Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Ziegenort - wspomnienia Elli Schmidt  (Przeczytany 2876 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Ziegenort - wspomnienia Elli Schmidt
« dnia: Stycznia 14, 2016, 18:57:09 »
Fragment książki Elli Schmidt "EINE VON VIELEN" w tłumaczeniu Michała Olszewskiego. (Panie Michale dziękuję za tłumaczenie)


Życie na wsi
   Urodziłam się w 1914 w pomorskiej wsi Ziegenort nad zalewem w powiecie Ueckermünde. Byłam starszą z dwóch dziewczynek. Moja siostra urodziła się w 1918, była więc o cztery lata młodsza. Ojciec był marynarzem, matka jako najstarsza z dziesięciorga dzieci pracowała na gospodarstwie. Tak więc mieliśmy wprawdzie mieszkanie w Ziegenort,...


Całość do pobrania https://www.dropbox.com/s/udp0sy10w0z9e8n/Elli%20Schmidt.pdf?dl=0


<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Ziegenort - wspomnienia Elli Schmidt
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 15, 2016, 00:06:29 »
Ciekawy fragment. Ciekawy jest też jej życiorys, np. tutaj: http://rotefahne.mlpd.de/rf0501/rfart17.htm
Przy okazji pytanie: Jaki jest status przytoczonego fragmentu wspomnień? Chodzi mi o tłumaczenie. Jest to tekst autorski z wszystkimi zastrzeżeniami, wolna licencja, licencja ograniczona? Jeżeli tekstu przetłumaczonego nie można swobodnie używać to czy istnieje możliwość udostępnienia oryginału w języku niemieckim?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Ziegenort - wspomnienia Elli Schmidt
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 18, 2016, 11:46:08 »
Validator, autor tłumaczenia zrobił to grzecznościowo i jego o to trzeba pytać. Oryginał w języku niemiecki jest tylko w postaci skanów z książki.
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Ziegenort - wspomnienia Elli Schmidt
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 18, 2016, 11:52:37 »
No i właśnie o te skany chodzi. Bo z autorem tłumaczenia to mam niezbyt miłe doświadczenie, kasy nie chciał, ale pretensje o wykorzystanie materiału z trzebieskiej strony - miał (chodziło o Trettina). Dlatego interesują mnie skany z oryginału, bo nie mam dostępu do całości. Zresztą , są tam różne fragmenty, życiorys tej pani był skomplikowany.