Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc  (Przeczytany 6393 razy)

Mariusz_W.

  • Gość
Witam.

Temat z historii najnowszej.
Otóż ostatnio wybrałem się na wycieczkę do Zakładów Chemicznych. Z Policami za dużo wspólnego już nie mam, ale jakoś tak Zakłady zawsze mnie ciekawiły.
Ponieważ wycieczki do ZCh nie są organizowane, wstęp na teren zakładu osobom postronnym jest zabroniony, jedyną opcją było zobaczenie zakładów z zewnątrz. Obszedłem całe ZCh naokoło oraz całą stację Police Chemia wzdłuż. Zaciekawiło mnie kilka rzeczy i mam w związku z tym kilka pytań do wtajemniczonych. Mam nadzieję, że zaspokoicie moją ciekawość.[list=1]
  • Podstawowe pytanie. Jak miała wyglądać niezrealizowana rozbudowa Zakładów? Które tereny miała zająć? Czy są jakieś mapy/plany, gdzie byłaby zaznaczona ta rozbudowa? Wzmianka o planach rozbudowy Zakładów pojawia się w pracach nt. Szczecińskiej SKM w projektach z lat 70. Zakładano, że docelowo w Zakładach będzie pracować 30 tys. osób, stąd też projektowana odnoga od planowanej linii szybkiej kolei miejskiej, zakończona stacją Zakłady Chemiczne II po zachodniej stronie Zakładów.
  • Dodatkowe pytanie. Idąc ulicą Piotra i Pawła zauważyłem nieczynny postój, o tutaj: http://goo.gl/maps/ztZKG. W którym roku go zlikwidowano? Lampy oświetleniowe są tam w oryginalnym starym stylu.
    Dalej na północ jest takie miejsce: http://goo.gl/maps/Otkef. Widać, że dawniej ten teren był chyba włączony w skład Zakładów Chemicznych, bo są pozostałości po ogrodzeniu, a także poprzecinane drogi obecnym ogrodzeniem. Co tu było?
     [/list:o]

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 11, 2013, 11:33:47 »
Cytat: "Dr.Kafar"
gdzie początkowo planowano budowę zakładów na terenie "starej fabryki", ale koszta usuwania bunkrów były za duże...


Składowisko siarczanu  jest chyba na terenie "starej fabryki" no i tak zwana "stara woda" też.



Cytat: "Mariusz_W."
Widać, że dawniej ten teren był chyba włączony w skład Zakładów Chemicznych, bo są pozostałości po ogrodzeniu, a także poprzecinane drogi obecnym ogrodzeniem. Co tu było?



Z opowieści starych pracowników ZCH,wiem że podczas budowy,rozbudowy zakładów brało udział dużo firm,przedsiębiorstw z całego kraju.
Miały one  swoje  filie,odziały na terenach okalających  zakład,więc pewnie to są pozostałości po jednej z takich firm.
Na razie nie ma podpisu......

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 11, 2013, 11:55:42 »
Cytat: "Ciekawy"
Cytat: "Dr.Kafar"
gdzie początkowo planowano budowę zakładów na terenie "starej fabryki", ale koszta usuwania bunkrów były za duże...


Składowisko siarczanu  jest chyba na terenie "starej fabryki" no i tak zwana "stara woda" też.



Zgadza się, a co ciekawe obecny budynek W-101 / 21 (na Starej Wodzie) pełni tę samą funkcje - Ujęcia wody jak za czasów Hydrierwerke. Wówczas na planach fabrycznych oznaczony był jako Bau 680. Podobnie jak położone obok odmulniki (Bau 690 /I oraz Bau 690/ II), które pełnią obecnie tę samą funkcje.

Pozdrawiam

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 11, 2013, 12:24:39 »
Gdzieś , kiedyś wyczytałem,że tym kanałem ujęciowym wpływały U-booty niemieckie  na tankowanie  paliwa.Ale to raczej fantazyjna plotka,he,he.
Również  pozdrawiam.
Na razie nie ma podpisu......

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 11, 2013, 12:29:18 »
Jedna z wielu opowiastek :) Kanałem tym pobierano wode do procesów technologicznych i produkcyjnych (jak obecnie).

Pozdrawiam

Mariusz_W.

  • Gość
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 11, 2013, 13:19:15 »
Cytat: "Validator"
Być może masz rację. Niemniej sytuacja, kiedy ktoś "z Policami za dużo wspólnego już nie ma", jednak zapycha kilka km na pieszo (jak rozumiem) dookoła Zakładów ("Obszedłem całe ZCh naokoło oraz całą stację Police Chemia wzdłuż."), a potem poszukuje dokładnych planów terenu wraz z przyległymi firmami - zwyczajna nie jest.
Nie spodziewałem się takiej reakcji. Być może moje zainteresowania nie są zwyczajne, ale nie mam żadnych planów terrorystycznych. Ot po prostu lubię zwiedzać duże zakłady przemysłowe, jeżeli się da to od środka, jeżeli nie to z zewnątrz.
Cytat: "Validator"
Google nie wszystko pokazuje w wystarczającej rozdzielczości.
Jest jeszcze Wikimapia, ta już bardziej szczegółowo opisuje teren Zakładów. Są tam zaznaczone dokładne usytuowania takich obiektów jak najwyższy komin, sterownia centralna, magazyn mocznika, chłodnie kominowe, zatężalnia na bieli tytanowej, zbiorniki azotu, bezciśnieniowy zbiornik amoniaku. :devil:
Cytat: "Validator"
Stokaż tak, ale aby poznać dokładne usytuowanie podpór rurociągu wiodącego do terminala - trzeba albo wizyty w terenie, albo właśnie dokładnej mapy. Są i inne, newralgiczne miejsca.
A czy ja pytam o takie szczegóły jak usytuowanie podpór, liczbę kondygnacji budynków, procesy technologiczne czy inne tego typu? Nic z tych rzeczy.
Cytat: "Validator"
Normalnemu krajoznawcy wystarcza obraz z Google, taki jaki jest. Naszego Kolegi on nie zadowala. Chciałby szczegółowych planów. A niby po co?
Ze zwykłej ciekawości. Czy kolega nie miał nigdy żadnej pasji w życiu? Ja na co dzień interesuję się koleją. Choć wiedza, którą posiadam na ten temat być może nigdy mi się w życiu do niczego nie przyda, to jednak z takich a nie innych powodów interesuje mnie to. Bez problemu w internecie można znaleźć szczegóły dotyczące budowy i sterowania lokomotyw. Ba, jest strona gdzie znajduje się całe mnóstwo dokładnych planów stacyjnych. Np. tutaj mamy schemat stacji Police, a tutaj schemat stacji Poznań Franowo, jednej z największych stacji rozrządowych w Polsce, z zaznaczonymi dokładnie numerami torów, rozjazdów, semaforów, nastawniami i innymi obiektami. Wszystko co niezbędne do spowodowania poważnej katastrofy kolejowej. Jeszcze tylko częstotliwości kolejowe – to też nie problem, łatwo możemy znaleźć dokładne rozpiski kanałów, a że są analogowe, to dostęp do nich też jest bezproblemowy – i zamach terrorystyczny mamy gotowy. Jednak nikt nikogo w tym przypadku nie posądza o terroryzm.
Dlatego też uważam, że kolega zbytnio wyolbrzymia, zwłaszcza że nie pytam o żadne szczegóły. Informacje, że na północ od ZCh jest zakład konstrukcji stalowych Stalkon, a obok niego zlikwidowane Nadodrzańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego, wcześniej Przemysłowego, które zajmowało się m.in. budową starej części zakładów „Police 1”, w żaden sposób nie przydadzą się do zamachu terrorystycznego. A już podejrzenia, że jestem agentem Tomkiem lub wykorzystam dane do politycznego obnażenia PO, z całym szacunkiem, ale są po prostu śmieszne.

Mnóstwo zakładów jest bardziej otwartych. Miałem przyjemność zwiedzać m.in. Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski Poznań, zakłady tytoniowe Philip Morris Polska w Krakowie czy też Kostrzyńskie Zakłady Celulozowo-Papiernicze. Oprócz zakazu fotografowania nie było żadnych obostrzeń, by obserwować procesy produkcyjne, pytać wyznaczonych pracowników o wszystko związane z zakładem i otrzymywać obszerne odpowiedzi od nich, notować wszystko itd. I nikt się nie bał, że wyniosę tajemnicę przedsiębiorstwa i ją sprzedam konkurencji, czy też że zrobię zamach terrorystyczny doprowadzając do wysadzenia zakładowej oczyszczalni ścieków w Kostrzynie i skażenia połowy biegu Odry. Proponuję więc kolego Validator więcej dystansu i więcej zaufania do ludzi i ich ciekawości.
Cytat: "Dr.Kafar"
Historyczne fakty można podać - takie jak ten, gdzie początkowo planowano budowę zakładów na terenie "starej fabryki", ale koszta usuwania bunkrów były za duże...
O, właśnie o tego typu ciekawostki mi m.in. chodziło.
Cytat: "Ciekawy"
Z opowieści starych pracowników ZCH,wiem że podczas budowy,rozbudowy zakładów brało udział dużo firm,przedsiębiorstw z całego kraju.
Miały one  swoje  filie,odziały na terenach okalających  zakład,więc pewnie to są pozostałości po jednej z takich firm.
Ale tego typu przedsiębiorstwa zazwyczaj były wyraźnie oddzielone od ZCh, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego NPBO. Tutaj takiego „oddzielenia” nie widać, więc wnioskuję że to była część zakładów.

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
[Police] Niezrealizowane plany rozbudowy Zakładów Chemicznyc
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 11, 2013, 14:33:39 »
Cytat: "Mariusz_W."
Validator napisał/a:
Być może masz rację. Niemniej sytuacja, kiedy ktoś "z Policami za dużo wspólnego już nie ma", jednak zapycha kilka km na pieszo (jak rozumiem) dookoła Zakładów ("Obszedłem całe ZCh naokoło oraz całą stację Police Chemia wzdłuż."), a potem poszukuje dokładnych planów terenu wraz z przyległymi firmami - zwyczajna nie jest.
Nie spodziewałem się takiej reakcji. Być może moje zainteresowania nie są zwyczajne, ale nie mam żadnych planów terrorystycznych. Ot po prostu lubię zwiedzać duże zakłady przemysłowe, jeżeli się da to od środka, jeżeli nie to z zewnątrz.


Jakie miasto taki rynek, jaka władza tacy urzędnicy