Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde  (Przeczytany 14745 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 23, 2014, 11:00:12 »
Świetny materiał, daje się go spisać jako pdf, uczciwie też pokazuje zasięg wczesnosłowiańskiego osadnictwa. A co do naszych badań, w tym WKZ? Ta instytucja ciągle narzeka na brak środków i chyba mówi prawdę, bo jest permanentnie niedofinansowana, a potrzeby są gigantyczne. Już szybciej widziałbym jakąś akcję samorządową. To daje się zrobić (praktyki wakacyjne studentów archeologii US, meta w Bartoszewie), ale nie w tej kadencji, najwcześniej za rok.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 24, 2014, 00:05:41 »
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 24, 2014, 10:02:36 »
Podaję link do mapy z lokalizacjami grodzisk słowiańskich na terenie funkcjonowania plemienia Wkrzan - jego osią jest rzeka Wkra:

https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=z8R3NY7O67YY.kzTrAkMFbe0E

To nie jest pełny zbiór, raczej przyczynek do radosnej zabawy w archeologię lotniczą, którą dzięki Wielkiemu Bratu Google może uprawiać dziś każdy z nas. Polecam przyjrzenie się grodziskom. Niektóre mają naprawdę fantastyczne założenia, jak np. to w Plöwen, gdzie funkcjonowało obok siebie parę punktów grodowych.

Przy okazji - tu pojawia się ciekawy niuans historyczny. Otóż plemię Wkrzan, w którego posiadaniu znajdowała się ta ziemia, należało do rodziny Słowian Połabskich, a konkretniej - funkcjonowało w ramach Związku Wieleckiego, jednej z najsilniejszych grup istniejących między Łabą i Odrą. Pierwotne plemiona pomorskie funkcjonowały od prawego brzegu Odry na wschód. Dopiero w efekcie społecznych i politycznych przeobrażeń na tym obszarze o ziemiach leżących na zachód od Odry zaczęto mówić w kontekście państwa pomorskiego. Ciekawa historia, zwłaszcza gdy pojawiają się w niej dość agresywnie poczynający sobie Polanie, którzy wypracowując dostęp do morza ścierali się także właśnie z Wkrzanami.

Wracając do badań archeologicznych - w publikacji wydanej z okazji 750-lecia Polic jeden z autorów odniósł się właśnie do kwestii realizacji działań w terenie, trafnie to opisując: są one przeprowadzane w ramach konkretnych badań danego naukowca. Jeśli znajdzie się jakiś, który zechce akurat doktoryzować się z popiołów Wkrzan - to będziemy mieli szczęście. Takie szczęście miał niedawno Lubin: http://ikamien.pl/artykuly/3402/ No ale temat był sensacyjny, bo tam pojawił się Otton z Bambergu.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 26, 2014, 19:05:41 »
Nasz Burgwall- stanowisko znane, będące w rejestrze AZP. Taką informację otrzymałem od dra Krajewskiego (US, Katedra Archeologii), chwilowo bez szczegółów.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 26, 2014, 20:30:34 »
Robi się coraz ciekawiej. Ja zacząłem propagować wspomniany przeze mnie obóz studencki w perspektywie sezonu 2015 i, ku pewnemu zaskoczeniu... spotkałem się z życzliwym przyjęciem. Może coś z tego wyjdzie, jeśli nie ustaniemy w staraniach. Ale na razie na tapecie mam inną, arcyciekawą i konkretyzującą się sprawę. Pojawiły się fakty, a ja będę mieć propozycję do potencjalnych ochotników, szczególnie z doświadczeniem w penetrowaniu podziemi. Więcej w weekend, bo kończę gazetę (dziś w nocy) i nie dam rady szczegółowo opisywać. Ale to, co wiem, zapowiada ciekawe badania.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 01, 2014, 18:19:06 »
Łukasz, wydaje mi się że warto byłoby wlasnie dr Krajewskiego podpytać o możliwości prowadzenia/wznowienia działań archeologicznych, w tym np. miejscu. Zawsze to coś nowego w poznaniu dziejów tej ziemi.

Swoją drogą - mając na myśli ew. słowiański rodowód tego grodziska - ciekawe jest to, ze ostatnimi laty w moim przekonaniu Niemcy bardziej przykładają się do odkrywania słowiańskiej historii terenów miedzy Odrą i Łabą niz my. Szperajac w temacie natknalem się na sporo świeżej daty materiałów i działań po drugiej stronie. U nas nie odczuwa się takiej dynamiki.

Przy okazji smaczek z Der Spegiel:
http://wissen.spiegel.de/wissen/image/show.html?did=50620289&aref=image036/2007/03/20/ROSPCG200700100360038.PDF

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 02, 2014, 12:42:47 »
Wyniki wizji lokalnej.
Burgwall położony jest pomiędzy trzęsawiskami, na niewielkim, maksymalnie dwumetrowym wzniesieniu.
Widok z drogi.




Ta linia drzew to własnie grodzisko. Po prawej, (z amboną) kraniec północno-zachodni (zdjęcie od płn.- wsch.).







Maksymalna różnica wzniesień w miejsku wyrobiska (?) to właśnie ok 2m.

Burgwall otoczony jest czymś w rodzaju płytkiej fosy (niecka widoczna na drugim planie).



Teren wznosi się delikatnie ku górze. Centralnie położone są zagłębienia, przypominające wyrobiska (prace archeologiczne?).




To właśnie takie niecki.

Wokół porozrzucane są szczątki cegieł (?).

Cienkie, półokrągłe.


Następnie teren, idąc w kier. płn-zach., staje się plaski.



Widok z krańca płn.-zach.

Widok na trzęsawisko od strony zachodniej.



Wał (grobla), który prowadzi do grodziska i o którym jest mowa w Berghausie, zarośnięty jest drzewami. Przecina trzęsawisko od południowego-zachodu. Z  południowej (tu lewej) strony graniczy z  ogrodzoną częścią trzęsawiska.



W miejscu połączenia grobli z grodziskiem, ktoś zostawił na pieńku to.




SPZP "Skarb"

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 02, 2014, 20:05:13 »
I jeszcze jedna rzecz: zestawienie współczesnej morfologii terenu z alianckim zdjęciem lotniczym, 21.08.1944 r.
SPZP "Skarb"

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 03, 2014, 08:53:54 »
O, fajna wizja w terenie. Polecam jeszcze raster na Geoportlau, tam też fajnie widać koncepcję tego założenia i można zwymiarować sobie dokładnie powierzchnię. Wyszło mi całe przewyższenie 0,6 h, niemalże identycznie, jak to grodzisko w Łęgach. One są dość podobne do siebie pod względem koncepcji - ich ochronę stanowiły otaczające je grzęzawiska/bagna, stąd nie są wysokie. Nie sądzę, by to pełniło jakieś funkcje obronne, może to była jakaś osada śródleśna, gospodarcza, pełniąca służebną rolę w stosunku do jakiegoś większego ośrodka? To pytanie do specjalistów :-)

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 03, 2014, 18:25:11 »
Ups, widzę, że moje kombinacje z automatycznym skalowaniem grafik zepsuły powyższą galerię zdjęć z wizji lokalnej, za co przepraszam :/. Żeby zobaczyć pełny rozmiar zdjęcia (przynajmniej u mnie na Operze) należy kliknąć prawym klawiszem na dane zdjęcie i wybrać możliwość "Otwórz zdjęcie na nowej karcie". Na innych przeglądarkach pewnie jest podobnie.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Burgwall Falkenwalde
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 23, 2014, 09:50:03 »
Odświeżam temat - co prawda to nie gmina Police, lecz powiat policki, ale pewien całkiem aktywny archeolog z tego obszaru rozkręcił się na całego:


Siadło Górne: http://radioszczecin.pl/4,113939,archeolog-z-przeclawia-zbada-osade-sprzed-naszej
Będargowo: http://archeowiesci.pl/2013/05/17/najstarsze-slady-sredniowiecznego-bedargowa
Warzymice: http://radioszczecin.pl/1,113804,odkrycie-pod-szczecinem-to-warzymickie-pompeje-z


Archeolog pochodzi z Przecławia. I pewnie szczególny stosunek do swojej okolicy sprawia, że kopie gdzie może :-)


Swoją drogą słyszałem, że w okolicach Świdwia (Bolków) na pewno kopali na przestrzeni ostatnich lat, nie wiem czy teraz kopią, ale na pewno mają kopać. Ponoć można uczestniczyć w działaniach w ramach praktyki...