Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy  (Przeczytany 4627 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« dnia: Stycznia 19, 2015, 02:35:00 »
Na początku września 2014 r. w "Magazynie Polickim" pojawiła się taka notatka:
Podczas prac nad upamiętnieniem miejsca pochówku zmarłych jasieniczan (przy dzisiejszej ulicy Jana Kazimierza, ongiś Giesebrecht-Str.), dowiedzieliśmy się o istnieniu w pobliżu jeszcze jednego, zupełnie zapomnianego cmentarza. Usytuowany jest poza terenem historycznej Jasienicy, raczej należał do dawnego Dębostrowa. Wiedzie doń krótka polna droga - boczna od ulicy Makowej (Eichenweg), niespełna 100 metrów od skrzyżowania z ul. Zieloną (ongiś Wittenberg-Str.). Prowadzi do niewielkiej (ok. 1200 m2), owalnej kępy gęsto rosnących drzew, ziemię porasta charakterystyczny, cmentarny bluszcz. Wg informacji pozyskanych od starszych mieszkańców Jasienicy - ongiś były tu nagrobki.
Dziś zagadka jest rozwiązana. Informacje na ten temat pod adresem: http://www.magpol.cba.pl/?p=165
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2015, 16:35:13 wysłana przez Domino »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 25, 2015, 23:35:01 »
Zdjęcie z prawej. W latach 20-30 ubiegłego wieku,  ten budynek na kartach pocztowych oznaczony był jako poczta.




(poprawiłem, zapomniałem, że Twój hostingodawca podmienia zdjęcia - cwana reklama)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2015, 00:17:34 wysłana przez ak »
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 26, 2015, 00:08:06 »
Coś się popsuło w twojej wypowiedzi, sam zobacz. Pozdrawiam - J.

Post Merge: Stycznia 26, 2015, 01:24:45
A to ciekawe. Ale myślę, że wydawca pocztówek się mylił, w przeciwieństwie do pisanych przez eks-jasieniczan wspomnień. Poczta zapewne była tam, gdzie była do niedawna (zdaje się, że obecnie jej już nie ma), czyli przy Breite Straße. A dom doktora został ośrodkiem zdrowia. Dlaczego tak mniemam? Bo powojenni osadnicy zwykle wykorzystywali niemieckie budynki publiczne w celach do jakich wcześniej były przeznaczone. Zarówno poczta, jak i dom doktora miały określone wyposażenie, choćby meble i inne rozwiązania, przydatne i po wojnie, nawet uwzględniając sowiecki szaber. A pomyłki wydawców pocztówek tośmy już obaj spotykali. Ale mogę się mylić.   
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2015, 01:24:45 wysłana przez Validator »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 26, 2015, 21:41:20 »
myślę, że wydawca pocztówek się mylił
W tym przypadku się nie mylił, sprawdziłem na 2 pocztówkach, na jednej jest nawet szyld. Zapewne nie mylili się też byli mieszkańcy, pamiętają swoje czasy, ale już nie ma takich, którzy by pamiętali rok 1925, a wtedy była tam poczta.
Nie ma też już nikogo, kto by pamiętał, że obecny budynek świetlicy wiejskiej w Uniemyślu był kiedyś pocztą.

osadnicy zwykle wykorzystywali niemieckie budynki publiczne w celach do jakich wcześniej były przeznaczone.
Tak bywało, choć nie było to reguła. Kilka przykładów:
Jasienica: poczta, dom lekarza, po wojnie - porodówka (tam się urodziłem ;) ), ośrodek zdrowia.
Police: poczta, po wojnie - poczta.
Trzebież: dom lekarza, po wojnie -  przedszkole
Trzebież: dom dentysty, po wojnie - ośrodek zdrowia


<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 26, 2015, 23:31:32 »
Zapewne masz rację, aczkolwiek ciekawe co zadecydowało o przeniesieniu poczty do innego budynku. Bo tak musiało być, skoro obie funkcje obiektu (poczta, potem dom doktora) uznajemy za prawdziwe. Muszę się jeszcze przyjrzeć tej poczcie, którą znaliśmy z naszych czasów, bliżej krańcówki autobusu. Tak czy inaczej znowu jakaś maleńka łamigłówka została wyjaśniona. Serdecznie pozdrawiam - J.

PS Jeszcze jedno. Jak wynika z twojego zdjęcia, z ok. 1925 - budynek miał ładną fasadę, ciekawe okna i efektowne drzwi. Budynek z czasów doktora jest znacznie uboższy jeśli chodzi o rozwiązania estetyczne - fasada, chyba inne okna, nawet przybudówka - facjatka na strychu wydaje się być zmieniona. W sumie - efekt wizualny gorszy od poprzedniego. Co kierowało doktorem? 
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2015, 23:37:43 wysłana przez Validator »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 27, 2015, 00:19:28 »
Co kierowało doktorem?
Czy doktorem? Wydaję mi się, że zdjęcia, które prezentujesz zrobiono po wojnie i to są powojenne przeróbki. Jedynym, zachowanym, oryginalnym. elementem jest daszek nad drzwiami
« Ostatnia zmiana: Stycznia 27, 2015, 00:23:05 wysłana przez ak »
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Jasienica] Nieznany cmentarz w Jasienicy
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 27, 2015, 00:20:55 »
Zgadzam się, mogło tak być.