Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Dyskusje około kościelne  (Przeczytany 95651 razy)

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 09, 2015, 14:08:00 »
Sprawa prosta opodatkujmy kościół.

Pozwól, że odpowiem cytatem z dobrego artykułu na ten temat:
"Księża z zarobionych pieniędzy płacą podatki na rzecz diecezji, składają się na fundusz wspierania księży emerytów, chorych kapłanów, na misje i na seminaria duchowne.
(...)
Od księży z parafii pracujących w duszpasterstwie Urząd Skarbowy wylicza zryczałtowany podatek dochodowy (inne stawki są dla wikariuszy i proboszczów), biorąc za podstawę liczbę mieszkańców w parafii i miejsce położenia parafii (wiejska czy miejska). Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie duchowni są opodatkowani z przychodów od posług stricte duszpasterskich oraz od ofiar otrzymywanych przez nich z okazji udzielania sakramentów. Natomiast księża zatrudnieni na umowę o pracę podlegają takim samym zasadom podatkowym jak inni pracownicy. W przeciwieństwie do wielu krajów, gdzie księża otrzymują pensje z diecezji (lub od państwa), a ich wysokość jest uzależniona od funkcji i stażu pracy, w Polsce – poza diecezją opolską – nie istnieją regulacje w tym zakresie." Źródło: http://www.idziemy.com.pl/kosciol/na-co-ida-ofiary-za-sakramenty

Czyli wychodzi jednak na to, że duchowni, jak również cały Kościół (wszak należą do niego w ogromnej większości ludzie świeccy - nie wiem, jak Wy, ale ja cały czas płacę jakieś podatki), są już objęci opodatkowaniem, co nie jest zbyt częste w innych państwach.

nie fajnie by było dostać kwit-paragon za komunię św., chrzest, pogrzeb itp? skończyło by się "co łaska ale nie mniej niż 500 zł"

Nie, bo byłoby to sprzeczne z zaleceniami Episkopatu Polski, jak również z zaleceniami Watykanu. Poza tym znacznie utrudniałoby to przestrzeganie zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak np.:

"Kan. 945 - § 1. Zgodnie z uznanym zwyczajem Kościoła, każdy kapłan celebrujący lub koncelebrujący Mszę św. może przyjąć ofiarę złożoną, aby odprawił Mszę św. w określonej intencji.
§ 2. Usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich.
Kan. 946 - Wierni składający ofiarę, aby w ich intencji była odprawiona Msza św., przyczyniają się do dobra Kościoła oraz uczestniczą przez tę ofiarę w jego trosce o utrzymanie szafarzy i dzieł.
Kan. 947 - Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.
Kan. 948 - Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona i przyjęta ofiara, nawet niewielka." (pogrubienie moje).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline sake

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 09, 2015, 14:25:33 »
Pozwól, że odpowiem cytatem z dobrego artykułu na ten temat:
"Księża z zarobionych pieniędzy płacą podatki na rzecz diecezji, składają się na fundusz wspierania księży emerytów, chorych kapłanów, na misje i na seminaria duchowne.
(...)
= pralnia kasy. Znalazłem coś takiego:,,Kościół rzymskokatolicki jest w Polsce instytucją szczególnie uprzywilejowaną. Oprócz ponad 1,2 mld złotych z kieszeni wiernych, blisko 2 mld zł dostaje od państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych.(...)" i ,,Kościoły są zwolnione z podatków lokalnych i tych od nieruchomości. Ponadto duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, oraz zwolnieni są z opłat celnych. Wszystkie te ulgi nie dotyczą jednak działalności gospodarczej. Za to dodatkowym bonusem jest to, że kościelne rozgłośnie radiowe zyskały status nadawców społecznych i zwolniono je z opłat koncesyjnych. Z racji swojej dominującej roli najbardziej korzysta na tym Kościół rzymskokatolicki.
Jak policzył Money.pl, same dotacje państwa dla katechetów, na katolickie uczelnie, szkoły i przedszkola oraz kapelanów to rocznie 1,65 mld zł."

Wydaje mi się że te nie małe pieniądze można inaczej wykorzystać.
Widziałeś Boga? Nie? Widocznie jeździsz za wolno...

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 09, 2015, 18:52:25 »
sake, równie dobrze możemy zacząc teraz dyskusję nad przywilejami górników, żołnierzy i nauczycieli w stosunku do ogółu społeczeństwa. Przejechać się możemy po kosztownych wcześniejszych emerytach i KRUSie. Wróćmy do wątku z tematu a nie debatujmy nad ogólną sytuacją w kraju.

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 10, 2015, 00:15:33 »
Kuba, naprawdę wierzysz w to wszystko, co zacytowałeś?
Powołujesz się na jakieś zalecenia Episkopatu Polski, który dba o interesy swoich funkcjonariuszy. A przecież księża korzystają z dróg, służby zdrowia, dóbr kultury itp., dlatego powinni płacić podatki jak wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Kasę fiskalną mają w kioskach, to i księża powinni mieć. Mało tego od niedawna nawet właściciele małej gastronomii też muszą mieć kasę! Dlaczego księża mają być wyjęci spod prawa?

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 10, 2015, 08:11:31 »
Kuba, naprawdę wierzysz w to wszystko, co zacytowałeś?

Tak.


Powołujesz się na jakieś zalecenia Episkopatu Polski, który dba o interesy swoich funkcjonariuszy

... i wiernych.


Dlaczego księża mają być wyjęci spod prawa?

Nie są wyjęci spod prawa. Po prostu usługi duszpasterskie to nie transakcje kupna/sprzedaży, ani usługi.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Storczyk

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 689
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 10, 2015, 17:38:25 »
Dla mnie jest to działalność gospodarcza gdzie obowiązują ceny za pochówek, chrzest czy wesele i to dość wysokie.A gdzie kasa fiskalna?Babcia toaletowa ma kasę fiskalną, widziałam nad morzem .I to też świadczenie usług co za różnica jakich .Dla mnie to absurd i dzielenie ludzi na lepszych i gorszych .Ksiądz to zwykły człowiek a nie żaden święty.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje "około kościelne"
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 10, 2015, 18:07:03 »
Doszły mnie słuchy, że kościół będzie miał ogrzewanie, prawa to ?

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 10, 2015, 18:30:18 »
Dla mnie jest to działalność gospodarcza gdzie obowiązują ceny za pochówek, chrzest czy wesele i to dość wysokie.


Żeby coś takiego stwierdzić wszystkie ofiary musiałyby być na podobnym, wysokim poziomie. A tymczasem, z tego co wiem, rozstrzał jest bardzo duży - wszystko zależy, od sytuacji materialnej ofiarodawcy. Dlatego rynkowe rozwiązania są w tym wypadku całkowicie pozbawione sensu. W ogóle bawi mnie jedna rzecz - z jednej gdy jakaś gazeta/portal wpadnie na trop księdza, który ustala "cennik" sakramentów i sakramentaliów, to jest wielka awantura, bo przecież jak tak można. Z drugiej strony są głosy osób, które chcą fiskalizacji posług duszpasterskich, czyli de facto ustalenia twardego cennika ;). Oczywiście chyba nie muszę dodawać, że jedna i druga strona z życiem Kościoła ma niewiele wspólnego. Normalnie można dostać rozdwojenia jaźni ;).

 
Doszły mnie słuchy, że kościół będzie miał ogrzewanie, prawa to ?

Nie wiem, o który kościół Ci chodzi, ale św. Kazimierza jest już ogrzewany od stycznia 2011 r.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 10, 2015, 19:11:27 »
Tak, to prawda :)  i chyba wszyscy uczęszczający do "starego" kościoła są szczęśliwi ;D .

Offline j.7

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 13, 2015, 10:42:45 »
Co prawda już kiedyś tego linka wrzucałem, ale z okazji tego wątku:



A tak w ogóle to PAX MIĘDZY CHRZEŚCIJANY I PAX MIĘDZY POLACY!
Program Administracji - Programem Forumowiczów
http://police-polska.blog.onet.pl/

Offline piotrekpl

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 14, 2015, 16:47:10 »
j.7  Dziękuje że pokazałeś mi, że całe zło które jest w Polsce to wina kościoła, a nie nadętych polityków którzy żądzą tym pięknym krajem od 25 lat, zamieniając się tylko miejscami co 4 lata, czy to na szczeblu krajowym czy lokalnym.
A jeśli chodzi o kościół, to ci hierarchowie są też politykami nadętymi >:( .
 

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 15, 2015, 09:44:38 »
Właśnie natrafiłem na program ziarno na tvp1. Chciałem się zapytać (retorycznie) kto płaci za produkcję i za czas antenowy tego programu? Kościół? Nie wydaje mi się. Jestem pewny, że kasa na to idzie z abonamentu RTV. A teraz proszę was-chrześcijan o szybki rachunek sumienia-jak wielu z was go opłaca? Ja oglądając takie produkcję tylko utwierdzam się w przekonaniu że dobrze robię nie płacąc abonamentu
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 16, 2015, 12:52:46 »
Ja go opłacam, choć moje dzieci już nie oglądają, Ty nie opłacasz, więc nie ma o czym mówić. Dodam, że nie oglądam seriali produkowanych przez TVP, a też na nie płacę, niech inni mają, a co :D

Offline j.7

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 192
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 16, 2015, 14:48:02 »
dzięki bodzio  :D
Program Administracji - Programem Forumowiczów
http://police-polska.blog.onet.pl/

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje około kościelne
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 16, 2015, 17:31:25 »