niemal nigdy nie może być traktowane jako źródło historyczne. Np. w Polickiem jaki związek z rodowodem mają takie nazwy jak: Drogoradz (Hammer), Dębostrów (Damuster), Wieńkowo (Wenkendorf), Niekłończyca (Königsfelde), Przęsocin (Neuendorf), Podbrzezie (Neuhaus) itd.? Z tego, że coś się komuś kojarzy nie wynikają jeszcze fakty historyczne.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpnia 29, 2017, 13:12:56 »


Mam nadzieję, że coś widać w powiększeniu.
1943. W miejscu rodzinnej nekropolii, "bieli" się jakiś okrągły kształt. Kopuła?
Czy są zdjecia tego cmentarza? Szybki research w necie nie przyniósł mi odpowiedzi.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpnia 29, 2017, 16:39:49 »
Opracowałem przedstawione zdjęcia, cośkolwiek tam dostrzegam, ale nie potrafię ani potwierdzić, ani wykluczyć istnienia jakiejś kopuły nad grobowcami. Jest to jednak wielce prawdopodobne, bo przecież rodowa nekropolia miała charakter zwarty. Ja jednak po raz pierwszy byłem tam 10 lat temu, w 62 lata po wojnie, kiedy pozostały tylko gigantyczne doły, a tu i ówdzie fragmenty kamieniarki, w sensie resztek jakichś konstrukcji. Przesyłam linki do kilku zdjęć, zmniejszonych, gdyż oryginały nie przejdą przez łącza. Mam podobnych jeszcze chyba ze trzy. Jak napisałem wcześniej - jest to krąg cisów na wzniesieniu, w środku doły po kryptach i ten nieszczęsny krzyż z ramy okiennej. Chyba jeszcze istnieje. Być może żyją jeszcze świadkowie wyglądu nekropolii np. w roku 1945/6, ale to tylko "być może", bo dziś mówimy o ludziach dobrze po 80 roku życia. Co więcej - temat wywoływał nerwowość, to sprawdzałem, widocznie natrafiałem na rozmówców z niezbyt czystym sumieniem (w tej materii). Zapewne, gdyby nawiązać stosunki z potomkami rodu albo poszperać w jakichś zasobach bibliotecznych, czy muzealnych - jakaś fotografia nekropolii by się znalazła. Ale trzeba odrobiny dobrej woli np. nowowarpieńskiej gminy, która powinna się sprawą zainteresować. Bo w aktywność powiatu niespecjalnie wierzę (vide: cmentarz w Stolcu). Konserwatora takie "drobiazgi" również nic nie obchodzą. Może, może zainteresuje się tym tematem obecny właściciel pałacu, choć i w to wątpię. Nie chcę tu pisać gorzkich słów, jednak losy cmentarzy w Warnołęce, Karsznie, Nowym Warpnie (i w Brzózkach) - mnie, osobiście - bolą. I co z tego? Poniżej linki do zdjęć.



https://www.dropbox.com/s/chx4j31snu1jbs3/P1050211.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/whc8r6xjsplmyxn/P1050212.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/ac6mdpuf1unfcsp/P1050213.JPG?dl=0


https://www.dropbox.com/s/52jaoza2m5souil/P1050214.JPG?dl=0

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpnia 29, 2017, 18:32:54 »
Enckevortowie o sobie samych. O Karsznie zaledwie wzmianka i jedno ujęcie pałacu.
http://digital.ub.uni-duesseldorf.de/ihd/content/pageview/8947588

Ważna ostatnia linijka.
http://www.digitale-bibliothek-mv.de/viewer/image/PPN559838239_NF_45/34/
Cały artykuł od str. 27.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2017, 18:54:52 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpnia 30, 2017, 01:20:00 »
Dziękuję. Bardzo ciekawy materiał, a jeszcze ciekawsza sama biblioteka.

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Grodzisko Wczesnośredniowieczne w Karsznie (Nowe Warpno) zdjęcie w książce.
« Odpowiedź #40 dnia: Września 13, 2017, 16:16:07 »
W Książnicy Pomorskiej jest ksiąźka, II wydanie: "Leksykon Puszczy Wkrzańskiej" pod redakcją T. Białeckiego i S. Krzywickiego . Wydawnictwo "Stowarzyszenie Ziemia Warpieńska. Nowe Warpno 2013.
I na 81 stronie pod hasłem Nowe Warpno jest następujące zdjęcie



Podpis: Grodzisko wczesnośredniowieczne w Karsznie. Na zdjęciu stok wałów grodziska porośniętego lasem, tak samo wyglądające , tylko mniejsze (dużo) niź Grodzisko w Mścięcinie.
Widziałem to zdjęcie w innej ksiaźce, może w I wydaniu: podpis był: grodzisko obok drogi w lesie w Karsznie.
A jaki ciekawy opis hasła Nowe Warpno: w nim mowa o trzech grodziskach.

Ps Dziekuje kierownikowi Ksiąznicy Pomorskiej  Panu R. Łaskarzewskiemu za błyskawiczne wysłani mi na maila listy 297 ksiąźek wypoźyczonych pdzeze mnie,od 2006 roku do dzisiaj.

Nie mnóżmy bytów - jeden wątek już założony - Domino
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2017, 17:23:06 wysłana przez Domino »
Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #41 dnia: Września 13, 2017, 19:18:39 »
Książkę posiadam, ale... Rzecz więcej niż osobliwa. Obaj panowie znani są (!) z popełniania nieścisłości i naginania faktów do swoich ideologicznych (!) wyobrażeń. Pan Krzywicki, acz z wykształcenia historyk, większą część życia był bibliotekarzem, a o Nowym Warpnie się wypowiada (nigdy żadnych badań nie prowadził) bo mieszka przy drodze do Karszna.  Pan Białecki zajmował się historią regionalną, ale badań na północ od Szczecina również nie prowadził.
Obaj panowie są zwolennikami (i głosicielami) peerelowskiej wizji "odzyskania po wojnie Ziem Piastowskich" i skrytymi germanofobami. Więcej nie napiszę, bo nie chcę ich obrażać. Ale o "czerwonych docentach" to pewnie Państwo słyszeli...
"Leksykon Puszczy Wkrzańskiej", podobnie jak "Encyklopedia Polic" roi się od błędów, wynikających też z nieznajomości lub słabej znajomości języka niemieckiego. Niedociągnięć tych nigdy jawnie nie podnosiłem, ale widzę, że będzie trzeba, bo półamatorskie publikacje udające opracowania naukowe przynoszą szkodę.
Gwarantuję, Panie Kolego, że jeśli zbiorowe dzieło największych polskich archeologów: "Archeologiczna mapa Polski" żadnego grodziska w tym miejscu nie znajduje - to go po prostu nie ma i nie było. Nie chce mi się tu robić wykładu, ale odkrycie grodziska i jego przebadanie wymaga wielkich, specjalistycznych kwalifikacji, a nie zrobienia zdjęć z wycieczki do lasu i przypisania jakiemuś wzniesieniu roli, której nigdy nie miało. Proszę przytoczyć inne źródła, bo te są fantastyką.
Dyskusja na temat możliwej osady, raczej prasłowiańskiej niż słowiańskiej może dotyczyć jedynie Podgrodzia. Prowadzili ją w swoim czasie dwaj wybitni naukowcy: J.M.Piskorski i Józef Spors, zobacz: "Materiały Zachodniopomorskie", tom XXXI - XXXIV, Szczecin 1988. Spostrzeżenia fascynujące.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2017, 19:50:18 wysłana przez Validator »

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #42 dnia: Września 14, 2017, 08:05:35 »
Szanowny kol Validator:
Znalazłem ksiąźke ze zdjęciem grodziska (proszę mi napisać jak się dodaje tu fotografie - to tu wrzuce) , a kolega bez wizji lokalnej od razu neguje istnienie w/w obkektu.
Grodzisko jest niskie (to w Mścięcinie jest przy nim ogromne) - znaczy to źe jest bardzo stare.
Zapraszam kolegę na wyjazd terenowy do Karszna, najlepjej w grudniu, gdy nie będzie roślinności i śniegu - to zweryfikujemy - kto ma racje.
Widziałem podobne grodziska leśne blisko wody w Glinnej i w Swobnicy.
Pozdrawiam.

Dominik Dolnoślązak

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #43 dnia: Września 14, 2017, 11:54:41 »
Czcigodny Kolego! Mam, zdjęcie tego czegoś, co autorzy "Leksykonu" uważają za grodzisko. Po prostu mam tę książkę. Ale mam również podstawowe pytanie: o jakiekolwiek źródła (polskie, niemieckie) potwierdzające tę opinię. Jakieś wykopaliska, jakieś znaleziska, analiza topografii i w ogóle jakaś literatura przedmiotu. Ja takowej nie znam, ale z tego akurat nic nie wynika. Niemniej skoro nie znają tego miejsca również archeolodzy - na jakiej podstawie należy uznać, że doniesienie jest prawdziwe, czyli odnosi się do opisywanej rzeczywistości? Poza tym, skoro zaprasza Pan do zwiedzania, to znaczy, że umie Pan zlokalizować miejsce. Bardzo proszę o opis ze wskazaniem na mapie.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Ogólne] Co nam zostało po Słowianach?
« Odpowiedź #44 dnia: Września 15, 2017, 09:05:41 »
Dość fantastyki, teraz fakty. Adalbert Holz, we wskazywanym przez mnie wcześniej artykule, pisze o swoich odkryciach:


Oznacza nawet miejsce. Czy wzgórze o wys. 7,3 m jest rzeczywiście na zachód od b. domu zdrojowego i jest oznaczone na M-blacie? Ano jest.



Tak to wygląda w hipsometrii ALS. Zauważyć można wykopy.



Ale AZP milczy na ten temat (grodzisko w pobliżu Sławoszewa jest przykładowo zaznaczone na portalu mapowym strony zabytek.gov, te- nie). Dlaczego?
Autor pisze (w 1958 r.), że ceramikę słowiańską i wczesnoniemiecką odnalazł w 1942  r. i przekazał do Muzeum w Sz-nie. To czas wojny. Wszyscy wiemy, co było potem. Czy strona polska (Piskorski) prowadziła kiedykolwiek tam badania?
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2017, 09:38:40 wysłana przez lukasz_s »
SPZP "Skarb"